Ринок землі відкрито! Що треба знати українцям, щоб не бути ошуканими?

Уже 1 липня у дію вступив закон про відкриття ринку землі, який тривалий час викликав у суспільстві шквал дискусій та побоювань. Зрештою, мораторій на продаж аграрних земель таки знято, і Україна долучилася до десятків інших держав, де земля давно є товаром, а всі процедури з її купівлі-продажу — чіткі та прозорі.

Щоб не бути багатослівними, наведемо просту статистику — у світі більше немає демократичних країн, де ринок землі не був би відкритим. Продаж сільськогосподарських угідь досі заборонено лише у Венесуелі, КНДР, Конго, Кубі, Таджикистані та Білорусі.

Як бачимо, земельна реформа справді на часі. Тим паче, Конституція чітко говорить — власником українських земель є саме народ. Втім, попри це, за всі роки незалежності цей народ так і не отримав права вільно розпоряджатися своїми наділами: продавати їх, віддавати під заставу чи навіть обмінюватись ділянками, якщо потрібно переїхати в інший регіон. Це стало однією з причин бідності українського селянства.

Та разом з очевидними позитивами земельна реформа приховує у собі багато підводних каменів та незрозумілостей.

Українці переживають, що їх обмануть, а землі скуплять за безцінь, що угіддя належатимуть іноземцям або користуватися ними зможуть лише великі аграрні корпорації. При цьому прості люди залишаться з нічим.

Такі побоювання є зрозумілими, бо питання землі завжди було актуальним та важливим для нас. Україна повсякчас славилася своїми родючими чорноземами, а українці — вмінням працювати на них.

Тож, щоби дати відповідь на найбільш важливі запитання, які останнім часом турбують землевласників, орендарів та потенційних покупців, Українська Галицька Партія вирішила розпочати інформаційну кампанію. Сподіваємося, наш спецвипуск газети допоможе вам розібратися у всіх тонкощах нового закону.

Юридичні поради

Якщо ви хочете безкоштовно отримати ділянку

У законодавстві передбачено, що кожен українець може безкоштовно отримати землю. Про це йдеться у статті 121 Земельного кодексу. Громадянин отримує це право з 18 років. Проте є певні обмеження щодо кількості землі. Так, для ведення особистого селянського господарства можна отримати до 2 га; під садівництво — до 0,12 га; на будівництво житлового будинку: в селі — до 0,25 га, в селищах — до 0,15 га; в місті — до 0,1 га; 0,1 га можна отримати для будівництва дачі й 0,01 га — під гараж. При цьому під одну мету можна приватизувати безкоштовно тільки одну ділянку. Також не має значення те, чи є земля у когось з членів сім’ї.

Якщо ви уже є землевласником

Власник паю сам вирішує, продавати свою землю чи ні. Водночас законодавство України не регулює ціну на ділянку. Насправді все залежить від того, як домовляться між собою покупець та продавець. Також можна продати лише частину землі. У цьому випадку слід спершу зареєструвати окремі ділянки, а вже потім продати одну з них. Окрім цього, власник землі має право продати ділянку, що знаходиться в оренді. У випадку, якщо земля успадкована, то кожен зі спадкоємців має переважне право на купівлю. При цьому у законодавстві передбачена можливість продати землю тому, хто запропонує вищу ціну.

Якщо ви хочете придбати землю

Якщо ви вже обрали ділянку, яку хочете придбати, то з продавцем необхідно домовитися про всі найважливіші умови майбутнього договору купівлі-продажу: обговорити ціну, порядок розрахунків, розподіл витрат на укладення договору. Якщо ж ви лише обираєте для себе пай, то можна скористатися сайтом https://prozorro.sale/. Після цього необхідно зареєструватися на одному з електронних майданчиків, подати заяву на участь в аукціоні через особистий кабінет на майданчику, сплатити гарантійний та реєстраційні внески, подати цінову пропозицію на торги, взяти участь в аукціоні і перемогти. Далі необхідно укласти договір купівлі-продажу та оплатити вартість земельної ділянки. Розрахунок за землю в разі придбання має здійснюватися виключно в безготівковій формі. Знайти вільну земельну ділянку можна також, якщо зайти на публічну кадастрову карту. Там можна обрати пай у конкретному населеному пункті. Зазначимо, що свої земельні ділянки зможуть продати лише приватні власники земель, оскільки залишилась заборона на продаж сільськогосподарських земель державної та комунальної власності.

Якщо ви є орендарем

Слід наголосити, що переважне право купити землю має саме той, хто зараз її орендує. Землевласник може продати ділянку іншій особі лише у тому випадку, якщо хтось запропонує вищу ціну, яку орендар відмовляється платити. Якщо ж на аукціоні орендар та інша особа запропонували однакову ціну, то пріоритет матиме саме орендар. Землевласник зобов’язаний письмово повідомити людині, що орендує землю, про намір продати ділянку, вказавши її ціну та умови продажу. При посвідченні договорів відчуження землі нотаріуси перевірятимуть дотримання переважного права. Розірвати договір оренди можна або за рішенням суду, або завдяки двосторонній домовленості. Для рішення суду потрібний факт порушення орендарем умов договору, наприклад, систематичне порушення строків оплати за оренду або використання землі не за цільовим призначенням.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]