Тарас Чолій: “Львів пережив нашестя татар, поляків і москалів. Переживе і Садового”

Тарас Чолій – активний депутат, який не мовчить. На кожній сесії міської ради він піднімає гострі питання і змушує посадовців  добряче понервувати. Сьогодні ми говоримо з Тарасом Чолієм про сміттєву кризу, її винуватців та що робити далі.

Тарасе, Львів поглинає сміття. Хто насправді винен? Чи справді варто когось відправляти у відставку?

Коли ми говоримо про відставку, то це є нормальна цивілізована європейська практика. Адже мова йде про людей, на яких лежить відповідальність, і які через свою злочинну недбалість або некомпетентність роблять життя в місті нестерпним. Ми впевнено можемо говорити про те, що винуватими є всі сторони цього конфлікту. Це є і міська влада, і обласна влада, і держава загалом. Ми знаємо, що практично ніде в Україні немає практики поводження з твердими побутовими відходами згідно з європейськими стандартами. Ми всі живемо в пострадянській реальності, де сміття викидається в яри, в річки, де немає цивілізованого ринку переробки сміття, не запроваджено сучасних технологій утилізації сміття. Тобто вся наша Україна (вся!) покрита такими смітниками, як Грибовицьке сміттєзвалище.

Є важливий факт: міський голова Львова є при владі вже понад 10 років. За ці всі роки нічого не робилося. Просто вивозилося за декілька кілометрів від Львова і жодних дій не робилося. Впродовж останніх 10 років на Грибовицькому сміттєзвалищі не була усунута ні проблема гудронових озер, яка далі загрожує екологічною катастрофою, не були збудовані дамби, необхідні для стримування потоку інфільтратів, не робилася належним чином дегазація. Паралельно всі ці роки успішно працював чорний бізнес з сортування сміття, про який ніхто не говорив. Очевидно, це було вигідно всім сторонам.

IMG_2678

Ніхто у Львові не знає жодних цифр. Скільки сміття реально продукується, скільки сміття продукують мешканці міста, а скільки туристи, фірми, кафе, ресторани, гуртожитки і базари. Це ж є великі необліковані об’єми сміття. Непрозоро формується тариф вивезення сміття. Ми не знаємо, за що львів’яни платять: чи вони платять за своє сміття, яке вивозиться, чи вони платять ще й за тих людей, які приїжджають до Львова і тут залишають сміття? Жодних цифр не було. Відповідно, жоден інвестор ні тоді, ні зараз не прийде в місто, де є безлад. Інвесторам потрібні розрахунки: скільки є сміття, яка є калорійність сміття, скільки львів’яни платять за вивіз сміття загалом, тобто яка є економіка в цій галузі. Бо сміття – це гроші, але ніхто цієї економіки дотепер не розуміє. Те, що ми чуємо, це якісь  політичні звинувачення, заяви, критика, а от цифр, аргументованих стратегій, прорахованих бізнес-моделей нам ніхто не показує. Очевидно, хтось зацікавлений, щоб ця галузь була тіньовою.

Самотня бабця платить за сміття стільки ж, як і десять студентів

А ще одна біда: наші тарифи. В нас часто бабця, яка живе одна в квартирі, платить  за сміття так само, як власник квартири, в якій живе 10 студентів. Адже тариф у нас зараз прив’язаний до площі квартири. Це неправильно. В одній квартирі на 60 метрах може жити одна людина, а в іншій – сім. Вони, звичайно ж, продукують в рази більше сміття. А платять однаково. В Польщі, до прикладу, та й в інших розвинутих європейських країнах, оплату за вивіз сміття прив’язують до витрат води в помешканні. Наприклад, якщо в помешканні живе мало людей або родина поїхала на відпочинок, і її місяць немає, то вона не витрачає води і не продукує сміття. Очевидно, що за цю послугу ніхто не мав би платити. І виміряти найбільш раціонально це можна витратами води. І, наприклад, якщо прив’язати тариф за вивіз сміття до об’єму середньостатистичного споживання води чи електроенергії, то ми відразу зможемо отримувати адекватну оплату від ресторанів, кафе, готелів. Тобто зараз мала би бути мова цифр. На жаль, в суперечках навколо вирішення проблеми сміття у міської ради цифр немає.

Нещодавно мер публічно заявив, що проблему сміття у місті не вирішували, адже були інші пріоритети. Що могло бути важливішим за чисте місто?

Ви розумієте, добрий господар займається речами, які є найбільш критичні. Якщо ми збудували хату, а в нас в хаті немає санвузла, немає опалення, ми ж не будемо замощувати подвір’я бруківочкою, щоб сусіди бачили. Ми спочатку будемо робити те, що є критично необхідним. А критично необхідним для життєдіяльності міста є кілька речей. Це енергозбереження. Однозначно, мусить бути сучасне обладнання на наших ТЕЦ, якісна теплоізоляція наших бюджетних установ, мінімізація втрат елетро- та теплової енергії. Це робилося достатньо мляво. Важливим є транспорт для людей. Тому що Львів задихається в заторах: потрібно годину-півтори-дві, щоб дістатися з точки А в точку Б. Це жахливий транспорт, нерегулярний, брудний. Це суцільна проблема, яка не вирішувалася. Очевидно, це також велика тіньова економіка, на якій заробляли окремі якісь люди великі гроші. Так само, як питання транспортних розв’язок і впорядкування транспортних потоків у місті. Критично необхідною є реформа медицини. Невже в нас вже всі лікарні є обладнані найнеобхіднішим обладнанням, яке рятує життя і здоров’я людей? Це є пологові будинки, які просто в критичному стані, їх мало, вони є жахливі, і жінки їздять вже зі Львова народжувати по всіх містах України, навіть у Польщу, бо у Львові виявляється, в європейському місті, дуже складно народити дитину в нормальних умовах. А ми говоримо, що в нас були пріоритети…

Якщо в хаті немає санвузла, то ми не будемо замощувати двір бруківкою

Так, в нас були пріоритети стимулювати бізнеси окремих людей у Львові. Це туризм, це розважальна складова, це ресторани, це кафе… Тут місто прекрасно справилося. Так справилося, що зараз уже львів’яни в центрі навіть бути не хочуть через засилля туристів. І дуже часто – дешевих туристів, дуже часто – секс-туризму. Вони приїжджають за дешевими розвагами і перетворюють місто в такий собі дешевий бордель.

Пріоритетом міста мала б бути освіта. Скільки збудовано дитячих садочків за 10 років? Один, два? Напевно, не більше. На місцях, де мали би будуватися садочки і школи, збудовані високоповерхові будинки. Де є пріоритети? Ви підіть в лікарню, спробуйте дитину записати в чергу в садочок чи проїдьте в час пік в маршрутці. Там  всюди суцільні проблеми. Те, що було, це був такий собі “показушний” євроремонт, а нам казали, що все дуже файно…

Це був “показушний” євроремонт, а нам казали, що все файно

А що станеться, якщо Садового відправлять у відставку?

Це часто питають. Я вважаю, що піти було б правильно. Судячи з того, що за рік реальних практичних кроків не зроблено, є сумніви, що ці кроки будуть зроблені за наступний рік. Я думаю, що основна суть цієї господарської проблеми зводиться до політичного протистояння. Тут не йдеться про конкуренцію способів вирішення проблеми, залучення інвестицій чи сучасних технологій. Мова йде про політичне поборювання одним політичним кланом іншого політичного клану. От і все. Якщо буде відставка, це буде на початку досить складно для міста, тому що сьогодні все керівництво міської господарки є “зав’язаним”  на одну особу – на міського голову.

imgonline-com-ua-Compressed-Pnvqg67s2Vj6rUET

Проте я знаю, що є низка чиновників, управлінців у місті, які працюють і зможуть далі виконувати свою роботу, утримувати життєдіяльність міста на достатньому рівні. Але наступним етапом очевидно мали би бути вибори міського голови, міської влади, тому що є багато питань до міського голови. Але в мене сьогодні є дуже багато питань і до депутатського корпусу, до тих людей, які прийшли в владу міста, і які дуже багато дбають про свій власний бізнес. І це добре, що в них є бізнес, але вони трохи не туди потрапили. І та більшість, яка зараз сформована в міській владі, вона контрольована кількома людьми, там дуже мало незалежних людей. Хотілося б цю владу оновити якісно, щоб туди прийшли люди з європейським мисленням, люди-волонтери, які хотіли би попрацювати на розвиток міста.

Такий шок для міста буде більш корисний. Тому що те, що зараз відбувається, це, насправді, дуже сумно. Ці незаконні забудови, руйнування історичного простору, ці крадіжки землі, майна у львів’ян з-під носа… Так далі бути не може. Все зміниться, якщо прийдуть абсолютно інші люди, і прийде голова, який буде любити це місто як місто для нас всіх, а не своє власне місто. Ця влада має працювати на всіх львів’ян. Насамперед на людей, яким є дуже складно. Це є соціально незахищені верстви населення. Також потрібно підтримувати малий і середній бізнес, який готовий генерувати додану вартість, але він не має  добрих умов для розвитку.

Я думаю, що місто пережило нашестя татар,  поляків і москалів, переживе і Садового, і буде йти вперед, і все буде добре.

Розмовляв Олег Оверчук

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]