Пригоди українського паспорта

В Україні кожен громадянин, котрий досягнув 16-ти років, повинен отримати документ, що підтверджує громадянство. Таким документом, відповідно, до Закону України «Про громадянство України», є паспорт громадянина України.

Однак в паспортах усіх українців, окрім записів українською мовою, чомусь вносяться записи й іноземною – російською. Це при тому, що державною мовою в Україні є виключно українська, а всі решта є регіональними мовами чи мовами національних меншин. Особливо гостро це питання постало, коли сусідня держава перетворилася для України у агресора, ворога та окупанта.

Положення про паспорт громадянина України вперше було затверджено Постановою Верховної Ради України 26 червня 1992 року, а вже 2 вересня року наступного Верховна Рада України новою постановою затвердила це Положення в новій редакції, яка зі змінами і доповненнями діє до сьогодні. Норма документу 1993 року про записи в паспорті українською та російською мовами також не скасована і діє.

2012 року прийняли Закон України «Про засади державної мовної політики», так званий «Закон Ківалова-Колісниченка». Стаття 13 цього Закону визначає, що паспорт громадянина України і відомості, що вносяться до нього, мають бути державною мовою. Щоправда, поруч, за вибором громадянина, ці відомості можуть бути внесені однією з регіональних мов або мов меншин України. Тобто норма Закону, який діє на цей час, надає право громадянину в добровільному порядку, за його бажанням, дублювати відомості іншими мовами, окрім державної.

Норма Закону, який діє на цей час, надає право громадянину в добровільному порядку, за його бажанням, дублювати відомості іншими мовами, окрім державної.

Також стаття 17 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» чітко визначає, що документи оформляються українською мовою.

Поряд з цими нормативними документами діє Наказ Міністерства внутрішніх справ № 320 від 13.04.2012 року, пунктом 2.2.2 якого визначено, що записи у паспорт громадянина України вносяться українською і російською мовами.

Отже, маємо ситуацію, коли норми підзаконних актів: постанови Верховної Ради України і наказу МВС, суперечать нормам Законів України, а отже не повинні застосовуватися та мають бути скасовані.

Варто згадати, що пунктом 3 розділу Х, пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про засади державної мовної політики» Кабінет Міністрів України був зобов’язаний привести всі свої нормативні акти, в тому числі і згаданий Наказ МВС, у відповідність до цього Закону. А до того часу чинні нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Не зважаючи на всі вищеописані колізії в законодавстві та нормативне зобов’язання щодо усунення суперечностей, Кабінет Міністрів України, спільно із Міністерством внутрішніх справ та Державною міграційною службою, є бездіяльними і продовжують видавати українцям паспорти з записами також і російською мовою.

Іншою проблемою є те, що на сьогодні нормативно визначено тільки опис паспорта у формі книжечки, (в постанові Кабінету Міністрів України № 2503-12 від 26.06.1992), але досі немає затвердженого зразка бланку паспорта. Відповідна постанова Кабінету Міністрів України № 353 від 04.06.1994 року, якою затверджується зразок бланку паспорта, не містить самого додатку, на який посилається, тобто зразка! Виходить, що нормативний документ, який діє на сьогодні, затверджує зразок-привид, якого нема.

Іншою проблемою є те, що на сьогодні нормативно визначено тільки опис паспорта у формі книжечки, але досі немає затвердженого зразка бланку паспорта.

25 березня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 302, якою затвердив зразки бланків паспорта з безконтактним електронним носієм та без нього (паспорти нового зразка у вигляді пластикових карток), і зобов’язав Державну міграційну службу видавати такі паспорти українцям вже з 1 січня 2016 року. Щоправда, ця вимога відтермінована до моменту забезпечення всіх відділень ДМС необхідним обладнанням.

Мабуть, варто було б тішитись, що нарешті урядовці уніфікували норми щодо національного паспорта та усунули всі розбіжності, проте в «нових» нормативних актах зустрічаємо нові колізії.

Справа в тому, що стаття 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» проживання чи місця перебування особи здійснюється українською мовою та латинськими літерами, а відповідно до пункту 10 Технічного опису бланка паспорта, який затверджений Постановою КМУ № 302 від 25.03.2015 року, вказано, що відомості зазначаються українською та англійською мовами.

Підсумовуючи викладене та на основі аналізу норм чинного законодавства, які регулюють порядок видачі паспорта громадянина України, можемо зробити висновок, що станом на сьогодні Державна міграційна служба зобов’язана видавати громадянам України паспорти у формі пластикової картки українською мовою та латинськими літерами. Якщо ж конкретне відділення ДМС ще не забезпечене відповідним обладнанням, то міграційна служба зобов’язана видати паспорт у формі книжечки із записами виключно українською мовою, або, за бажанням громадянина, будь-якою іншою регіональною мовою чи мовою національних меншин.

На сьогодні Державна міграційна служба зобов’язана видавати громадянам України паспорти у формі пластикової картки українською мовою та латинськими літерами.

Вважаємо, що Кабінету Міністрів України, спільно з Міністерством внутрішніх справ, варто звернути увагу на військові дії на сході України і нарешті скасувати застарілі норми законодавства та видавати громадянам України паспорти без мови окупантів-агресорів сусідньої держави! А ще – працювати над тим, щоб приймати якісні нормативно-правові акти, котрі б потребували вдосконалення відповідно до розвитку суспільних відносин та потреб часу, а не усунення дурниць і помилок в них самих.

Андрій Кавчук, керівник юридичної служби Української Галицької Партії, перший заступник Голови Політради УГП

Фото: nahnews.org

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]