Що потрібно знати медикам та пацієнтам вже сьогодні, щоб розуміти, якою буде медицина вже завтра? Чи існує рецепт успішної реформи?

Система охорони здоров’я, яка повинна лікувати, сама давно хвора. Недоступність якісних медичних послуг, хабарі, низькі зарплати медиків, відсутність належних умов для роботи лікарів і лікування пацієнтів та бюрократія. Це — неповний перелік хвороб у картці вітчизняної медицини. І необхідність її реформування мало у кого викликає сумніви. Тому Реанімаційний пакет реформ саме і мав вилікувати систему, яка дісталась Україні у спадок від радянських часів. І змінити саму філософію взаємовідносин між державою, лікарем і пацієнтом. Шляхи цих змін досі залишаються предметом дискусій. А міфи та різні “страшилки”, які поширювались ще до реформи (про тотальне скорочення, закриття медзакладів, втечу лікарів із сіл, наявність лише платних послуг та інші), зараз змінились на розмови про призупинення або згортання реформи загалом.

Тож які основні проблеми галузі? Чому і після реформи одні заклади купують обладнання та роблять ремонти, а інші — ледь зводять кінці з кінцями? Як змінити ситуацію? Чи є універсальний рецепт успіху? І головне — чи таки варто продовжувати реформу? Про це говорили під час онлайн-конференції Медична реформа: зупинитись не можна продовжувати. Як правильно поставити розділовий знак?, яку нещодавно організувала у мережі Українська Галицька Партія. Адже реформи пишуться у кабінетах міністерств, а втілюються у кабінетах лікарів. І важливо знати, які кроки необхідно зробити, щоб в Україні медичні заклади стали спроможними, а послуги — якіснішими.

Спікерами заходу стали лікарі-практики, які обмінялись реальним успішним досвідом, дали практичні поради та відповіді на запитання учасників.

У ЧОМУ СУТЬ РЕФОРМИ?

Головна ідея спрямувати кошти не на підтримку мережі лікарень, а на фінансування потреб пацієнтів. Так, це саме оте “гроші йдуть за пацієнтом”.

“Була ключова проблема — держава пообіцяла все і безоплатно, а громадянин приходив у медзаклад і мусив платити гроші. Наслідок — 640 тис. родин щороку потрапляють у фінансову катастрофу у випадку хвороби. Тому МОЗ запропонувало Програму державних фінансових гарантій (скільки заклала грошей — стільки і пообіцяла послуг) та змінила принцип: гроші йдуть за пацієнтом. У результаті з’явилась цивілізована конкуренція та якісні медпослуги”, — пояснює кандидат медичних наук, екс-речник МОЗ України, екс-радник в. о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун Олександр Ябчанка.

МЕДРЕФОРМА: ЧОМУ ТАКИ НЕ МОЖНА ЗУПИНИТИСЬ

Люди, які приходять підписувати декларації у приватний медичний заклад, дуже дивуються, що таке взагалі можливо. І не вірять, що не треба більше нікому платити. Ми пояснюємо: ви просто підписуєте декларацію і вам безкоштовно надіється такий-то пакет медичних послуг. І це фантастична перемога”, — розповідає кандидат медичних наук, сімейний лікар амбулаторії “Вулик”, що на Львівщині, Ігор Заставний.

Педіатр та заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Тернопільського районного ЦПМСД Богдана Корчинська розповіла, що під час реформи їм вдалось не лише зберегти структуру закладів, але й відкрити нову амбулаторію. Ще дві будуються. Зробили ремонти у ФАПах, де роками нічого не робилось, а також провели комп’ютеризацію, яка полегшує записи на прийом та планування вакцинації:

“Пацієнти можуть потрапити до того лікаря, до якого вони хочуть. Можна онлайн записатись на прийом, вибравши зручний день і години прийому. А завдяки електронним направленням, пацієнти можуть звернутися до будь-якого спеціаліста без прив’язки до медзакладу”.

Позитивним досвідом поділився і завідувач амбулаторії загальної практики сімейної медицини с. Чернятин Городенківського району, що на Франківщині, Дмитро Діброва:

“Ми купили нове обладнання. Молоді спеціалісти охоче працюють у сільській місцевості, що дає пацієнтам з периферії доступ до якісних медичних послуг. Знищено еру паперової бюрократії, натомість є час для професійного розвитку, бо пацієнти йдуть до більш досвідченого лікаря. За ці два роки у сільській амбулаторії з’явились сучасна лабораторія із цифровими аналізаторами сечі та крові, де за декілька хвилин кожний житель села може здати аналізи. Також кардіограф, апарати для отоскопії, офтальмоскопії, дерматоскопії, пульсоксиметрії, фетальної доплерометрії тощо. Було закуплено нові сухожарові шафи та холодильники для зберігання вакцин. Купили новий автомобіль для викликів пацієнтів на дому, які не можуть пересуватись самостійно”.

До переваг реформи Володимир Дробіняк, директор “Лікардо — Клініка сімейної медицини”, експерт медичної групи УГП, додав і появу можливостей для розвитку приватної медицини та безперервну медичну освіту:

“Пацієнти можуть отримати пакет безкоштовних послуг, підписавши декларацію з лікарем у приватній клініці. Робиться фокус на профілактиці. Разом із цим правом вибору лікаря пацієнт отримав важелі впливу — голосувати гаманцем. Тобто пацієнти обиратимуть лікаря, який лікує краще, вкладає у свій професійний розвиток та нове обладнання”.

 

Володими Дробіняк також поділився відгуком однієї зі своїх пацієнток:

“Вперше в житті відчуваю себе людиною, звертаючись за медичною допомогою. Підписала декларацію з лікарем у приватній клініці. Обслуговування чудове, кваліфікований персонал і привітний лікар, який консультує по телефону з будь-якого питання. У термінових випадках нас приймає поза чергою черговий лікар. Це вперше, коли я отримую якісні медичні послуги, не сплативши додатково ні копійки. І без сумління, скільки ж покласти лікарю в кишеню”.

Хіба це не свідчить про те, що система почала одужувати?

ТО Ж ДЕ ЛОЖКА ДЬОГТЮ У ЦЬОМУ МЕДІ?

“Основна проблема — ніхто не хоче виправляти помилки. А просто хочуть усе зупинити і робити по-новому. Хоча реформа привернула увагу до медицини, дала рівні права для приватної та державної медицини, маємо Е-дані та статистику, збільшилась зарплата медиків. Реформа відкрила двері з новими можливостями. І їх не можна закривати”, — переконаний Ігор Заставний.

“В Україні медична галузь виборює право за нормальне функціонування. Ще багато потрібно зробити, щоб система охорони здоров’я досягла європейського рівня. Одне із завдань — вперше в Україні реалізувати хоча б одну реформу від початку і до кінця, виправивши всі недоліки”, — вважає лікар-практик, експерт медичної групи УГП, модератор заходу Мирослав Брегман.

За словами сімейного лікаря Дмитра Діброви, відсутність інформаційної кампанії напередодні і в ході реформи посилила опір з боку і медичних працівників, і пацієнтів, які не знають, що їх чекає завтра.

НА ВСЕ ВОЛЯ… ПОЛІТИЧНА

Перешкодою до впровадження позитивних змін у медицині експерти також називають і відсутність політичної підтримки реформи:

“Влада не розуміє специфіки, а на медреформу потрібна якісна політична підтримка”, — зауважив лікар Володимир Дробіняк.

ЧИ ІСНУЄ РЕЦЕПТ УСПІШНОЇ МЕДРЕФОРМИ?

Таки існує, дивлячись на досвід учасників зустрічі. Що треба зробити медикам та управлінцям, щоб його досягти?

ТОП-10 ПОРАД ВІД СПІКЕРІВ:

1️⃣ Порахували собівартість послуг, щоб не бути змушеними знову відправляти пацієнтів у аптеки.

2️⃣ Синхронізувати собівартість послуги і на наступних етапах медичної реформи. Бо найбільші витрати йдуть саме на розхідні матеріали та медикаменти.

3️⃣ Вперше в Україні реалізувати хоча б одну реформу від початку і до кінця, виправивши всі недоліки.

4️⃣ Необхідно ефективно комунікувати усім учасникам цього процесу — медикам, керівникам, пацієнтам і владі.

5️⃣ Виправляти помилки, а не згортати реформу загалом.

6️⃣ Бути готовими до змін і використовувати усі нові можливості, які відкриває перед лікарями, медзакладами та пацієнтами реформа.

7️⃣ Вести активну та ефективну інформаційну роботу серед медиків і пацієнтів.

8️⃣ Ефективно використовувати ресурси, яких вистачить і на придбання нового обладнання, і на ремонти, і на комп’ютеризацію.

9️⃣ Зростати професійно та в умовах здорової конкуренції надавати якісні медичні послуги.

🔟 Влада не повинна заважати. А навпаки — надавати політичної підтримки реформі.

БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?

Позитивним змінам бути, якщо процес, який дав багато якісних змін, не зупиняти, а виправляти недоліки, ефективно використовувати можливості реформи, комунікувати усім учасникам цього процесу — медикам, керівникам, пацієнтам, владі, і головне — мати на це політичну волю.

Запис трансляціїї онлайн-конференції: https://cutt.ly/xyXyn2E

Анна Зоря

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]