Сміттєва епопея: як львівське сміття мандрує районами області

Проблема сміття – це бочка з порохом, на якій уже сидить уся наша країна. На Грибовицькому сміттєзвалищі вона здетонувала. І зрозуміло – найперше вибухова хвиля поширилася на область: від травня-червня 2016-го фури з львівським сміттям поїхали на районні сміттєзвалища Львівщини.

Ще понад 400 тисяч гривень – в сміття

У січні сміттєвий колапс у Львові знову загострився, бо проблему безгосподарності вже абсолютно перетворили у проблему політики. Погасити її, відтак, спробував Прем’єр-міністр Володимир Гройсман разом із головою Львівської облдержадміністрації Олегом Синюткою, виділивши Львову земельну ділянку для будівництва сміттєпереробного заводу у Яворівському районі. Але поки щодо цієї ділянки у різних сторін цього процесу знову триває палка дискусія, “сміттєва” проблема в районах області також актуалізувалася. Адже поки Львів не має свого сміттєпереробного заводу, львівське сміття дівати кудись, все одно, потрібно. Найближче – на полігони ТПВ у райцентрах.

Тож 31 січня виконком Львівської міської ради вніс зміни до бюджету розвитку міста, якими виділяє містам-приймачам львівського сміття субвенції загальною сумою більш ніж 400 тисяч гривень. Зокрема, як пояснюють чиновники, мова йде про такі суми: Самбору  – 80 тис. грн, Бориславу – 66 тис. 800 грн, Радехову і Стрию – 100 тис. грн, Новому Роздолу – 70 тис грн. Туди, офіційно, й поїхало чи поїде львівське сміття. Але насправді, районних сміттєзвалищ, які приймають відходи зі Львова більше. Скільки їх точно, які кошти вже витрачені з бюджету Львова на оплату міським радам області, скільки ще буде витрачено на різні субвенції – наразі невідомо. Журналістам чиновники не зізнаються, але депутати Галицької партї спробують дізнатися про це через офіційний депутатський запит.

Як наразі виглядає епопея з львівським сміттям у райцентрах? Що знають про нього самі мешканці районів? Та якими насправді є сміттєзвалища, куди відвозять десятки і сотні тонн відходів? – Про все це ми спитали в місцевих активістів Української Галицької Партії.

Жидачів: приймає, але скільки?

На Жидачівське сміттєзвалище з часу грибовицької трагедії сміття зі Львова возять постійно. Ще в червні неофіційний дозвіл на це дав мер райцентру, а згодом – і виконком. Проте, на вимогу депутатів Української Галицької Партії, які чергували на сміттєзвалищі, контролюючи об’єм завезених відходів, невдовзі виконком свій дозвіл скасував.  Після цього міський голова ще раз спробував узаконити своє попереднє рішення через сесію, однак депутати були проти. Але сміття возити до Жидачева не перестали – тепер домовленість є з самими комунальниками.

13322072_1141910189199373_8764651134915893274_n

“Тепер договір уклали напряму з жидачівським комунальним господарством. Маю інформацію, що за кожну тонну завезеного сміття платять 120 грн. Та кажуть, що, за січневими домовленостями, будуть надалі привозити зі Львова тільки пресоване сміття і лише на зберігання. Через рік обіцяють його забрати на переробку. Зі свого боку, ми виступаємо за чіткий контроль і хочемо запропонувати міській раді прийняти ухвалу, за якою всі машини з львівським сміттям повинні бути зважені”, – каже голова Жидачівської районної організації Української Галицької Партії Володимир Гаврон.

Громадські активісти кажуть, що машини з ТПВ по дорозі до Жидачівського полігону зауважують вдень і вночі, хоч угода передбачає 4 машини в тиждень. Тому підозрюють, що не все тут прозоро, а відтак – і законно. На жаль, відкритої дискусії у місті нема, як і засобів для контролю за кількістю привезеного сміття, тож скільки тонн львівських відходів вже завезли до Жидачева, – ніхто точно сказати не може.

13413689_1141910359199356_5549449111020314160_n

“Проблема ще й у тому, що комунальне підприємство міста може використовувати тільки частину сміттєзвалища, яку орендує у целюлозно-паперового заводу. Свого сміттєзвалища у Жидачева нема. Тобто, і все жидачівське, і все львівське сміття у нас скидають на той орендований клаптик. І найгірше, що Жидачів не має жодної стратегії поводження з ТПВ на найближчі роки: як і коли вирішиться майбутнє цього сміттєзвалища? Чи будемо його рекультивувати, як і коли? Також наразі ніхто не працює з населенням: нічого не пояснює, не радиться, не навчає поводитися з відходами правильно”, – пояснює депутат районної ради від Української Галицької партії, громадський активіст Тарас Матвіїв.

Перемишляни: і свого сміття досить!

Так само кілька фур із львівськими відходами влітку таки встигли вивезти на вже переповнене та, як і в більшості райцентрів, не до кінця добре облаштоване Перемишлянське сміттєзвалище. Воно розташоване за містом, неподалік села Унів, але перебуває на балансі Перемишлянської міської ради. Тоді мешканці Унева швидко зреагували на проблему та заблокували кілька машин з відходами. Відтак Перемишлянська міська рада, у складі якої також є 3 депутати від Галицької партії, рішуче заборонила приймати на цей полігон ТПВ з області. Тож сьогодні до Перемишлян львівське сміття  не вивозять.

Як зазначає громадський активіст та правозахисник Юрій Танасійчук, принаймні у так званій Перемишлянській зоні львівських відходів також не приймають і не можуть приймати в жодному селі. “Якщо скинути десь машину сміття, то цей об’єм доволі великий, щоб селяни його зауважили і підняли скандал. Такого ще не було в околицях Перемишлян. Також тут немає жодного санкціонованого сміттєзвалища, тому офіційно укласти угоду про прийом львівського сміття нема з ким”, – каже громадський активіст.

Радехів: для свого сміття місця нема, а для чужого є?

Біля Радехова є єдиний у районі санкціонований полігон ТПВ. Ним опікується комунальне підприємство міської ради. І ще рік-два тому міська рада заявляла, що це сміттєзвалище має обмежений ресурс. Йшлося тоді про те, щоб звозити сюди відходи з сіл району. Бодай перед Великоднем, коли від наглого передсвяткового прибирання найбільше страждають ліси та урочища – там “виростають” цілі гори сміття, яке звозять на стихійні сміттєзвалища селяни.

cvsnnzАле цьогоріч для величезних критих машин із львівським сміттям на радехівському сміттєзвалищі місце таки знайшлося.

За словами місцевих активістів Галицької партії, 26 січня на позачерговому засіданні сесії місцеві депутати дали дозвіл прийняти на полігон ТПВ біля Радехова 150 тонн львівського сміття за 100 тисяч грн субвенції від Львівської міської ради. Звісно, нічого цього не було анонсовано чи обговорено з місцевими мешканцями ані до сесії, ані після неї.

Уже в п’ятницю, 27 січня, наші активісти бачили 2 фури, криті тентом, які близько 22 години їхали в бік сміттєзвалища. 150 тонн відходів – це близько 6 фур. Але активісти переконані, що завезуть на Радехівщину сміття набагато більше. Тому планують ініціювати чіткий громадський контроль.

Дрогобич: сюди також возили…

“Дрогобицьке сміттєзвалище розташоване на території села Бронниця. 2007 року ПП “Центр новітніх технологій” виготовило проектно-кошторисну документацію на рекультивацію цього полігону, проте досі ніхто не починав робіт. 16443679_1305742779488662_1268556127_nУ місті працюють машини місцевого комунального підприємства. Зі своїм сміттям у Дрогобича проблем нема. Від часу пожежі та зсуву у Грибовичах ми цікавимося, чи возять до нас відходи зі Львова. На наш офіційний запит, Дрогобицька міська рада повідомила, що з 29 травня по 6 червня до Бронниці таки возили сміття зі Львова. Ми хочемо поновити інформаційний запит, щоб зрозуміти, чи офіційно Дрогобич допомагав Львову за ці подальші півроку, – каже голова Дрогобицької організації Галицької Партії Олег Дьорка. – Мені здається, що проблема Грибовицького полігону – це загалом проблема поганої організації процесу збору, зберігання та утилізації сміття у Львові. Це – комплексна проблема львівської влади як інституту, який не виконав свою функцію. Громади, де є ліцензовані полігони ТПВ, можуть допомагати обласному центру, але все має бути на прозорих договірних умовах та під контролем громадськості”.

Ходорів: ніхто не проти “підзаробити”?

Сміттєзвалище у Ходорові виглядає, як і більшість полігонів ТПВ в області: за технічними характеристиками йому далеко до того, аби назватися безпечним, тут також “працюють” якісь невідомі особи, час від часу все займається, і їдкий дим розносить вітер на всі околиці. Про це активісти Галицької партії не раз повідомляли місцеву владу, надаючи також фото- і відеофіксацію. Проте влада жодних фактів горіння сміття так і не виявила…

16443705_10209758458975924_109329104_nЧи пробував Львів “підкидати” ходорівцям свої відходи? “Після грибовицької трагедії кілька машин нелегально привезли і висипали львівське сміття на ходорівський полігон ТПВ. А коли ми категорично заборонили, то навіть дві машини сміття висипали перед брамою на сміттєзвалище”, – заявив під час сесії Ходорівської міської ради 26 січня її голова Олег Коцовський.

Фактично, до 26 січня, звозити сміття на полігон ТПВ у Ходорові було незаконно, бо лише цього дня міська рада проголосувала за дозвіл на розміщення ТПВ на земельній ділянці, відведеній для полігону. Документацію на повне узаконення Ходорівського сміттєзвалища міська рада, начебто, виробляла майже 3 роки. І найбільша проблема, за словами міського голови, була якраз у тому, що до недавнього часу сміттєзвалище насправді перебувало на території сусіднього села Жирова.

“Своїм позитивним голосуванням депутати міської ради створили ситуацію, яка дає підстави очікувати в майбутньому приймання “чужого” сміття. Ми вбачаємо в цьому прямі загрози, адже токсичні речовини зі сміття впливають на екологічну ситуацію в місті, а жителі сусідніх із сміттєзвалищем мікрорайонів регулярно просять вжити належних заходів щодо уникнення негативних наслідків”, – каже очільниця місцевого осередку УГП Тетяна Поверляк (Мельник).

До того ж, міський голова сам підтвердив, що якраз напередодні сесії Львів офіційним листом звертався за допомогою до Ходорова. Цього разу Олег Коцовський відмовив, але чи відмовить наступного разу – не відомо. Тим більше, що ходорівський полігон тепер уже цілком законний, а приймати рішення про угоду зі Львовом може виконком міськради.

Іван Щурко, секретар Львівської обласної організації Української Галицької Партії:

“Насамперед, мова може йти тільки про легальні, належно облаштовані полігони, з максимальним дотриманням екологічних і санітарних норм.

Усі рішення місцевих органів влади (районних, міських, сільських рад) мають бути публічні і легітимні. Все те, що стосується приймання “львівського сміття” на місцеві полігони, умов, на яких його приймати, та об’єму відходів, необхідно виносити на публічні обговорення з мешканцями громади. Принаймні  тими, які проживають найближче до полігонів. Люди мають знати всю правду і впливати на рішення місцевої влади.

Стосунки Львова і місцевих громад у вирішенні Львівської сміттєвої проблеми мають бути чіткими, прозорими і взаємовигідними.  В угодах має бути чітко визначено об’єм сміття, яке буде привезено зі Львова на кожен конкретний полігон, період часу, впродовж якого возитимуть ці відходи. Також мусить бути чітко визначено та оприлюднено розмір грошового відшкодування з боку Львівської міської влади. Ми вважаємо, що в угодах можуть бути передбачені (з обов’язковим додатковим фінансуванням) додаткові програми облаштування чи рекультивації місцевих полігонів твердих побутових відходів”.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!