Юрій Дьолог: “Не боятися відповідальності. Інакше не буде України”

У Мостиській громаді Українська Галицька Партія під час виборчих перегонів до міської ради отримала більшість. Наразі 6 депутатів УГП активно трудяться на благо населеного пункту. Які питання вирішують та над якими проектами працюють – розповів Юрій Дьолог, який впродовж двох попередніх років був головою місцевого осередку УГП, депутат Мостиської міської ради.

– Пане Юрію, розкажіть якою є робота Української Галицької Партії у Мостиськах?

Насамперед, це депутатська робота. У нас діє громадська приймальня. Дуже часто звертаються мешканці громади з питаннями та проблемами, які сьогодні турбують людей на місцях. Ми намагаємося разом їх вирішувати.

– А які проблеми турбують жителів Мостиськ?

Найчастіше йдеться про соціальні питання. Наразі дуже часто маємо справу з оформленням субсидій. Люди не спроможні самостійно оплачувати житлово-комунальні послуги, тому змушені звертатися за відшкодуванням витрат. Під час подання документів виникає багато непорозумінь, тому звертаються за допомогою до нас. Ми консультуємо та допомагаємо зібрати необхідні документи для призначення субсидії.

“Плануємо з часом ще довезти необхідних матеріалів для повноцінного функціонування медичних закладів”

Деякі з проблем намагаємося вирішити завдяки співпраці з іншими організаціями та установами. Наприклад, Судововишнянська міська та Мостиська центральна районна лікарні мають нагальну потребу в матеріально-технічному забезпеченні. Якщо відверто, ці лікарні потребують практичного всього. Нам вдалося спільно з партнерами з Релігійної Місії “Сaritas-SPES” Львівської Архідієцезії Римо-Католицької Церкви передати 5 ліжок, 5 тумбочок та 5 матраців у Судововишнянську міську лікарню, а також 10 таких комплектів у Мостиську центральну районну лікарню. Ліжка німецькі, дуже якісні, на гідравліці з пультом управління. Тепер пацієнти після реанімації, які фізично не в змозі рухатися, можуть регулювати висоту ліжка та його переміщення. Плануємо з часом ще довезти необхідних матеріалів для повноцінного функціонування медичних закладів.

Але є багато питань, які ми не в силах вирішити, бо це не входить у наші повноваження. У людей склався стереотип: якщо ти депутат – не важливо сільський, міський чи Верховної Ради – то можеш змінити все. А оскільки державна влада лиш “годує” обіцянками, народ дуже ображений і висловлює своє невдоволення владним органам на місцях.

– Про які проблеми Ви зараз говорите? Що турбує мешканця Мостиськ, але Ви не в змозі вирішити?

Ну, наприклад, питання децентралізації влади. Коли ми прийняли рішення об’єднуватися в ОТГ, нам обіцяли три головні речі: владу, землю і гроші. Тобто повинні були передати на місця можливості самостійно приймати рішення, які будуть найбільш оптимальні для громади, а також самостійно розпоряджатися власними земельними ресурсами та бюджетними надходженнями. Натомість сьогодні ми бачимо, що ні одне, ні друге, ні третє досі не передано.

Є проблема, з якою ми боремося не перший рік. Це перенесення кінцевої зупинки міжміських автобусів з вокзалу до т. зв. “Західної”. Не проблема в тому, що її перенесли, проблема в тому, що це робиться у нелюдський спосіб. Тому що на “Західній”, по-перше, немає належної розв’язки, по-друге, там лиш 1 біотуалет. Варто врахувати, що на зупинці щодня проходить до 20 тисяч потоку людей. По-третє, наявний зал очікування складає 16 м2 і налічує 15 крісел. Я вже не говорю про відсутність ФАПу, аптеки, чи МАФу з кавою і чаєм. Також, якщо взяти автобусні перони, вони навіть не мають накриття. Мусимо розуміти, що Мостиська – це прикордоння. І от до Львова турист приїде вперше. Яке в нього складеться враження про місто від цієї зупинки? За пасажирські перевезення на території області відповідає ОДА. А ми можемо тільки звертатися до області, щоб звернути увагу на цю проблему. Громада очікує, що ми відремонтуємо дороги, приміщення школи, дитсадка, ФАПу. І навіть якщо у нас є для цього фінансова спроможність, але тією дорогою досі розпоряджається районна державна адміністрація, ми юридично не можемо її ремонтувати. Якби автошляхи передали на баланс ОТГ, ми б створили департамент, наприклад, доріг та пасажирських перевезень, і вже на місці б вирішували, як їх ремонтувати. Що сьогодні може ОТГ без влади зверху? Адміністрації як були, так і досі є.

“У людей склався стереотип: якщо ти депутат – не важливо сільський, міський чи Верховної Ради – то можеш змінити все”

– Мостиська ОТГ – доволі молода, новостворена об’єднана громада. Розкажіть, чи переймаєте досвід у сусідній Польщі, яка набагато раніше прийняла подібний устрій самоврядування?

Ми часто зустрічаємося з представниками польських ОТГ. Спілкуємося і порівнюємо наші практики з запровадження реформи децентралізації. Спільно реалізовуємо польсько-українські проекти, які фінансує Євросоюз. Такі проекти дають нам змогу вирішувати проблеми, які є спільними для обох наших країн. Але ЄС реалізовує проекти, як добрий господар: вони дають гроші, за умови, що виконувати всі необхідні роботи будуть їхні фахівці та спеціалісти. І матеріали закуповують також їхнього виробництва. Ми ж тішимося з того, що в нас залишаються результати реалізованого проекту. Наразі серед таких проектів – реконструкція даху та фасаду початкової Рудниківської школи №4 в Мостиській ОТГ. ЗОШ розташували у приміщенні старого австрійського замку. А це пам’ятка архітектури. Тому ми спільно її відновлюємо.

– Наскільки активними та ініціативними є мешканці Мостиськ?

На жаль, населення не таке активне, як би хотілося. У більшості випадків мешканці району думають, як вижити. Багато з них змушені кидати домівку і їхати за кордон, бо потрібно заробляти кошти на прожиття. Ті, хто залишаються, часто розчаровані і байдужі до всього навкруги. Громаді важко усвідомити, що вона і є влада, що має право і мусить долучатися до приймання рішень, які стосуються ОТГ. Потрібно не боятися брати на себе відповідальність. Інакше не буде України.

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!