Юлія Гвоздович: “Перед львівськими пологовими відкриваються нові перспективи”

Для багатьох жінок львівські пологові – суцільна проблема. Бруд, хамство, застарілі методи, “домовляння” та гроші в кишеню – це ще не повний перелік проблем, з якими стикається молода мама. Тепер багато-хто шукає можливості народжувати не у Львові. Жінки кажуть, що у деяких райцентрах умови кращі, ніж у Львові. Проте є і світло в кінці тунелю. Восени минулого року громадські активістки спільно з депутатами почали голосно говорити про цю проблему. І справа зрушилася з “мертвої точки”. Детальніше про це – у розмові з депутаткою від Української Галицької Партії Юлією Гвоздович.

imgonline-com-ua-Compressed-ThjlIaD4nbc37RLBЮлю, проблем у пологових справді є багато. На що ж найбільше нарікають львів’янки?

Ми провели спеціальне опитування серед жінок і виявили, що найбільше їх турбують три основні види проблем. По-перше, це матеріально-технічних стан пологових будинків. Мова йде, зокрема, про незадовільний стан туалетів та душових, про старі матраци, постіль та ліжка в деяких пологових будинках. Другою проблемою є якість надання послуг та обслуговування. Часто жінки згадують про халатне відношення та неуважність медсестер і санітарок. І, звісно, є ще одна, третя велика проблема – це непрозорість коштів, які львів’янки сплачують за пологи. Багато з них готові платити  офіційно в касу, бо всі розуміють, що зарплата лікаря чи молодшого медичного персоналу на сьогодні є надто низькою і неспівмірна з тим рівнем відповідальності, яку несуть ці лікарі. Але, зазвичай, всі ці гроші “крутяться” в тіні.

 “Відомі навіть такі випадки, коли у жінок беруть гроші за підйом у ліфті!”

Коли Ви зібрали ці проблеми, якими були наступні кроки? Що Ви почали робити, щоб змінити цю ситуацію?

IMG_4289-1024x932-756x425Ми почали працювати з головними лікарями та міськими посадовцями. Насамперед надіслали всім їм результати опитування, де були відображені проблеми трьох пологових будинків, які працюють сьогодні у Львові. Опитування показало, що в найкращому технічному стані зараз перебуває пологовий на Мечникова, який був недавно відремонтований. Однак саме на цей пологовий ми отримали найбільше  скарг про непрозорості використання їхніх коштів. Наприклад, відомі навіть такі випадки, коли у жінок беруть гроші за підйом у ліфті! 40 гривень – таку вартість сказала одна з санітарок, яка підвозила породіллю догори з родзалу. Це опитування жінок показало лікарям і посадовцям, що ці проблеми – не поодинокі, це не чиїсь вигадки, це сьогоднішня реальність.

Після листів ми провели декілька зустрічей з головними лікарями. Також надіслали запити, зокрема, на бюджетну комісію до Львівської міської ради з проханням виділити додаткові кошти на вирішення проблем пологових. Мали зустріч і в обласній раді.  

“За цих 9 місяців ми побачили помітні зміни, хоча насправді це – лише крапля в морі”

Чи є якісь покращення у пологових? Чого вдалося досягнути?

іваайЗа цих 9 місяців ми побачили помітні зміни, хоча насправді це – лише крапля в морі. У пологовому на Рапопорта вперше за 25 років запустили цілодобову гарячу воду. До цього часу жінки після пологів мусили чекати по кілька годин, щоб помитися. Зараз ситуація інша, хоча перебої все ще є.

Також у це відділення закупили нові візочки для дітей та нові матраци. А ще в палатах встановили кнопки виклику, аби не доводилося бігти через весь коридор і кликати медсестру. Зміни будуть і в обласному пологовому будинку, його всі називають просто  Медінститут. Він скоро буде закриватися на ремонт. Коли ми зустрічалися з гуманітарною комісією обласної ради, ми найбільше просили їх зайнятися ремонтами в Медінституті. І цього року це таки відбудеться.

А яка доля Перинатального центру, який всі називають пологовим на Батальній? Там ніяк не закінчиться ремонт?

Облаштування сучасного перинатального центру у місті Львові – ще заявив за час свого президентства Віктор Янукович. Однак у 2013 році вони лише розвалили цей великий заклад, і досі за 4 роки, по суті, нічого не зробили, хоча вже було вкладено туди кілька десятків мільйонів гривень. На щастя, з великою підтримкою в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, з державного бюджету таки буде виділено субвенцію для Львова. Обласна влада також виділила кошти. Обіцяють до кінця цього року відновити цей пологовий будинок.

“Сесія міської ради таки виділила 7,5 мільйонів гривень для відновлення мереж до Перинатального центру”

Я також, як депутат і як мама, зверталася до керівництва міського управління охорони здоров’я з проханням, щоб Львів теж своїм бюджетом долучився, аби швидше відновити роботу Перинатального центру. Оскільки і лікарі, і породіллі стверджують, що інші львівські пологові зараз є дуже перевантажені. Особливо, зважаючи на те, що зараз обласний Медінститут буде закриватися на декілька місяців. На жаль, ми отримали відмову від міського голови. Спочатку він казав, що нам достатньо пологових будинків у місті і що Львів не буде долучатися ніяким чином до відновлення Перинатального центру. Але зараз сесія міської ради таки виділила 7,5 мільйонів гривень для відновлення мереж до Перинатального центру. Сподіваємося, що цей пологовий відкриють якнайшвидше.

Ви не лише депутат, а й громадська активістка. Ви багато займаєтеся темами, пов’язаними з батьківством та дітьми, очолюєте велике середовище батьків, які хочуть щось змінювати у Львові. Як можна до вас долучитися?

Наша ініціатива “Львів дружній до сімей і дітей”, яка виникла 4 роки тому, об’єднала тих батьків, які не хотіли сидіти на дитячих майданчиках і обговорювати, чому зламана качеля або чому немає піску в пісочниці. Ми вирішили діяти. Ми почали з теми дитячих майданчиків і сьогодні маємо вже низку різноманітних ініціатив.

Наша ініціатива має свій портал, де можна подивися на наші проекти. Зараз вже як депутат, разом з колегами, ми розробляємо міську стратегію, яка так буде і називатися – “Львів дружній до дітей”. Ми спробуємо охопити усі галузі, які турбують батьків та дітей, і зробити так, аби Львів справді став дружнім. Приєднатися до нас можна у мережі Facebook, в однойменній групі “Львів дружній до дітей” або можна звертатися безпосередньо до мене. Ми відкриті до співпраці!

Розмовляла Наталія Лісна

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!