Села на берегах Дністра затоплять?

Через будівництво електростанцій на Дністрі села опиняться під водою

Затоплені будинки, вулиці, цвинтарі і цілі села… Ви думаєте це неможливо в ХХІ столітті? На жаль, це – українська реальність. Саме такі наслідки може спричинити будівництво ГЕС на Дністрі. Експерти переконані, таке втручання в екосистему річки Дністер зумовить затоплення більше 10 сіл Тернопільської та Івано-Франківської області. Людей доведеться виселити, а населені пункти опиняться під водою. Дністер буде зруйновано. Навколишні території будуть підтоплені. Україна втратить одне з семи чудес – Дністровський каньйон.

Коли все розпочалося?

Вперше про будівництво каскаду із шести ГЕС на Дністрі заговорили ще рік тому. Пропозиція місцевим облрадам надійшла від державного підприємства ПАТ «Укргідроенерго». Але тоді івано-франківські та тернопільські депутати чітко висловили свою позицію, проголосувавши проти будівництва. Екологи теж надали низку вагомих доказів негативного впливу на екосистему Дністра. Це підтвердило й Міністерство екології. Окрім того, йдеться про порушення трьох законів України “Про природно-заповідний фонд”, “Про Червону книгу” та “Про тваринний світ”.

Але не зважаючи ні на що, «Укргідроенерго» вперто гне свою лінію, заручившись підтримкою Міністерства палива та енергетики. Відтак, влітку Кабінет Міністрів України схвалив Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року. У ній поміж іншого передбачено зведення каскаду з шести ГЕС у верхній частині річки Дністер протягом 2016-2019 років.

Чи питали людей?

Ні, не питали. “Нехай затоплюють разом з нами!”, “Не покинемо наші домівки!”, “Тут поховані наші рідні, як ми їх залишимо?”. Люди обурені ймовірним будівництвом шести гідроелектростанцій на Дністрі, причому рішення приймають без будь-яких обговорень з громадськістю. Самі жителі придністровських територій дізнаються про все з інтернету. Ніхто з відповідальних осіб не прийшов і не пояснив людям, що відбувається. А згідно з законом, остаточне рішення – за людьми. Саме місцеві громади мають погодити чи не погодити будівництво.

Переїжджати?

Люди обурені і стривожені. Адже їм доведеться геть змінювати усталений спосіб життя. Комусь –  готуватися до нових підвищених ризиків затоплень, а комусь і взагалі покидати свої села через повне затоплення їхніх територій. Проте люди не хочуть залишати свої домівки, господарки, обжиті землі, свою історію, культуру, родичів на цвинтарях, врешті-решт.

І це те, що не компенсується ніякими грошима.
Бо хату ще можна відбудувати в іншому місці, але історичну пам’ять, культурну спадщину – ні.

Це важливі речі, про які також мовчать чиновники з Києва.

Кому це потрібно?

Українська Галицька Партія переконана, що за цією ідеєю стоять кілька олігархів, які думають лише про своє збагачення. ГЕС на Дністрі планують будувати за кредитні кошти, які віддаватимуть наші діти. Крім того, партійці вважають, що держава повинна думати над розвитком альтернативних джерел енергії – вітряної, геотермальної, сонячної. У цивілізованому світі вже давно це зрозуміли, триває процес ліквідації ГЕС та повернення річок до їх природного стану.

Що робити?

Українська Галицька Партія виступила проти цієї ініціативи та розпочала активну боротьбу за збереження Дністра. Юристи  вже скерували запити до прем’єр-міністра України, Міністерства палива та енергетики, Уповноваженого з прав людини щодо проведення громадських слухань із обговорення проекту будівництва ГЕС на Дністрі.

Також партійці закликають громадян бути обачними, аналізувати всю інформацію і не піддаватися на дешеві “домовляння”, бо незабаром такі можуть розпочатись.

Що пропонує Галицька Партія?

Українська Галицька Партія закликає всіх до об’єднання і активних дій для захисту Дністра. Мобілізуватись потрібно обласним радам, громадським активістам, екологам і місцевому населенню. Треба змусити чиновників зважати на думку людей.

У Галицькій Партій пропонують відмовитися від ідеї будівництва ГЕС на Дністрі: скасувати рішення Кабміну, провести громадські слухання, надати природоохоронний статус долині Дністра.

Долучайтеся, щоб разом зберегти Дністер!        #Збережемо_Дністер

підписатись на розсилку новин
+
+

Повідомити про помилку