Врятувати освіту!

Історії з життя

В українців є багато запитань до теперішньої освіти. Брак місць у дитячих садочках, перенасичена програма навчання у школах, відірвані від реальних потреб знання з вишів. Усе це не викликає оптимізму. Проте паралельно ми чуємо з телеекранів про те, що реформи от-от відбудуться. Проте коли? Чи дочекаються цього наші діти?

…Андрійку 4 роки. Його мама Ірина працює кухарем в ресторані, а тато Дмитро – сантехніком у ЖЕКу. Андрійко не потрапив до дитячого садка, хоча в електронну чергу був записаний ще в 2 місяці. Зате потрапив в садок син прокурора сусіднього під’їзду. А ще – донька слідчого з будинку навпроти. А Андрійко не потрапив.Тепер його мама і тато віддають більше половини свого заробітку, аби заплатити за приватний садочок. Того, що залишається, вистачає на харчі і заледве на одяг. А тим часом прокурор їздить на “мерседесі”, а слідчий щойно пересів на нову “тойоту”…

Більше 4 тисяч дітей цього року не потраплять у дитячі садки у Львові. Їхні батьки мусять або звільнятися з роботи, щоб доглядати за дитиною, або влаштовуватися на ще одну, щоб оплатити місце в приватному садку.

…Вікторії 7 років. Вона – активна і життєрадісна дівчинка. Любить бавитися в настільні ігри, читати історії про тварин та малювати принцес. В школу Вікторія ходити не любить, хоча чекала на початок навчання з нетерпінням. Перші кілька місяців принесли суцільне розчарування. Дитині нудно, навантаження завелике, вчителька часто кричить. Дівчинка жаліється, що у школі не розповідають нічого цікавого. Дідусь у селі значно цікавіше розказує про природу, рослини та тварин.

Шкільна програма – перевантажена і нецікава. Вчителі часто не хочуть сприймати нові віяння і робити уроки інтерактивними. Кажуть, що мала зарплата і що в школи ніхто не хоче йти працювати. Вчителям важко, дітям нецікаво, батьки незадоволені.

shutterstock_173268275

…Тарасу 15 років. Минулого року він пішов вчитись в училище. Буде кухарем, хоча останні роки марив про роботу адвоката. Йти в ПТУ хлопець не хотів. Так вийшло, адже батьки не мають грошей на репетитора, і про вуз годі було й мріяти. Тепер Тарас ховає очі при зустрічах з однокласниками. Всі готуються вступати до університетів, будуть лікарями, юристами, економістами, а він свою мрію втратив.

Професійно-технічна освіта – в кризі. Ринок потребує не тих спеціалістів, яких готують ПТУ. Підприємці готові пропонувати добрі зарплати, але їх не влаштовує рівень випускників училищ. Ці заклади зовсім не популярні серед молоді. Часто туди йдуть від безвиході.

…Олені 23 роки. Вона закінчила з відзнакою біологічний факультет відомого університету. Роботи не знайшла. Шукала. Старалася. “Стукала” у школи, намагалася залишитися на кафедрі. Не склалося. Немає місць. Додому у райцентр дівчина повертатися не захотіла. А знімати кімнату треба, та й вдягнутися, відпочити. Дуже потрібні гроші. Сьогодні вона працює в гардеробі у великому торговому центрі. Платять небагато, але вчасно. Олена  ховає очі, коли бачить одногрупників, які прийшли в кіно.

Забагато вишів, безліч спеціальностей, деякі з них вже не мають попиту. Роботу без знайомств знайти майже неможливо. Навіть з “червоним” дипломом. А ще – корупція, домовленості, застарілі методики.

…Оксані 48 років. Все життя вона працювала бухгалтером, але тепер стає все важче. Нові програми, нові технології, тотальна комп’ютеризація. Складно. Син допоміг освоїти комп’ютер, проте цього мало. Оксана хоче вчитися далі, освоїти сучасні програми, бути активною. Проте її ніхто не розуміє. Кума, сусіди, колеги – усі навіть підсміюються. На різних курсах більшість слухачів – молодь. Вони швидше орієнтуються, розуміють, запам’ятовують. Оксані треба щось інше.

Освіта для дорослих зовсім не популярна в Україні. І пропозицій небагато, та й вчитися після 40 років хочуть одиниці. Таке навчання могло б відкрити нові горизонти для багатьох, проте поки що це нікому не потрібно.

Днями  на вулицях Львова, Івано-Франківська та Тернополя з’явилися білборди із гаслом “Змінюємо Галичину – починаємо з освіти!”. Соціальну кампанію, яка триватиме протягом вересня, ініціювала Українська Галицька Партія.

Освіта є одним з ключових пріоритетів для Галицької Партії. Вже зараз тут працює освітня група, яка залучає експертів та розробляє бачення змін для країни.  Група готує стратегію розвитку сфери, а також шукає рішення конкретних проблем.

Новий закон про освіту, який нещодавно ухвалили у Верховній Раді, потребує підтримки “знизу”, тому партійці запрошують до спільної праці. В Українській Галицькій Партії кажуть: якщо ви активний вчитель, але вас “затискає” система і старі правила гри, запрошуємо вас приєднуватися до команди. Якщо ви активна мама чи тато, які мають ідеї змін –  давайте працювати разом. Якщо ви успішний директор школи – поділіться своїм досвідом. Ми запрошуємо усіх, хто  хоче змінювати нашу освіту, до спільної праці. “Змінюємо Галичину – починаємо з освіти”, – кажуть в партії і запрошують приєднуватися!

Наталія Оверчук

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!