Ти – громада. ОТГ на Львівщині прийняла особливий Статут

Розвадів та сусідні села показують приклад усій країні

Спершу невелика Розвадівська громада у Миколаївському районі, до якої увійшли 6 сіл, виборола своє право об’єднатися поза Перспективним планом. А вже через рік – прийняла свою малу Конституцію – Статут громади. Цей документ, кажуть експерти, унікальний, бо дає людям найновіші способи контролювати владу та впливати на її рішення. А також заохочує їх розвивати своє село. Вже сьогодні Статут Розвадівської ОТГ можна ставити за приклад усім громадам в Україні.

Електронне звернення, громадський бюджет, прозорість і звітність влади, комунальних підприємств, а також створення нової посади – бізнес-омбудсмена – і детальний опис діяльності ЦНАПу – все це і ще багато різного вже закріплено в головному документі, який визначає права жителів ОТГ. Такий унікальний Статут у Розвадові допомогла розробити Українська Галицька Партія.

“Разом із незалежними експертами ми створили зразок доброго статуту і запропонували його різним громадам області. Кожна ОТГ може доопрацювати документ, відповідно до своїх потреб і реалій. У Розвадові над ним ще три місяці працювала спеціально створена робоча група, до якої увійшли і наші представники. Зокрема, секретар ради ОТГ від Галицької Партії Христина Огоновська та юрист Віталій Біловус. Перед тим, як Статут затвердили на сесії місцевої ради, його обговорили жителі всіх сіл на громадських слуханнях”, – каже голова Львівської обласної організації Галицької Партії Іван Щурко.

До Розвадівської ОТГ належать села Розвадів, Верин, Крупське, Пісочна, Надітичі і Черниця. Вибори тут відбулися навесні 2017 року. Та оскільки громада постала поза Перспективним планом, за такий її формат місцевим активістам довелося добряче поборотися.

До кінця 2017 року ніхто не був певен, чи отримає ОТГ
фінансування від держави на освіту та медицину.

“У бюджеті 2018-го року наша громада включена у міжбюджетний трансфер. Тому з початку року працюємо як повноцінна ОТГ. Маємо всі субвенції: близько 19 млн грн – на освіту, понад 7 млн – на медицину, більше 3 млн – має бути на розвиток інфраструктури. Також ми виграли 2 мікропроекти від обласної ради (дах майстерні школи в Розвадові, заміна частини даху Народного дому в Черниці. Намагаємося дати собі раду через участь у різних проектах, залучаємо кошти інвесторів”, – пояснює голова Розвадівської ОТГ Роман Сидор.

Наразі громада намагається довести: вона спроможна, перспективна та ініціативна. І новий Статут є прекрасним прикладом цього.

“І процес напрацювання Статуту, і він сам – дуже особливі не тільки для Львівської області, а й для держави загалом. Статут має бути у кожній ОТГ. Це може бути просто черговий документ, який кинуть у шухляду в сільраді. І так, на жаль, уже є у багатьох ОТГ України. А може бути набір чітких дієвих правил та інструментів, з якими люди організують своє життя якісніше. Все залежить від того, що буде в цьому документі”, – каже один із розробників розвадівського статуту, незалежний експерт та правозахисник Юрій Танасійчук.

Прийняття Статуту – справді досягнення, але це лише початок. Наступне завдання – донести до людей, що саме передбачає цей документ.

“Найважливіше, щоб люди використовували ті можливості, які дає Статут. І над цим ми будемо працювати далі. Людина має знати: громадський бюджет – коли ти подаєш ідею, люди за неї голосують, а потім за кошти бюджету села її реалізовують. І так щороку. Громадський бюджет показує, що людям насамперед болить, чого їм справді бракує. Або візьмімо електронне звернення. Є старости в селах, але ще простіше донести свою думку чи ідею до чиновників і депутатів – написати її на сайті та зібрати 30 підписів односельчан. Різних новацій у Статуті ще з десяток”, – пояснює секретар ради ОТГ Христина Огоновська.

Куди діти один відсоток із бюджету – громада вирішує сама

Куди діти один відсоток із бюджету – громада вирішує самаТак є за новим статутом у Розвадові. І це називається громадський бюджет. Кожного року люди самі голосують, чию ідею профінансувати. І в Розвадівській ОТГ є люди, які вже мають чимало цікавих ініціатив. Серед них – Андрій Гусак.Два роки тому чоловік, разом з односельчанами, встановив два меморіали Небесній Сотні та загиблим на сході військовим у своєму рідному селі Розвадові. А восени минулого року розпочав облагородження берега Дністра, де жителі села ще в 90-х роках святкували Водохреща. “Застеляю бруківку, облагороджую територію. Усі витрати покриваю з власної кишені. У майбутньому маю ідею встановити там дві фігури: Ісуса Христа й Івана Хрестителя. Хочу відновити традиції, як ми колись освячували воду. В роботі дуже допомагають односельчани, кого не просив, усі відгукуються. Хотілося б швидше це все завершити, але швидше не вдається. Маю дуже багато справ, окрім громадської активності. Добре, що у нашому Статуті є гроші на фінансування громадських ініціатив. Я маю ще багато ідей, і, думаю, жителі громади також”.#УГП #ОТГ #статут #громада #громадський_бюджет #активіст #ініціатива

Опубліковано Українська Галицька Партія. Львівщина Понеділок, 9 липня 2018 р.

Розвадівський Статут уже зареєстрований в обласному управлінні юстиції. Допомогу у створенні власних малих конституцій Галицька Партія пропонує всім новоствореним громадам Галичини. Щоб отримати консультацію або запросити експертів, Ви можете звернутися за номером (096)6940094, або написати на електронну адресу:  loo.uhp@gmail.com.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]