Відповідальними бути страшно? 5 міфів про Положення про батьківські кошти

У четвер, 30 червня, Українська Галицька Партія винесла на розгляд свою першу стратегічну ініціативу в освіті. Йдеться про прозорість батьківських внесків у школах і садочках міста. Партійці називають цей крок мікрореформою, а загалом вони розробляють низку стратегічних змін в освіті Львова. Й хоча наразі ініціатива не отримала належної підтримки, найменша у Львівській міській раді фракція не планує зупинятися і вже восени представить громадськості свою концепцію розвитку освіти.

У Галицькій партії діє експертна освітня група, яка разом з батьками та вчителями аналізує основні проблеми галузі і пропонує їх рішення. Саме батьки назвали шкільні побори однією з найгостріших проблем, яка потребує першочергового рішення. Тому, провівши більше 10-и відкритих зустрічей-обговорень, Галицька партія ініціювала створення благодійних фондів при кожній школі, адже це може зупинити рух готівки, дозволить батькам впливати на використання коштів і зніме з вчителів роль збирачів коштів.

Саме батьки назвали шкільні побори однією з найгостріших проблем,
яка потребує першочергового рішення

У Львівській міській раді таку ідею заблокували, навівши проти цього рішення такі аргументи:

1.”У наших школах ніяких коштів у батьків не просять доздавати.
Місто повністю заборонило батьківські внески”.

У Галицькій партії дивляться правді у вічі: гроші на меблі, ремонти, заміну вікон, купівлю додаткових робочих зошитів тощо у більшості шкіл міста батьки й так змушені доздавати. Насправді, ці статті видатків мало б дофінансовувати місто. Але на все грошей не вистачає. Або не передбачено просто. І такі справи не тільки у Львові.

Проблема існує по всій Україні. Про це повідомляють освітню групу УГП люди з Рівненщини, Донеччини, Київщини, які звертаються щодо співпраці в цьому напрямі, просять поради і самі радять, як зупинити обіг нелегальної готівки.

IMG_9551-min

2.  “Положення Галицької партії легалізовує побори у школах”.

Саме тому, не заперечуючи того факту, що гроші від батьків до шкіл таки надходять, у Галицькій Партії запропонували батькам механізми контролю за власними коштами. А освітянам – інструмент, який убезпечить їх від підозр і закидів з боку батьків щодо неправомірного використання грошей.

Отож, основна мета проекту ухвали УГП: заборона готівки в навчальних закладах. Інакше наші діти змалечку привчаються до корупції, до обігу необлікованих коштів. Замість думати про навчання, вони думають, чи принесли гроші на потреби закладу, або насміхаються з Дмитрика, бо він не доздав на нові парти.

“Батьки мають мати право на доступ до повної та достовірної інформації про кошти, які виділено на відповідний заклад. Саме тому наше Положення пропонує також періодичне оприлюднення звітів за всі кошти, які надійшли до школи чи садочка. Особливо потрібна прозора звітність про надходження та використання благодійних внесків, при необхідності, має бути доступ до всіх шкільних платіжних документів. І тут виникає питання: чи доросли батьки до такого рівня, щоб брати активну участь у житті школи? Чи ми взагалі готові брати на себе відповідальність? Чи й надалі будемо просто позаочі нарікати, що вчителі нечесні, а держава нас обдирає?”, – каже Віталій Ляска, координатор освітньої експертної групи партії, кандидат історичних наук.

“І тут виникає питання: чи доросли батьки до такого рівня, щоб брати активну участь у житті школи? Чи ми взагалі готові брати на себе відповідальність? Чи й надалі будемо просто позаочі нарікати, що вчителі нечесні, а держава нас обдирає?”

3. “Положення Галицької партії зажене всіх до Казначейства. А з ним мати справу – сама морока”

Положення передбачає два механізми надходження благодійних внесків:

– при наявності Благодійного фонду – на його рахунок. Тоді звітувати перед благодійниками (батьками) має керівник благодійного фонду, а це вже – кого ним оберуть. Саме керівник благодійного фонду несе юридичну відповідальність за використання коштів. Механізм їх використання, а також порядок звітування має бути передбачено в Статуті благодійного фонду, який пишуть ті, хто його створює.

– через рахунок, відкритий у будь-якій банківській установі, чи спеціальний реєстраційний рахунок, відкритий в Управлінні казначейської служби. Тоді звітувати перед благодійниками (батьками) має керівник навчального закладу, який персонально несе відповідальність за використання благодійних внесків.

*Що таке спеціальний реєстраційний рахунок в Казначействі? Спеціальні реєстраційні рахунки у Казначействі мають всі розпорядники бюджетних коштів. Тобто кожен навчальний заклад країни, як бюджетна установа, має відкритий рахунок на гранти та дарунки в Управлінні казначейської служби. Це передбачено у Наказі Мінфіну “Про затвердження Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України” від 22.06.2012 № 758.

IMG_9614-min

Фото напрацювань однієї з робочих груп під час відкритої зустрічі з батьками

4. “З благодійної допомоги, якщо вона проходитиме через офіційні рахунки, доведеться платити чималі податки”.

Благодійні організації можуть бути неприбутковими організаціями, якщо подадуть відповідну заяву для включення в Реєстр неприбуткових організацій (ст.133 Податкового кодексу України). Неприбуткові організації не є платниками податку на прибуток, а лише подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

5. “У положенні нічого не написано про податкову знижку

“Перераховуючи офіційно благодійні внески, Ви отримуєте право на податкову знижку, відповідно до умов пп.166.3.2. ст.166 Податкового Кодексу України. Про це в Положенні нема необхідності писати, адже воно лише регламентує механізм надходження, використання, звітності за батьківські кошти у школах і садочках. Ми не вважаємо за потрібне дублювати норми, які вже задекларовані у нормативно-правових актах вищої юридичної сили. Питання податкової знижки детально описано в Податковому кодексі України, а питання створення благодійного фонду – в Законі “Про благодійну діяльність та благодійні організації” тощо”, – роз’яснює Віра Хармацька, експерт з питань обліку неприбуткових організацій.

“Перераховуючи  благодійні внески офіційно, Ви отримуєте право на податкову знижку”

“Написання Положення супроводжувалося численними консультаціями з батьками та представниками освітянських спільнот. Аби в подальшому уникнути маніпуляцій про закритість цього процесу та вдосконалити окремі норми нашого Положення, ми й надалі запрошуємо всіх зацікавлених до обговорення та співпраці. На цей час ми провели більше 10-ка відкритих зустрічей і вже проводимо нові консультації. А незабаром плануємо провести широке публічне обговорення, в тому числі, на всеукраїнському рівні”, – каже Ірина Моряк, юрист освітнього напряму УГП.

Освітня експертна група Галицької партії наразі напрацьовує комплексну стратегію розвитку освіти міста. Партійці сподіваються, що їм вдасться переконати міського голову та депутатів у тому, що освіта має стати пріоритетом для міста.

Фото – zeme-buve.org

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!