Вінницькі матері – за право на гідні пологи!

Форум “Право на гідні пологи” зі Львова через Франківськ, Ужгород, Черкаси і Житомир примандрував до Вінниці! 19-ого травня тут зібралася повна зала молодіжного центру “Квадрат”. Жінки заявляють про свої права у пологах. Це вже не розмова між подругами, а велика ініціатива однодумців по всій країні.

Форуми потрібні

Юлія Гвоздович і Мар’яна Кузько з ГО “Батьки в дії”, які є партійками УГП, допомогли повернути гарячу воду в один із пологових Львова, переконали адміністрацію обладнати палати кнопками виклику. Активістки рухалися від маленьких перемог до великих. Так народилася співпраця з міською владою, і так стали можливими зміни у пологових міста.

“У нашому місті дуже активне батьківське середовище, яке вважають, що взаємодія з лікарями є важливою. Для того, щоб вінничани отримували інформацію від фахівців, потрібно, щоб такі форуми відбувалися. Судячи з того, як люди поширювали інформацію про форум і скільки людей прийшло, можемо сказати, що буде потреба у ще одному форумі. Така співпраця точно дасть свої результати”- каже Катерина Шрамко, організаторка форуму у Вінниці.

Знайомство та об’єднання зусиль матерів і жінок у різних містах – це завдання форуму “Право на гідні пологи”. Такі вже пройшли в Івано-Франківську, Львові, Ужгороді, Житомирі і Черкасах. На черзі – Київ!

У Вінниці на форум завітали місцеві активістки, авторитетні вінницькі медики і самі жінки – ті, хто планує народжувати або вже має діток. Значить, зміни будуть – переконані активістки.

Ми запитали про 3 умови для комфортних пологів. Забезпечивши їх, ми справді змінимо ситуацію і у Вінниці, і в усій країні.

Підтримка також важлива

Уявіть життя жінки. Вона собі живе, працює, ходить на улюблену йогу і з подругами на каву. І от вона готується стати мамою. Все її життя докорінно змінюється під час вагітності: інші звички, спосіб життя і мислення. Доки вона замріяно погладжує животик 9 місяців, усі домашні намагаються виконати її забаганки, тоді все гаразд. У пологовому жінку чекає інша реальність – цинічні зауваження, персонал не враховує побажань, все лише забороняють, а біль і страх ще більше ускладнюють перейми.

Парадокс: 9 місяців жінку оберігають, а вже під час народження ніхто її навіть не слухає! Але на її боці навіть медичні протоколи. Не вірите? Анна Петровська, консультантка з грудного вигодовування, голова та співзасновниця ГО “Природні Права Україна”, переконує: все необхідне для права на гідні пологи записано у медичних протоколах.

“Жінка – не об’єкт медичних маніпуляцій, а головний учасник процесу. Підтримувати її у пологах може будь-хто – чоловік, мама, подруга, професійна помічниця – доула. Їх має бути до 2 осіб. Це записано у наказі № 234. Єдине, що вони повинні мати з собою – чистий одяг і змінне взуття, більше нічого, що б там не вигадували у пологових. Існує неформальна практика у пологових – принести з собою довідку про те, що супроводжуючі не хворіють на туберкульоз. Усі бояться, адже статистика цього захворювання дуже висока. Але це не обов’язково. Протокол № 624 про нормальні пологи гарантує, що навіть якщо у вагітних з високої групи ризику (з хронічними захворюваннями, які захворіли у процесі вагітності) нормальні пологи, то їх треба відповідно вести, а не розцінювати як ускладнені.

Усі медичні маніпуляції мають пояснюватися.

Цей протокол також регламентує умови для породіллі і її малюка. Має бути індивідуальна палата, наближена до домашніх умов, психологічна підтримка партнера, а всі медичні маніпуляції мають пояснюватися, і жінка має дати на них інформовану згоду. У протоколі записана підтримка і повага до бажань жінки з боку медперсоналу.  У палату мають стукати, заходити після дозволу, а не виконувати це правило символічно. Ніяких більше невідомих людей! Якщо хтось хоче запросити інтернів на пологи, то жінка має дати згоду на це. Впродовж усіх пологів жінка має право рухатися, вона сама знайде собі комфортне положення. Також породілля може їсти, пити. Не рекомендуються пологи на спині, а метод Кристиллера (витискання дитини вручну) взагалі заборонений”, – розповідає Анна Петровська.

Пологи, як вдома

Затишні штори, м’яке приглушене світло, ненав’язлива музика, гідромасажна ванна, драбинки, кульки – в такій атмосфері жінки народжують у Київському міському пологовому будинку № 5. Палати, які більше нагадують квартиру. Там немає крісел, немає інструментів або дихальних апаратів. Хоча насправді, вони є і за потребою їх використовують. З жінкою є лише рідні, акушерка і лікар, який з’являється у потрібний момент.

Домашні пологи – це не додаткова послуга, тому це не якась громіздка процедура, за це не треба додатково платити. Потрібно прийти і сказати, що ми хочемо домашні пологи. Майбутні мами заповнюють анкету, пояснюють, чому вони так хочуть. Далі вже  справа техніки.

“Найбільше наше досягнення – жінки, які до нас приходять, задоволені пологами”

Роман Ворона, акушер-гінеколог Київського міського пологового будинку № 5 на форумі у Вінниці розказав про перший рік роботи в Україні пологового, в якому практикують природні пологи.

“Проект у 5-ому пологовому Києва називається “Домашні пологи під захистом пологового”. Він має уже більше двох років. За цей час ми прийняли у такий спосіб більше 3000 пологів. Географія – не лише Київ, а й інші обласні центри і сусідні країни. Жінки, які хочуть народжувати і природніх умовах, можуть народжувати у 4 палатах. Мінімальна кількість медичних втручань. Найголовніше – щоб жінці нічого не заважало народжувати. Від себе ми намагаємося спростити жінці умови у пологових. У Києві ситуація поволі змінюється. З нами вже почали співпрацювати інші пологові будинки. Найбільше наше досягнення – жінки, які до нас приходять, задоволені пологами. Киянки вже вимагають комфортніших умов і в інших пологових. У нас набагато менше кесаревих розтинів, ніж було донедавна. З точки зору клініки, нові умови не аж так затратно. Більшість вимог жінок пов’язані з комфортом. Це суттєво покращує їхню задоволеність у пологах. 97% жінок у нашому пологовому задоволені пологами. 4 пологові зали, рання виписка до 24 годин, можливість народжувати у спеціальних ваннах, у нас вони стоять, усім подобаються. Не було випадків, щоб жінки не могли народити у палатах. З кожною жінкою ми обговорюємо майбутні пологи”, – каже Роман Ворона.

Пологи тут коштують 4 000 гривень. Це офіційна плата пологовому будинку. Сюди входять вартість аналізів, перебування у палаті. Це якщо жінка народжує з черговою бригадою.

Має бути майданчик для діалогу

Форум – це місце, яке об’єднує матерів, лікарів і владу. Далі будуть конкретні 10 вимог до влади, інспекції пологових з громадськими активістами і матерями. Так народжуються зміни!

“Ми не могли зрозуміти, чому в нас у Львові немає сучасних практик у пологових. Трагедія зі загибеллю дитинки у пологах показала нам проблему – відсутність комунікації між медиками і громадськістю. Будьмо відвертими: послуги у пологових не є безкоштовними. А хто в цій ситуації правий? Ми за те, щоб змінювати систему”, – каже каже Мар’яна Кузько, партійка і керівниця проектів у ГО “Батьки в дії”.


“Ми вирішили зробити наші форуми майданчиком для діалогу”

“Тому ми вирішили зробити наші форуми майданчиком для діалогу. На них ми йдемо з опитуваннями жінок, які народжували у пологових Львова. Також ми домовилися з пологовими, що жінки будуть говорити про свої проблеми. Разом ми шукаємо шляхи вирішення, які будуть влаштовувати нас усіх. Ми почали влаштовувати зустрічі з владою, медиками. Ми почали говорити вголос про те, що нам болить, але не на кухні. Поїхали подивитися, як у Луцьку вдалося досягти успіху. Скеровували депутатські запити, щоб місто виділяло більше грошей на пологові міста. І нам вдалося! Ми хочемо, щоб форум дав можливість матерям, активісткам у кожному місті рухатися далі і творити зміни у себе вдома”, -розповідає партійка.

Далі буде Київ. Ініціаторки творення жіночої платформи кажуть, що українки готові відстоювати свої права у пологових.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!