fbpx

Податки по-галицьки: що кажуть експерти

Топ-економісти Львівщини підтримали ідеї експертів Галицької партії щодо реформи податкової системи.

Не таємниця – ділитися своїми грошима з іншими не любить ніхто. Так влаштована людина. Зробити це найменш болісно для гаманців українців і з максимальною користю для громади -ось що запропонували економічні експерти Галицької партії. Свої напрацювання для перезавантаження податкової системи країни вони презентували на круглому столі “Податки, які працюють. Як це зробити?”.

Власники хостелів і айтішники – як платитимуть податки?

У бізнес-середовищі викликає нерозуміння той факт, що є бізнеси, які у сучасному цивілізованому світі можуть не оподатковуватися і все ще залишатися “в тіні”.

Сьогодні держава не займається тим, щоб усі платили податки, а податкова система була справедливою для всіх. Досі маємо ситуацію, коли деякі галузі платять символічні податки або не платять їх взагалі, як-от оренда нерухомості. Це багатомільярдний ринок, який не платить податків. Власники квартир, хостелів декларують занижені суми прибутків і якщо платять, то не в повній мірі, все у них “в тіні”. І ніхто цих відрахувань не аналізує. Також ніхто не зачіпає ІТ-сферу, є така домовленість, але тут теж багато речей треба аналізувати і якось вирішувати. Держава їх не чіпає, але за замовчуванням вони платять непропорційні з їх оборотами податки. Треба запровадити принцип рівного трактування всіх суб’єктів незалежно від ринку, на якому вони працюють. Українське податкове законодавство потребує оптимізації.

Треба запровадити принцип рівного трактування всіх суб’єктів незалежно від ринку, на якому вони працюють. Українське податкове законодавство потребує оптимізації.

Не треба використовувати податки як метод політичних наїздів на неугодних. У варіанті експертів УГП податкові новації вселяють надію, що все зміниться”, – каже Віталій Надашкевич, виконавчий директор юридичної компанії “Ло Крафт”, член Клубу Ділових Людей.

Останнім часом у всіх на вустах ще один кит – зміни до оподаткування айтішників-ФОПів. Проблему з несправедливими податками також не заперечують львівські айтішники. Більше того, ІТ-індустрія є важливою для країни і для неї потрібні сучасні мобільні зміни. Виконавчий директор Львівського ІТ-Кластеру Степан Веселовський прийняв виклик і презентував бачення колег на круглому столі від експертів УГП. Загалом ІТ-спільнота солідарна: системі оподаткування потрібні зміни. Зокрема, і щодо ставки ПДФО. Але тут є ризики. Зі слів Степана Веселовського, це дуже гнучка і динамічна галузь, дуже багато розробників soft працюють самі на себе, обираючи собі проект на профільних біржах, працюють вони не повний робочий день, як вчителі чи лікарі, не full time.

Специфіка ІТ така, що тут завжди є вибір і можливість обирати проекти і замовників.

Чимало тих девелоперів, які залишаються у сфері ІТ, можуть відреагувати на зависоку ставку ПДФО тим, що підуть з компаній і будуть працювати на себе. Вони можуть взагалі не “світитися” як зайняте населення, а податки від їх діяльності будуть отримувати Індія чи Нова Зеландія, звідки походять замовники проектів. Специфіка ІТ така, що тут завжди є вибір і можливість обирати проекти і замовників. Ризиків, погодьтесь, немало. Тому реформуючи, дуже важливо не підвищувати ставки податків, в тому числі ПДФО, до драконівських. Економічні експерти Галицької партії переконані, що наразі важливо, аби ми не перетворили айтішників у злісних неплатників податків, які підуть у ще більшу “тінь”.  

Трудовий кодекс зразка 1971-ого року не дає можливості достатньо відображати потреби власне відносин між компанією і фахівцями, тому що в нас немає сталого графіку роботи, ми можемо працювати більше 12 чи 8 годин. Так, львівські айтішники готові платити більше 5% податку із доходу. Думаю, 10% ПДФО – це реально для нашої сфери. Дискусія була цікавою, продуктивною, звичайно, багато різних точок зору, радує те, що зійшлись ми на одному, що податки потрібно платити“, – аргументує Степан Веселовський.

Сам заробив – сам заплатив

Але якщо систему ставок ПДФО і бізнес-середовище, і економісти-експерти ще оцінюють як виважену, то культури сплати податків, зазначають, немає взагалі.

З ідеєю економічних експертів УГП про те, щоб працівник сам сплачував свої податки із заробленого, погодилися всі – і бізнес-середовище, і економісти-аналітики.

Люди тоді відчувають, що велику частину грошей, яку вони заробили, вони віддали державі, тоді в них з’являється, мабуть, патріотичне почуття контролю за грошима і так далі. Поки в нас цього відчуття немає, дисципліни сплати податків і культури сплати податків не буде“, – переконаний Антон Подільчак, голова координаційної ради західноукраїнського офісу ЕБА в Україні.

Ідеї про сплату податків із зарплати самостійно – революційна. Економічна група УГП мала сумніви, чи люди зрозуміють цю ідею. Але саме цю пропозицію експертне середовище сприйняло на ура! Більше того, за столом чулися схвальні емоційні відгуки “нарешті!” А голова Комітету Підприємців Львівщини Роман Зафійовський навіть запропонував запровадити податкові декларації для всіх українців, незалежно від роботи.

“Це навчить нас бути чесними один з одним. Крім того, у світі було багато прецедентів, коли посадовця звільняли через те, що він подав неправдиві дані у своїй податковій декларації”, – аргументує він.

Далі – Мінфін, комітет ВР і… кафедра права УКУ

Дві години жвавої дискусії у експертному середовищі минають дуже швидко. У підсумку, задоволені всі – як і обіцяли, було 0% популізму, чіткі формули і розрахунки механізмів компенсації зниження місцевих податків. Ідеї експертів УГП почув також Олександр Шкурла, член стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні.

“Зустрів дуже багато експертів, багато людей, які не говорили просто фрази, про нереальні речі, а чітко говорили про проблеми. Це було дуже конкретно, і це важливо”, – каже він.

А ось Андрій Гринчук, адвокат, керуючий партнер юридичної фірми “Гринчук та партнери”, почесний консул Нідерландів у Львові, сказав, що викладатиме пропозиції економічних експертів УГП своїм студентам у Школі права УКУ. Вони видалися йому інноваційними.  

Найбільше дискусії викликали зміни до ставок ПДФО. Ми почули чимало цікавих пропозицій і готові додатково їх проаналізувати.

Дуже приємно, що експерти погодилися з пропозицією зниження ставки ПДВ. Тут просто без дискусії. Змінити філософію з фіскальної до роз’яснюючої – теж всі погодилися, що ця новація на часі. Найбільше дискусії викликали зміни до ставок ПДФО. Ми почули чимало цікавих пропозицій і готові додатково їх проаналізувати. Так, були і контраверсійні думки. Для нас і це дуже цінно, бо ми багато консультувалися з різними експертами, тепер маємо ще додаткові думки. Зараз ставимо собі завдання збалансувати свої ідеї: щоб і роботодавцям було незле, і працівникам було добре. Тому ми це все шліфуємо, формуємо оновлені пропозиції. Наші напрацювання надішлемо у профільні комітети ВР і Міністерство фінансів“, – каже Галина Васильченко, координатор економічної групи УГП.

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

[recaptcha]

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]