ЮРІЙ ПІДЛІСНИЙ: “ЛЮДИНА – ВОЛОДАР ВСЬОГО”

Юрій Підлісний – завідувач кафедри політичних наук, керівник програми «Етика-Політика-Економіка», доктор філософії.

Під час Форуму відповідальних християн “Бог-Людина-Україна”, співорганізатором якого була Українська Галицька Партія, Юрій Підлісний поділився власними думками та роздумами про політику і владу.

У святому письмі, в книзі Буття йдеться про створення Богом світу впродовж 7 днів. Людина була створена в останній день. Тобто все, що робилося до того, створено задля неї. А перша заповідь Бога людині, перше завдання, яке Він дає, це – будьте плідні, наповнюйте цю землю, підпорядковуйте її собі.

З цього важливий висновок: людина є володарем всього. Людину Бог створив як вільну істоту. Яка здатна панувати не лише над собою, а й підпорядковувати собі світ і панувати над ним. Відповідно таке ставлення до людини повинно бути в будь-якій галузі. З цього випливає – рабство, кріпацтво, експлуатація людини є протиприродним.

За соціальним вченням католицької церкви, одним із принципів суспільного життя є
гідність людської особи. І ця гідність повинна бути пошанованою.

І первинно, що повинна робити будь-яка держава у відношенні до гідності людини, не втручатися та не робити зайвих бар’єрів для людського життя. Тому ще один принцип соціального вчення говорить про солідарність, про субсидіарність, про спільне благо.Субсидіарність однокореневе зі словом субсидія. Але в наш пострадянський час з совковою ментальністю багатьох можновладців це поняття сприймається трохи інакше: субсидія – надання “зверху” певної допомоги. І це в корінь не правильно.

Принцип субсидіарності означає максимум повноважень до низових рівнів
і повинен перейти на нашу політичну діяльність та суспільно-економічні реалії.
Починаючи від сім’ї, громади, територіальної громади…

І лише те, що не може забезпечити собі сім’я чи громада, делегує вищому органу, який вона ж створює. Тобто надати їй допомогу та субсидію у певних справах, які не здатна самостійно собі забезпечити.

Простий приклад. Я би зміг вдома своїх дітей навчити гуманітарних предметів, але я не здатний навчити їх фізики чи математики. Для цього мені потрібно створювати школу, яка буде навчати, але яка не буде виховувати. Виховання – це прерогатива сім’ї. Коли ж ми подивимося на тенденції, які пропонують лобістські структури ліволіберальної Європи, Америки і фінансуються величезними фондами, то бачимо, що що вони пропонують нам в школі звести такі речі, як ґендерна ідеологія. А це відразу підміна понять. Це не рівність чоловіка і жінки, а щось трохи інакше. Це рівність будь-яких сексуальних уподобань. І задача держави – силою забезпечити і надати це право. Тоді з’являється пріоритет держави над сім’єю.

Субсидіарність – не про це.

І ми маємо багато речей, які в політиці потрібно змінювати,
беручи за основу гідність людини і оцей принцип субсидіарності.

Є багато людей, які хочуть отримати субсидію і надурити всіх інших. Наприклад, ситуація. Біля Вінниці збудований завод. Середня заробітна плата там – “чистими на руки” 8,5 тис грн. Але вони не можуть знайти працівників. Вірніше, находять, але не можуть взяти їх на роботу офіційно. Тому що більшість людей, які приходять, кажуть: а ви мені платіть 0,25 ставки офіційно, а 0,75 – в конверті, бо я додатково до цього ще хочу мати субсидію.

Або ще одна ситуація:
– Іване, слухай, напевно, ми розлучимося.
– А що таке?
– Бо так легше субсидію дістати.

Як бачимо, субсидія – масове явище роздачі грошей зі злом. Це потрібно ліквідувати. Субсидія має мати адресно, природно і стосуватися виключно тих, які дійсно є потребуючими. А хто зараз є потребуючим? Скорше всього – самотні, хворі, пенсіонери.

Я для себе прикинув, враховуючи свою зарплату, що зовсім не тягну на субсидію. Але я легко можу добитися її отримання. Знаєте, що я щойно сказав? Я запросто можу організувати через державну систему грабунок кожного з вас. 60 мільярдів гривень кожного року виділити з вашої кишені. Тому що принцип субсидіарності неправильно зрозумілий.

То що ж би мала робити держава, шануючи гідність, свободу, панування людини?

Потрібно створювати рамкові умови для розвитку людини, для людської ініціативи і її підприємливості.

Зверніть увагу на 2 речі. ІТ галузь залишили без особливого нормування з боку держави і таке місто як Львів пишається розвитком ІТ. Держава якось трошки забула за стоматологію, або відпустила просто її у вільне плавання. Ви знаєте, що дуже багато американців, не лише американського походження, прилітають до України робити собі зуби? Бо навіть передові клініки Нью-Йорка не мають такої техніки. Американцям коштує дешевше прилетіти до України, пожити тут, зробити зуби і повернутися назад. Чому? Тому що немає зайвого регулювання.

Здавалося б банальна річ – відсутність зайвого регулювання. А це вивільняє підприємливість людини. Людина здатна заробити на себе і свою сім’ю. Тобто людина фактично здатна бути такою, якою Бог її створив, – відповідальною за своє життя. Людина, яка самостійно здатна заробити на себе і на свою сім’ю, сформувати свій родинний бюджет, разом і нормально наповнює бюджет держави.

Коли ми говоримо, що нам на багато речей не вистачає грошей.
Якщо буде менше регулювання – вистачить на все.

Ми можемо прочитати програми багатьох партій. Там переважає – всім все роздати. Але для того, щоб всім все роздати, спочатку потрібно у всіх все забрати. При цьому ще не факт, що той, хто контролює це все, з кимось не ділиться. Це патерналістична система, тоталітарна, яка вважає, що я як урядовець, знаю краще, ніж ви, кожен з вас. А це означає, що я не вважаю вас зрілими і дорослими людьми. Це означає, що я не шаную вашу самостійність, індивідуальність і підприємливість. Я не шаную вас, як володарів вашого життя. А якщо я не шаную вас як володарів вашого життя, пам’ятайте, що рано чи пізно ви опинетесь в концтаборі, де я буду наглядачем.

Але у світі існують політичні партії і можуть бути в Україні, котрі в своїй політичній діяльності будуть опиратися саме на те, що кожен з нас, кожен з вас є самостійним творцем, відповідальним за власну долю. Це є першопочатковим принципом.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]