10.05.2021
Першою на Тернопіллі про проблему відновлення партнерських пологів під час карантину заговорила Українська Галицька Партія. Чимало сімей хотіли їх провести, та не змогли через незрозумілу заборону. Тож почали звертатися до активістів УГП з проханням вплинути на медичні заклади.
…Тернополянці Христині довелося докласти чимало зусиль, щоб “вибити” дозвіл на партнерські пологи. Жінка писала заяви до керівництва Тернопільської міської лікарні №2, потім лікарі збирали консиліум. Опісля чоловіка відправили на ПЛР-тестування та флюорографію. Отримавши необхідні документи, подружжя змогло здійснити задумане.
Пані Христина каже — зі зразками необхідних заяв їй допомогла голова Тернопільської міської організації Української Галицької Партії, авторка ініціативи “Тернопіль — місто щасливих сімей” Ірина Яремчук.
— Завдяки цьому ми переконалися, що партнерські пологи під час карантину — реальні. Головне — бажання і наполегливість, — зауважує жінка.
— Оскільки у нас діє ініціатива “Тернопіль — місто щасливих сімей”, багато жінок звертаються і до нас, і в правозахисні організації зі скаргами, що вони позбавлені партнерської підтримки під час пологів, — каже Ірина Яремчук. — Породіллі часто говорять про страх та розгубленість під час пологів. Тоді жінка відчуває сильний біль, потребу в підтримці найближчої людини. Якщо ж підтримки немає, то це може негативно впливати і на перебіг пологів, і на здоров’я мами й малюка. Тому вирішили діяти і зареєстрували петицію про відновлення партнерських пологів на сайті Тернопільської міської ради”.
Документ швидко набрав необхідну кількість голосів — понад три сотні. Невдовзі міський оперативний штаб переглянув рішення і дозволив партнерські пологи в особливих випадках.
Партнерські пологи потрібно дозволити не тільки в Тернополі, а й в області
Перейняти такий успішний досвід і забезпечити комфорт сім’ям Тернопільщини запропонувала Українська Галицька Партія.
— Нині консиліум лікарів дозволяє участь партнера, проте ця практика діє лише у міській лікарні №2 м. Тернополя, — каже Ірина Яремчук. — Залишається ще обласний перинатальний центр “Мати і дитина”, де народжує багато жінок і з Тернополя, і з області. Я створила петицію на сайті Тернопільської обласної ради. Потрібно всього лише 500 голосів, щоб це питання підняти і спробувати вирішити. Торік ми вибороли повернення партнерських пологів у міську лікарню. Цьогоріч потрібно боротися за підтримку сімей області”.
“Ми розповідаємо про цей успішний приклад, щоб жінки, які будуть народжувати, знали — партнерські пологи можливі!” — додає Ірина Яремчук.
Як ставляться до партнерських пологів в Україні й за кордоном
Побачивши, що ситуація стала резонансною, Українська Галицька Партія організувала онлайн-конференцію “Партнерські пологи в умовах карантину: небезпека чи необхідність?”. До неї долучилися лікарі, правозахисники, активісти, породіллі з Києва, Івано-Франківська, Львова й Тернополя. Під час конференції обговорили закордонний досвід і потреби сімей.
— Заборона партнерських пологів діє від початку карантину. Але найцікавіше, що Міністерство охорони здоров’я такої заборони не вводило. Її запровадили на місцях. Тож ефективним методом впливу на цю ситуацію, як ми побачили, стали електронні петиції, — розповіла Ірина Яремчук.
Як відомо, понад 70% жінок в Україні народжують із партнерами. Під час карантину в областях таку практику призупинили. За кордоном, до прикладу, партнерські пологи нині практикує більшість країн, щоправда, ставить вимоги до партнерів: вони не повинні хворіти, зобов’язані носити маски, дотримуватися протиепідемічних заходів, щоб уберегти дружину й дитину від інфекції.
Підтримати важливу ініціативу може кожен. Українська Галицька Партія закликає не бути байдужими і підтримати ще один етап великої справи.
На фото:
2. Організатори й учасники форуму “Право на гідні пологи”