ЗУНР: перемога не випадкова

100 років тому у ці дні відбувалося щось неймовірне. Одного жовтневого вечора львів’яни заснули підданими Австро-Угорської імперії, а прокинулися листопадового ранку громадянами Західноукраїнської Народної Республіки. Століттями українці не мали своєї держави, а лише мрію. За ніч ця мрія втілилася в реальність. І хоч республіка не вистояла, ми заявили світові, що готові до власної державності. Саме тому ця дата – 1 листопада 2018-ого – є важливою для українців. Адже 100-ліття ЗУНР таки відзначаємо у своїй незалежній державі.

Досвід ЗУНР вражає – то була унікальна республіка з демократичними засадами і з європейськими нормами для всіх її мешканців, побудована за кілька днів. Проте ні, цим кільком дянм передували роки формування і гартуання українського духу.

Проголошення Української держави зі столицею у Львові – це закономірний життєвий шлях українців підавстрійської Галичини з 1772 до 1918 р. За цей час українці вперше змогли говорити вголос про свої державні амбіції у рамках етнічних земель в контексті загального руху бездержавних європейських націй. Шлях до держави був дуже складний, адже він перетинався з державними претензіями поляків на українські землі, які сконцентрували в своїх руках політичні, правові та економічні ресурси. Очевидною перевагою українців було те, що майже 70% населення краю становили етнічні українці, решта – поляки, євреї та інші національності.

За роки перебування у складі конституційної імперії Габсбургів українці виросли з народу в націю. Початок Першої світової війни громадсько-політичний провід украінців зустрів у повній готовності до відродження державного життя. Мільйони українців брали участь у товариствах “Просвіта”, “Наукове товариство ім. Т.Шевченка”, “Сокіл”, “Січ”, “Пласт”, “Сільський господар”, “Рідна школа”, “Український студентський союз”, політичних партіях УНДП, РУРП, УСДП, українських школах і гімназіях. Тут вони здобули належний рівень національної свідомості. У роки війни тисячі українців пройшло через першу національну військову одиницю – Легіон Українських січових стрільців. Український дух проникав в усі сфери життя.

Уже після завершення Першої світової з’явилася нагода приступити до творення не автономного,
а незалежного державного життя. І українці цей шанс використали!

Україна – це не тільки мрія. Це – реальність, яку ми всі творимо. Як і 100 років тому, перед нами непросте завдання: як правильно поєднати національне з демократією, соціальний добробут з європейськими цінностями.

Як і 100  років тому, готових відповідей немає ні в Європі, ні в Україні. Але ми йдемо вперед і гідно продовжуємо справу наших славних предків!

Фото: Львівська газета

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

[recaptcha]

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]