Як ефективно наповнити місцевий бюджет після децентралізації: рецепт УГП

Своя громада – свої гроші. У світлі децентралізації класичні доходи та видатки державної казни дають українцям нові можливості. Куди йдуть наші податки, як наповнюється бюджет і як на це впливає децентралізація, знає експертка економічної групи Галицької Партії, економістка Андріана Шехлович.

Від початку на реформу покладали багато надій. Очікувалися зростання місцевих бюджетів, розвиток соціальної і транспортної інфраструктури, покращення якості і доступності послуг в освіті, медицині, отриманні довідок, відродження сільських територій. Уже є перші результати.

“Вперше за роки незалежності у 2018 році частка місцевих бюджетів становила більше 50%. Це якраз пов’язано з реалізацією реформи децентралізації”, – розповіла Андріана під час події “Наші гроші: як впливати на бюджет міста?”.

Однак не все так просто. Багаті громади стають ще багатшими, а бідні – ще біднішими. За словами експертки, загалом у регіонах спостерігаємо посилення дисбалансів соціально-економічного розвитку. Недоліки реформи децентралізації очевидні – система формування власних доходів місцевих бюджетів виявилася не надто ефективною.

Експерт проаналізувала основні проблеми, які створюють труднощі з наповненням місцевих та Державного бюджетів України:

 1. В експертів УГП виникло дуже багато питань до ПДВ через складнощі з його адмініструванням. Механізм повернення цього податку заплутаний і породжує численні корупційні схеми.
 2. Ставку податку на доходи від фізичних осіб (ПДФО) не варто збільшувати (зараз вона 18%) за зразком високорозвинених країн (45%). Європейський підхід “що більше заробляєш, то більше платиш” в Україні може стати приводом для “тінізації” економіки.

У світлі реформи децентралізації,

– 60% цього податку залишається у бюджеті міста,

– 15% – йде в державний,

– 25% – в обласний.

Однак основною проблемою розбалансування місцевих бюджетів є зарахування податку з доходів фізичних осіб до місцевих бюджетів за місцезнаходженням підприємств. Через те, що в Україні більшість значних підприємств зареєстровані чи розміщені в адміністративних центрах, громади недоотримують податок на доходи тих працівників, які проживають та користуються соціальними послугами не за місцем праці.

 1. Більшість українських підприємств, які перебувають на загальній системі оподаткування є неприбутковими та не сплачують податок на прибуток. Один із способів врятувати ситуацію – запровадити податок на виведений капітал. Цю новацію вже рік обговорюють у Мінфіні. Це хороша ініціатива, вважають в УГП. “В Естонії після запровадження податку на виведений капітал сталося “економічне диво”, до країни зайшли іноземні інвестиції. Такий збір дає можливість підвищити економічну прозорість підприємства. Проте МВФ не зацікавлений у ньому, адже у нас великий зовнішній борг, а запровадження цього податку призведе до значних ненадходжень у Державний бюджет України, – пояснює експертка.
 2. Частка місцевих податків у бюджеті, зазвичай, є низькою – близько 27%. Натомість, у Польщі – 42%, в Німеччині – 50%. Уся справа – в неефективному адмініструванні податків. Проблема полягає у тому, що держава встановлює чимало пільг із їх сплати. Його не платять соціально незахищені, пенсіонери, державні установи, наукові інститути тощо. Але це місцеві податки. До прикладу, в грудні 2017 р. для земель залізниць у межах смуг відведення та гірничодобувних підприємств для розробки родовищ та видобування корисних копалин встановлено пільгу у розмірі 25% податку на землю, тоді як громади вже розробли бюджети, запланувала свої видатки на наступний рік, а тут, через чергові пільги від держави, бюджет недоотримує значних коштів від плати за землю. Уже навесні у місцевих бюджетах з’явилися “діри” через ці пільги. Ніхто не несе за це відповідальності.
 3. Друга важлива річ – в Україні є проблема з реєстрами.

60% нерухомого майна взагалі не внесені у держреєстри

Маємо цікавий кейс від Мостиської ОТГ. Тут податкова інспекція не зацікавлена у справлянні податку на нерухоме майно. Відтак міська рада Мостиськ самостійно звернулася в “податкову”, працівники взяли повідомлення про сплату цього податку, рознесли їх і пояснили людям, чому це важливо. Хай це невеликі кошти, але вони збільшили надходження до місцевого бюджету.

Що пропонує УГП?

 1. Створити базові передумови успішної реалізації децентралізації:
 • чітко визначити функції та повноваження різних рівнів влади,
 • встановити державні стандарти надання послуг ОМС та фінансових нормативів їх забезпечення для всіх галузей (освіта, медицина),
 • запровадити принцип компенсації від держави витрат ОМС, які виникли через рішення державної влади,
 • переглянути перспективні плани формування ОТГ: чи відповідають вони чітким економічним критеріям?
 • створити правовий механізм приєднання/банкрутства економічно неспроможних ОТГ.
 1. Посилити мотивацію місцевих громад до розвитку на основі ефективного використання місцевих ресурсів і владних можливостей
 • змінити порядок нарахування ПДФО за місцем фактичного проживання чи декларації особи,
 • збільшити частку відрахування в місцеві бюджети ПДФО, замість виключення з доходів ОТГ окремих рентних та акцизних платежів,
 • розширити права ОМС для адміністрування та контролю за сплатою місцевих податків та зборів,
 • впровадити муніципальні фіскальні реєстри.

 1. Усунути недоліки чинної системи міжбюджетних трансфертів, які порушують справедливість фінансового вирівнювання і не відіграють стимулюючої ролі для розвитку:
 • врахувати, при розрахунку базової чи реверсної дотацій, показники всіх бюджетоутворюючих надходжень до місцевих бюджетів,
 • забезпечити прозорість процедур та чіткість критеріїв формування субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку та коштів окремих територій та коштів ДФРР,
 • усунути недоліки формул розрахунків освітньої субвенції та субвенції на формування інфраструктури ОТГ.

Маєте власні ідеї? Долучайтеся до команди експертів-економістів УГП! З нами боротися за втілення ефективних змін легше! Пропозиції змін до відповідних законів і підзаконних актів ми скеруємо уряду та відповідним міністерствам.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

  [recaptcha]