Попередити сміттєву кризу в Івано-Франківську можливо

Активісти Української Галицької Партії в Івано-Франківську вирішили діяти на випередження і взялися вивчати стан сміттєзвалищ у своїй області. Щоб запобігти, а не битись у безвиході, коли станеться катастрофа. Львівська ситуація має стати уроком, що не треба чекати до останнього, а вживати заходів до настання проблеми, переконані в УГП.

Для початку партійці направили запити у Міністерство екології та Івано-Франківську ОДА, щоб дізнатись інформацію про кількість сміттєзвалищ в області, про екологічну експертизу стану найбільшого в області Івано-Франківського полігону ТПВ, а також перелік пропозицій інвесторів щодо будівництва сміттєпереробних чи сміттєсортувальних заводів та причини їх відхилення.

Полігон у Рибному: стан і перспективи

Відповідно до отриманих даних, перед громадою Івано-Франківська постає ряд невирішених проблем.

Сміттєзвалище у селі Рибне експлуатується із 1992 року. Загальна площа становить близько 21 га. З них сміттям зайнято 13,5 га. Відстань до села Рибне – 3 км. До Івано-Франківська – 12 км. Термін експлуатації ІІІ-ої черги полігону закінчується у 2017 році. Отож, вже виникає питання подальшого законного використання сміттєзвалища, наголошують в Українській Галицькій Партії.

21150954_871002446399778_1045145858_n

Крім того, за такий довгий час роботи полігону жодного разу не проводилася комплексна екологічна експертиза його впливу на стан здоров’я мешканців прилеглих населених пунктів. Наразі тільки Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України щоквартально проводить дослідження грунту, води і раз на рік – повітря. Згідно з результатами цих найпростіших аналізів, перевищення гранично-допустимої концетрації шкідливих речовин у санітарно-захисній зоні полігону не виявлено. Та чи достатньо цих досліджень – питання залишається відкритим і потребує уваги наукової установи медичного профілю.

За такий довгий час роботи полігону жодного разу не проводилася комплексна екологічна експертиза його впливу на стан здоров’я мешканців прилеглих населених пунктів

Зараз полігон заповнений, за різними даними, на 75-85%. Але об’єми складування відходів ростуть із кожним роком. І якщо до недавна ще йшлось про 10 років запасу в експлуатації сміттєзвалища, то за нинішніх умов, за оцінками комунальників, це вже максимум 5 років. Цей термін може ще суттєво скоротитись, якщо сюди почнуть звозити сміття з районів області чи навіть інших областей, а про такі факти нещодавно заявляв мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Що ж робить влада?

2016 року розпочато будівництво каналізаційного колектора для скидання фільтрату з полігону на очисні споруди Івано-Франківська. Проект мав бути реалізований ще в 2013 році. Зараз його вартість зросла з 5 до 8 мільйонів гривень. Залишається сподіватися, що колектор не перетвориться у довгобуд і хоч трохи полегшить ситуацію на сміттєзвалищі. Адже, з вивільненням фільтратника, цю територію можна буде застосувати для захоронення ТПВ.

Також на початку року з екологічного фонду області виділили 6 мільйонів гривень на придбання сортувально-подрібнюючого комплексу для сортування твердих побутових відходів. Та вже пройшло більше ніж півроку, а сміття на полігоні сортують лише цигани…

21175218_871002459733110_875055758_n

Єдине, що вдалось довести до ладу, це за кошти інвесторів спорудити та запустити біогазову станцію, яка дозволить використовувати біогаз для вироблення електроенергії. 23% буде направлятися для енергопотреб КП “Полігон ТПВ”, яке обслуговує полігон у Рибному. Решту енергії, яку виробляє станція, будуть продавати за “зеленим тарифом”.

Також Івано-Франківська ОДА звернулась до Міністерства оборони з проханням виділити біля полігону у Рибному ділянки із ДП “Івано-Франківський військовий лісокомбінат” для будівництва сміттєпереробного комплексу. В Українській Галицькій Партії зауважують, що від початку 2015 року в область надходило 12 пропозицій від українських та іноземних інвесторів щодо спорудження різного роду заводів, що займаються утилізацією чи переробкою сміття. Та через різні обставини, жодна з них не реалізована. Зараз чиновники обіцяють розробити технічну документацію та оголосити конкурс для інвесторів.

Всіх цих заходів відверто недостатньо і такими темпами проблему захоронення сміття вирішити буде важко, переконані в Українській Галицькій Партії.

Ситуація в області

В рамках співпраці, задекларованої на рівні центральної влади України та Нідерландів, Івано-Франківська область обрана пілотною у сфері екології. Зокрема, нідерландські експерти вивчають проблему поводження з відходами та функціонування наших сміттєзвалищ. Експерти кажуть, що в області відвідали 17 сміттєзвалищ (із 46 існуючих). А при умові раціонального поводження з відходами на нашу область вистачило б 3-4 полігона. Але для цього має запрацювати роздільний збір сміття і переробка. Також експерти очікують від обласної влади прийняття Концепції щодо поводження з відходами. Свої рекомендації щодо напрацювання такого документу вони привезли з собою і представили очільникам області. Після прийняття такої Концепції, кажуть, Нідерланди готові допомогти фінансово із впорядкуванням сміттєвої сфери в Івано-Франківській області.

В свою чергу активісти Української Галицької Партії вже налагодили добру співпрацю з одним із експертів з Нідерландів Тоном Якобсом. Фахівець раніше розробив низку рекомендацій для сміттєзвалища, що знаходиться у селі Котиківка Городенківського району. Тепер партійці мають намір надати містеру Тону наявну інформацію про Івано-Франківський полігон та просити його розробити план заходів щодо нього.

Активісти Української Галицької Партії вже налагодили добру співпрацю з одним із експертів з Нідерландів Тоном Якобсом

“Усі наші спільні з експертами напрацювання ми передамо обласній та міській владі. Тут не потрібно видумувати велосипед, а лише скористатись прикладом європейських країн. Та на це має бути політична воля і неупередженість місцевих чиновників, а також підтримка Уряду. Сподіваємось, що Івано-Франківськ не потворить долю Львова і сміттєвий колапс нас омине”, – говорить голова Івано-Франківського осередку УГП Наталія Сербин.

Активісти Української Галицької Партії закликають небайдужих громадян долучатись до співпраці у сфері екології і поводження з відходами зокрема.

Наталя Федоляк

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]