Юлія Гвоздович

Депутатка Львівської міської ради,
голова комісії законності, депутатської діяльності і свободи слова.
Співзасновниця і голова ГО “Батьки в дії”, жіночого руху “За гідні пологи” 
Пластунка, кандидат економічних наук
Координаторка Української жіночої демократичної мережі IRI на Львівщині
Членкиня  та ексголова Львівської міської організації УГП

Я намагаюся зробити владу максимально публічною та відкритою

Вона прийшла в політику такою – юною, але дуже цілеспрямованою. І вже на той час Юлія Гвоздович – це кандидат економічних наук, закінчила аспірантуру в Інституті регіональних досліджень НАН України, учасниця асоціації випускників програми “Молодь змінить Україну” Благодійного фонду Богдана Гаврилишина, членкиня молодіжної скаутської організації “Пласт”, призерка Чемпіонату України з водного туризму (на гірських річках) у дівочому заліку. Тепер до її біографії можна додати ще багато фактів: депутатка міської ради, засновниця і голова ГО “Батьки в дії”, ініціаторка та співтворець нового Статуту Львова, загальноміської стратегії “Львів, дружній до дітей та сімей”, жіночого руху “За гідні пологи”, координаторка Української жіночої демократичної мережі на Львівщині. Розкажемо вам детальніше.

Я принципово відмовилася платити хабаря

Я – корінна львів’янка. Походжу з двох великих родин: Жовтанецьких і Полюг. Моє дівоче прізвище – Полюга. Найбільш відомі люди з цієї родини: Лев Полюга – мовознавець, доктор філологічних наук, професор, та Любомир Полюга – особистий охоронець головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Щодо родини Жовтанецьких, тут є багато викладачів-економістів із різних вишів Львова. Я дуже хотіла наслідувати їхній приклад, тому пішла вчитися на економічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка. Закінчила виш з червоним дипломом, вступила до аспірантури. 5 років працювала над дисертацією, а 2014-го її захистила у Кропивницькому (тоді це ще був Кіровоград).

Я дуже хотіла викладати в університеті. Народила первістка і вже за півроку почала шукати можливості. Обійшла практично всі виші Львова, які мали тоді економічні факультети. Але мені всюди відмовляли. Я навіть пропонувала викладати економічні дисципліни англійською, бо добре її знаю. Безрезультатно. Були лише натяки, що безкоштовно я нікуди не влаштуюся. Було надзвичайно прикро, опускалися руки. Це був якраз 2014-й, після Революції Гідності. Всі були на хвилі пориву, хотіли щось робити, змінювати, діяти. І я принципово відмовилася давати хабаря. Довелось шукати іншу сферу праці. 

Пласт виховав у мені лідера

З 11 років я є пластункою. Тут захопилася морським пластуванням. Навіть очолювала дівочий курінь з цього напрямку. У 22 стала головою Морської ради “Пласту” в Україні. Координувала всі різновікові осередки морського пластування. Я була першою жінкою, яка очолила цей напрям за 20 років його існування в Україні. До того часу головували тут лише чоловіки поважного віку. Маю також досвід виховництва: 6 років курувала дівочий юнацький гурток та курінь. Його патронесою є Анастасія Лісовська – одна із найвидатніших та найвпливовіших жінок в історії України. 

“Я – перша жінка, яка очолила загальноукраїнську Морську раду “Пласту” за 20 років її існування в Україні”

У “Пласті” я здобула багато лідерських навичок, адже організувала та координувала багато подій, акцій, загальноукраїнських заходів. Зокрема, у свої 13 я уже організувала загальноміську пластову вечірку. Пласт” – найкраща школа життя.

Саме у “Пласті” я зустріла свого чоловіка. Ми з Юрком знаємося від 1998 року. Майже водночас прийшли до організації. Ми навіть в один день мали перші пластові заняття. Відразу стали кращими друзями. А через 14 років одружилися. Маємо вже двох синочків, які також будуть пластунами.

Майдан “переконав” мене йти в політику

Взимку 2014 року, коли вся країна була прикута до подій на Майдані, я сиділа вдома з “грудною” дитиною. Готувалася до захисту дисертації. Пам’ятаю 19-20 лютого. Дивилася онлайн на розстріли Небесної Сотні і плакала. Я до найменших деталей пам’ятаю той день. Тоді для себе вирішила: якщо я не стала учасницею революції на Майдані, то свої знання і компетенції мушу скерувати на боротьбу за нову гідну Україну. Я почала більше цікавитися політикою: взяла участь у програмі “Молодь змінить УкраїнуФонду Богдана Гаврилишина, в межах якої ми відвідали і вивчали досвід Норвегії. Півтора року навчалася в Інституті політичної освіти “Як стати депутатом місцевої ради”. Потім – “Політичні студії” УКУ, які допомогли об’єднатися з чудовими людьми та однодумцями Української Галицької Партії. Так, провівши успішну кампанію, у 2015 я стала депутаткою Львівської міської ради.

Місто має бути комфортним для сімей з дітьми

Коли у мене народився перший син Матвій, я відчула… свою безпорадність. Навіть прогулятися з дитячим візочком звичним щодня маршрутом виявилося дуже складно. Я не могла нормально зайти в магазин чи вийти з подругами на каву. Місто було не пристосоване для дітей. Найбільш прикро стало, коли не змогла зайти у поліклініку на медогляд. Двері були завузькі, тож довелося залишити візочок просто на вулиці.

Найменше, що я могла зробити – зареєструвала у Фейсбуці групу “Львів, дружній до дітей” і почала активно піднімати проблему відсутності належних умов для батьків з дітьми. До обговорення долучилися й інші небайдужі львів’яни. Так ми створили громадську організацію “Батьки в дії” та перший проект “Карта дитячих майданчиків”. На нашому сайті можна залишити інформацію про місце і стан дитячого майданчика. Якщо він потребує ремонту, ми направимо запит у відповідальні за нього структури. І проблему вирішать. Далі були ініціативи щодо першого інклюзивного дитячого простору на вул. Зарицьких, створення карти закладів харчування, дружніх до дітей; проект “Куди поїхати з дитиною?”; покращення умов у пологових будинках та відстоювання належного ставлення до вагітних і породіль. Також у 2016 році ми стали переможцями громадського бюджету – креативного простору у сквері Юра. З 2017 року ми придумали та також долучаємось до організації найбільшого мікрорайонного фестивалю Львова –  Знесіння Фест. У 2018 році в ньому взяло участь понад 3000 осіб.

Нам вдалося змінити ситуацію. Часто люди кажуть: “Навіщо та політика?”. Тут ти можеш творити зміни на системному рівні – для всіх. З повноваженнями депутатки мені вдалося ініціювати та затвердити міську стратегію “Львів, дружній до дитини” на загальноміському рівні, яка здобула місту міжнародний статус Unicef ChildfriendlyCity.  Ця стратегія має дворічний план та фінансування і передбачає ще більше змін та заходів, аби місто ставало щоразу зручнішим для родин із дітьми. В межах нашої теми міста, дружнього до дітей, мені з однодумцями вдалося добитися того, що у Львові тепер є кімнати матері і дитини в сімейних поліклініках, ми долучалися до напрацювання прозорої електронної черги в дитсадки, покращення системи позашкільної освіти, доступності просторів.

“З повноваженнями депутатки мені вдалося з фейсбук ініціативи  створити міську стратегію “Львів, дружній до дітей” на загальноміському рівні, яка здобула місту міжнародний статус Unicef”

Одним із найгучніших наших проектів був проект адвокації прав жінок у пологових будинках, де нам вдалося домогтися низки перемог у закладах Львова. Це – і гаряча вода, і кнопки виклику в палатах, і дотримання пологових протоколів… Свій досвід та ініціативу ширимо цілою країною, співорганізовуючи форуми “Право на гідні пологи” в різних обласних центрах. Результатом мають бути якісні зміни галузі в усій країні, зокрема і законодавчі. Цього року спільно із десятком інших організацій ми створили жіночий рух “За гідні пологи”, яким будемо об’єднувати активісток і мам з усіх міст України щодо гідних умов та послуг при народженні дітей.

Я роблю все для того, щоб люди не давали і не брали хабарів

Антикорупційний напрям – дуже важливий у моїй саме депутатській роботі. Тому я очолила постійну комісію законності Львівської міської ради. Ми почали з малого – виконання передвиборчих обіцянок меморандуму “Прозорі ради” з громадськими організаціями. Все, що стосується роботи депутатів та виконавчих органів міської ради, намагаємося робити максимально публічним та відкритим. Щоб будь-хто міг побачити, куди йдуть бюджетні гроші. Бо насамперед корупція боїться “світла”.

Від 2015-го нам вдалося імплементувати багато інструментів громадської участі у Львові, а у 2017 році міжнародна організація Transperency Int. визнала Львів – найбільш прозорим містом України. Ми вдосконалили регламент ради, створили дорадчі ради при профільних управліннях ЛМР, стартували сервіс е-петицій, змінили положення про громадські слухання та громадські обговорення, зробили справді дієвим інструмент громадської ініціативи, у нас тепер є громадський бюджет, а також новий Статут Львова. Для мене принципово було, аби в місті запрацювали всі інструменти ProZorro, щоб Львів реалізував реформу комунальних підприємств (незалежний зовнішній аудит, наглядові ради, прозорість роботи). Саме над цим я працювала впродовж депутатської роботи.

“Прозорість і відкритість – це мій стиль життя. Такі принципи я намагаюсь втілювати і у політичній роботі”

Ніхто так, як люди, не підкаже тобі, чого потребує місто. У 2018-му, наприклад, до мене звернулися львів’яни з дуже цікавою темою: більшість цвинтарів у Львові офіційно закриті, а проте людей там підзахоронюють. Санітарні норми порушують і нелегально хтось збирає кошти із родин. Також як з’ясувалось згодом, вже через кілька років на кладовищах міста, які є відкритими, не буде місця. Львову потрібно негайно шукати нову ділянку, думати про альтернативні способи захоронення. Ти – молода, в тебе тематика – антикорупція, освіта і діти. Але ти – представник громади. І кожна річ, яка їй важлива, це і є твоя робота.

Я за рівний розподіл сімейних обов’язків

Вважаю, що весь інтелектуальний потенціал, який я здобула, закінчивши університет та захистивши дисертацію, не можна так просто знецінити у декретних відпустках. Після народження другого сина мені довелося суттєво знизити свій звичний темп. Але намагаюся все поєднувати та максимально встигати і з материнством, і з громадською та політичною діяльністю. Думаю, кожна мама, яка має хоч одну дитину і розвивається професійно, вже є гуру тайм-менеджменту.

Чоловік у мене також громадсько- свідомий, три роки очолював найбільший пластовий осередок світу – Львівську станицю. Тому у нас повне взаєморозуміння і підтримка. Це для мене важливо. Це мотивує йти вперед та досягати поставлених цілей.

“Я в політиці, бо для мене важливо, аби ми не повернулись у старі домайданівські часи”

Я в політиці, бо для мене важливо, аби ми не повернулись у старі домайданівські часи, коли країну руйнувала внутрішня незгуртованість та корупція. Я хочу жити у кращій країні, почуватися гідно. Тому я готова запроваджувати кращі практики публічного управління у Львові та країні загалом.

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]