А вони й далі падають!

Іван Щурко, архітектор, член Української Галицької партії

Балкони, карнизи, декоративна ліпнина… Більшими чи меншими кавалками, щовесни чи після сильних дощів ми втрачаємо обличчя Львова. Очевидно, є об’єктивні процеси, будинки старіють, так зване антропогенне навантаження – транспорт, шум, вібрація, загазованість – зростає. Додається сюди також і байдужість власників.

16754564_1258333594257310_442324110_n

А історичні будинки, вони як старші люди, як наші бабці і дідусі, потребують щораз більшої нашої уваги та опіки.

Ми не часто підіймаємо голову для оглядання краси, завжди десь біжимо, заклопотані, а в таких ситуаціях переймаємося, насамперед, власною безпекою та безпекою наших рідних.

Ми втрачаємо частини фасадів та цінні елементи львівських будівель із року в рік, особливо, у часі різкої зміни погодних умов, весною. Причин кілька: фізичне старіння, байдужість власників, недобросовісність працівників комунальних служб, брак фінансування… Перелік, на жаль, довгий.

Але як зарадити цьому? Що робити, якщо вам здається, що якийсь елемент старого будинку ризикує обвалитися?

Берегти пам’ятки у межах своїх повноважень зобов’язане Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, котре очолює сьогодні Лілія Онищенко. Очевидно, що є брак ресурсів і повноважень, але треба шукати можливості.

Перш за все Управління охорони історичного середовища має попередити працівників районних адміністрацій та комунальних підприємств, які обслуговують житловий фонд, про неприпустимість безконтрольного нищення чи демонтажу декоративних елементів фасадів будинків.

lviv_obval_balkon_bandery_1797

Постійно, а особливо у весняно-осінні періоди,  нагадувати працівникам комунальних підприємств, які обслуговують житловий фонд, про необхідність постійного моніторингу стану конструктивних і декоративних елементів фасадів (балконів, карнизів, ліпнини, тощо) та про забезпечення належного функціонування систем водовідведення.

Управління охорони історичного середовища мало б закликати львів’ян повідомляти на «гарячу лінію» про всі місця та ситуації, де є загроза обвалу, руйнування чи пошкодження декоративних елементів фасадів будинків. Таке спеціальне повідомлення чиновники ЛМР мали б розмістити на власних інформаційних ресурсах, сайтах партнерів та звернутися до мешканців через незалежних журналістів. Я впевнений, що вони б підтримали. І за фактами повідомлень мешканців, легше було б проводити оперативні обстеження будівель, за участю представника управління історичного середовища ЛМР та вчасно реагувати.

Закликати львів’ян повідомляти на “гарячу лінію” про всі місця та ситуації, де є загроза обвалу, руйнування чи пошкодження декоративних елементів фасадів будинків

На нашу думку, якщо виникає реальна загроза самовільному обвалу фрагментів фасадів чи декоративних елементів, має бути чіткий алгоритм завчасного реагування та проведення робіт. Це дозволить уникнути нещасних випадків, надзвичайних ситуацій та зберегти цінні архітектурні елементи.

Має бути чіткий алгоритм завчасного реагування та проведення робіт

Перш за все рішення про необхідність демонтажу, чи інші методи порятунку елементів, які ризикують обвалитися, має приймати оперативна комісія, за участі представника Управління охорони історичного середовища.

b2Перед роботами з демонтажу, мають бути проведені роботи з фотофіксації існуючого стану всіх елементів та, за можливості, їх обміри. А сам демонтаж цінних фрагментів фасаду чи декоративних елементів повинні проводити відповідні фахівці, бо це дозволить зберегти їх для відтворення чи повторного використання.

Також для всіх об’єктів, на яких відбуваються роботи з протиаварійного демонтажу цінних фрагментів фасаду чи декоративних елементів, Львівська міська рада одразу ж, в межах поточного бюджетного року, мала б передбачати відповідні кошти на проектні та реставраційні роботи. Так, щоб у найкоротший час втрачені елементи були відреставровані, а фасади відновлені.

У найкоротший час втрачені елементи мають бути відреставровані, а фасади відновлені

Найближчим часом Українська Галицька Партія сформулює ці пропозиції в офіційному зверненні до міського голови Львова Андрія Садового та керівника Управління охорони історичного середовища Лілії Онищенко.

У матеріалі використані фото “Твого міста” та ЗІКу

підписатись на розсилку новин
+
+

Повідомити про помилку