Варварську забудову центру Львова треба зупинити

У Львові назріла необхідність запровадження тимчасового мораторію на зведення нових будівель у зоні ЮНЕСКО та на прилеглих територіях. Про таку ініціативу Української Галицької Партії під час зустрічі на тему “Охорона пам’яток та оновлення Львова: пошук діалогу”, яка відбулася у межах дискусійної платформи Tvoemisto.tv, заявив голова фракції УГП у Львівській міській раді Тарас Чолій. Тільки так, упевнені партійці, вдасться зупинити нищення історичного центру Львова. Що думають про таку ідею львівські архітектори та активісти, котрі судяться зі забудовниками?

Оксана Бойко, член УНК ICOMOS, науковий працівник Інституту «Укрзахідпроектреставрація»:
“Я за мораторій на нову забудову в центрі Львова, на встановлення пам’ятників, на вішання мільйонів меморіальних таблиць”

“Львів належить до списку ЮНЕСКО і тому повинен відповідно охоронятися. Одним із критеріїв, за яким місто потрапило до цього списку, є збереження середовища. І це середовище, в якому співіснують архітектурні пам’ятки з різних часів, сьогодні нагло, агресивно нищиться. Цінними є не самі лиш пам’ятки, а й розпланувальна структура міста. А подивіться, що робиться з міжквартальним простором! Моє серце просто тріщить від злості і безсилля.
Місто розплановувалося за певною схемою. Воно поділене на парцелі, кожна з яких, особливо, в центральній частині, має спеціальну розпланувальну структуру. Є чільна кам’яниця, господарські споруди, подвір’ячко, межові мури. А тут просто на місці господарських будівель, які теж є пам’ятками, на місці межових мурів, які тримають поділ між парцелями, будують якісь такі черв’яки. Я вже не кажу про те, що твориться поза територією, яка увійшла в зону ЮНЕСКО. Люди на свій абсолютно примітивний хлопський розум будують, і ніхто цьому не перечить. У нас нема механізму, як з тим боротися. Місто, яке є в списку ЮНЕСКО, мусить мати орган управління, а його в нас немає. Львів не має історико-архітектурного опорного плану. Маленький Куликів має такий план, а Львів не має! Тому я за мораторій на нову забудову в центрі Львова, за мораторій на ставлення пам’ятників, на вішання мільйонів меморіальних таблиць на будинках”.

Юрко Ольхович-Новосадюк, мешканець площі Звенигородської у Львові:
“Зараз усе дійшло до межі, до руйнації ”

“Абсолютно доречно зараз зупинити все, що будується в зоні ЮНЕСКО. Тоді зробити аудит усіх пам’яток національного і місцевого значення, які є в історичному центрі, визначити, що і якої потребує реставрації. Адже в центрі Львова є багато будинків, які негайно треба рятувати, бо очевидно, що їх руйнують навмисне, готуючи місця під нову забудову. Тоді варто створити і затвердити відкритий механізм, за яким будуватимуть щось нове в історичному центрі міста. Мають відбуватися чесні і широкі громадські слухання, архітектурні конкурси тощо. Зараз усе дійшло до межі, до руйнації. Останні 10 років – просто катастрофічні для Львова.
Я ціную думки молодих львівських урбаністів. Вони висловлюють дуже прогресивні ідеї щодо розвитку міста і його мікрорайонів. Але наша молодь не до кінця розуміє тему збереження пам’яток архітектури.
За останні роки я бачу, що для когось триває війна, а львівські підприємці почали доволі дивні рухи. Живу в самому центрі, на площі Звенигородській. Ця площа – одна з найстаріших у Львові. Почалося тут з готелю «Сент Федер»: власники купили 3-поверховий будинок, а добудували ще 3 поверхи зі “шпаківнею”, зруйнували газон – і зробили парковку, облаштували “вічний” літній майданчик. А тоді між будинками № 3 і 5 хтось почав втискати ще один будинок. І тоді я вже не витримав: почав з’ясовувати, чи є в забудовників усі дозвільні документи. Виявилося, що порушень дуже багато. Разом із прокуратурою це самовільне будівництво нам вдалося призупинити. Але забудовники далі шукають можливості добудовувати“.

Василь Петрик, архітектор-реставратор, доцент кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів НУ “Львівська політехніка”:
Тимчасовий мораторій на нову забудову у центрі Львова – це добра ідея”

“На сьогодні нема жодного органу управління територією об’єкта світової спадщини – історичного центру Львова. Голова обласної адміністрації Олег Синютка своїм розпорядженням ліквідував державний історико-архітектурний заповідник. Численні об’єкти нового будівництва, яке ведуть в історичному центрі, не мають відповідних погоджень від Міністерства культури, а воно, як державний орган, зобов’язане зберігати об’єкти світової спадщини. Тобто Міністерство культури наразі не виконує своїх обов’язків, не видає приписів, не звертається до обласної адміністрації, щоб відновити діяльність заповідника. Тому, я думаю, найкращим виходом зараз є оголосити тимчасовий мораторій на видання дозволів для нового будівництва в історичному центрі.
Але я пропоную додати до мораторію припис: провести комплексну перевірку законності видання дозвільних документів на ті будівництва, які вже тривають. Цей мораторій мав би тривати до утворення легітимного органу управління об’єктами світової спадщини, які перебувають у зоні ЮНЕСКО. До того моменту мораторій я абсолютно підтримую”.

Олеся Дацко, активістка громадської ініціативи “Народна дія”:
“У Львові зараз будувати – те саме, що будувати десь у полі”

“Дехто каже, що накладати заборони – це Середньовіччя, а я кажу, що проводити містобудівну діяльність без основоположних містобудівних документів і правил – це взагалі первісно-общинний лад.
У нас не затверджений історико-архітектурний опорний план, межі історичного ареалу, відсутні місцеві правила забудови. В реєстрі Міністерства культури немає пам’яток, що перебувають у зоні ЮНЕСКО. На території історико-архітектурного заповідника відсутній орган управління ним. Тобто у Львові зараз будувати – те саме, що будувати десь у полі. Поки не встановлені правила, це несе загрозу всій архітектурній спадщині, яка в нас є.
Ми маємо відповідь Мінкульту, що ні головний архітектор Львова, ні управління охорони історичного середовища ЛМР ніколи не подавали на затвердження ні історико-архітектурний опорний план, ні межі історичного ареалу. Виходить, вони нічого не зробили для збереження Львова. Це прокуратура судилася (і виграла суд), щоб землі у межах історичного ареалу визнати землями історико-культурного призначення. Ми маємо приклад Площі Ринок, 36, коли бізнес просто руйнує Львів. І таких прикладів у Львові є море”.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]