Як вплинути на бюджет міста: можливості для Вас

Чи можуть звичайні мешканці вплинути на формування бюджету міста? Як активні жителі міст і сіл можуть реалізувати власну ініціативу за бюджетні гроші? Відповіді на ці запитання має депутатка Львівської міської ради, голова постійної депутатської комісії законності та голова ГО “Батьки в дії” Юлія Гвоздович.

Власними лайфхаками впливу на бюджет вона поділилася під час події “Наші гроші: як впливати на бюджет міста?”, яка відбулася 30 серпня у приміщенні Громадського офісу УГП.

Отож, якщо Ви хочете, аби Ваша ініціатива була профінансована з міського бюджету, рухайтеся в одному із 4-ох напрямів. Або, найкраще, в усіх відразу:

Звернення

Звернення має бути письмове, не через Facebook чи усне. А найкраще – колективне велике звернення з підписами мешканців. Кількість підписів повинна бути пропорційною до масштабу вашого проекту. Наприклад, якщо хочете відремонтувати стадіон на Сихові, де навколо багато будинків, то очевидно, що 20 підписів буде замало.

Коли віддаєте звернення, залишіть собі копію з печаткою вхідної інформації ЛМР. Впродовж 30 днів вам повинні надати відповідь.

Якщо після першого листа вам прийде відписка, не опускайте руки, продовжуйте писати другий, третій, четвертий раз…, моніторити процес підготовки відповіді, дзвонити нагадувати про себе, приходити та запитувати.

Порада: заведіть папку з усіма запитами, які ви писали, та відповідями, які на них отримали. Це вам допоможе у наступних кроках на шляху до отримання фінансування.

Особистий прийом

Існує кілька суб’єктів прийомів:

1) прийом до міського голови.
На прийом до львівського міського голови вас просто так не запишуть. Якщо ви попередньо не писали звернення і не отримали на них відповіді, вас можуть відправити звернутися у відповідний департамент чи управління. Якщо ж звернення і відповіді у вас вже є, тоді допускають до міського голови.
Особистий прийом громадян голова проводить 1 раз на місяць. Але потрібно розуміти, що на найближчий прийом вас відразу не запишуть. Потрібно буде зачекати ще декілька місяців.

2) прийом до посадовців.
Всі департаменти та управління мають особисті прийоми і ви можете вільно до них записуватися.

3) прийом до депутатів.
Відповідно до Закону “Про статус депутатів місцевих рад”, депутати повинні проводити особисті прийоми не рідше, ніж 1 раз на місяць. Більшість депутатів ЛМР організовують подібні прийоми.
Якщо ви зібралися до депутата, візьміть з собою папку зі зверненнями і відповідями, щоб міський обранець міг швидше і краще розібратися у проблемі. Перевагою також буде, якщо ви прийдете з уже підготовленим текстом звернення, аби депутат нічого іншого не придумував, а чітко знав куди звертатися і в кого вимагати відповіді, або копії попередніх звернень. Це допоможе швидше просувати власну ініціативу.

4) особиста участь у депутатських комісіях.
Відповідно до Закону “Про місцеве самоврядування”, згідно зі Статутом Львова всі постійні комісії ЛМР проводять свої засідання відкрито. Щоб попасти на засідання, потрібно завчасно прийти до голови комісії та звернутися, щоб ваше питання включили у порядок денний.
Про перелік комісій, їхній склад, а також дати, місце і час засідань можна дізнатися на Інформаційному порталі депутатів ЛМР.

5) виступ під час пленарного засідання сесії ЛМР.
Для цього потрібно заповнити невеличку заявку і щоб її розглянули. Можливо, вас ще попросять попередньо прийти на засідання відповідної постійної комісії.
Важливо, що і у цьому випадку, без попередніх звернень, які вказано вище, ваш виступ не буде ефективним.

Інструменти громадської участі

Існує декілька інструментів, які дають Вам право, щоб Ваше питання потрапило на розгляд сесії ЛМР.

1) протокол Загальних зборів.
Якщо збираються мешканці будинку, або кварталу, при цьому дотримуються всіх вимог Статуту територіальної громади міста Львова і Положень про загальні збори, то їхнє питання можуть винести проектом рішення на сесію.

2) електронна петиція.
Ви розміщуєте свою ініціативу у розділі “Петиції online” на сайті ЛМР, збираєте 500 підписів і питання виносять на розгляд сесії. Про це можна більше прочитати на сайті ЛМР, в Статуті Львова, або у відповідних посібниках.

3) місцева ініціатива.
Це щось схоже до електронної петиції, лише в паперовому вигляді. Якщо збираєте 500 підписів, питання виносять на розгляд ЛМР.

Найбільш результативні методи для отримання фінансування проекту

1) орган самоорганізації населення (ОСН).
Це щось схоже до ОСББ, лише стосується не 1 будинку, а цілого кварталу чи мікрорайону. Є певний алгоритм створення ОСН. Він прописаний у ст. 8 Закону України «Про самоорганізацію населення».
Грубо кажучи, це мікрорайонна рада у міській раді. І по-суті ОСН дозволяє перебрати на себе певні функції та обов’язки адміністрування. Тут допускається відкриття власного рахунку для утримання дитячих майданчиків, прибирання вулиць, ямкового ремонту тощо.
Хоча у Львові створено декілька ОСН, але, на жаль, вони майже не працюють, оскільки міська рада не передає їм повноважень.
Але в Україні є дієві практики, коли ОСН досить результативні.

2) громадський бюджет.
Якщо ви підготуєте власний проект, подасте його на Громадський бюджет і переможете, то отримаєте фінансування на його реалізацію. У Львові так вже третій рік вдається впроваджувати власні ініціативи.

3) бюджетні запити.
Це більше стосується шкіл і садків. У нас, здебільшого, буває так: збираються батьки, або ініціативні групи, йдуть до управління освіти і просять профінансувати з бюджету встановлення нового дитячого майданчика. Або приходить до того ж таки управління освіти депутат і каже, що до нього звернулися мешканці, дуже треба встановити новий дитячий майданчик.
Але відповідь звучить так – ми надаємо гроші лише тим, хто подає бюджетні запити. Тобто директор школи попередньо не надав бюджетного запиту, що існує потреба встановити новий дитячий майданчик.
Тому дуже важливо працювати безпосередньо з директорами шкіл чи завідуючими садків. При цьому, врахуйте, що бюджетні запити, зазвичай, подаються з травня місяця. До серпня вони вже можуть бути подані.
На основі бюджетних запитів формують титульні списки, які йдуть на затвердження до депутатів міської ради.

4) конкурси, які проводить міська влада.
Кожного року управління ЛМР оголошують конкурси на фінансування різноманітних ініціатив. Варто моніторити такі заходи та брати у них участь. Заявки там, зазвичай, не важкі. А отримати фінансування, є велика імовірність.
Ще також є можливість отримати від управлінь ЛМР не фінансову підтримку, а у вигляді послуг. Наприклад, у міській раді є проект з піару місцевих ініціатив. Можна безкоштовно отримати площини для розміщення на білбордах та ситілайтах інформацію про власну ініціативу. Це не гроші, але комусь така можливість можу бути корисною.

Отож, якщо ви маєте власну ініціативу і готові боротися за її втілення, можливості для цього є. Якщо потрібно допомога, ви завжди можете звернутися до нашого Громадського офісу Української Галицької Партії за допомогою та консультаціями.

Адреса: вул. Січових Стрільців, 10, кв. 12а (вхід з двору).
Телефон: тел.: 032 255 38 37, 068 771 16 69.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]