Платити на 75% менше за опалення — можливо!

Енергоефективність – той супергерой, який має врятувати українців від захмарних платіжок та вічних питань “де взяти гроші на комунальні витрати?”. Проте, як і в будь-якого порядного героя, у нього мусить бути антигерой. Той, хто стане на заваді порятунку.

Що заважає українцям

Тим часом у випадку з Україною, таких антигероїв є цілий набір. А тому попереду – складний шлях боротьби і важких рішень.

Час – найбільший ворог енергоефективності. Що довше відтягувати сучасні заходи термомодернізації, то більше руйнуються будинки і їх системи енергозабезпечення, які не змінювались ще з радянських часів.

Хаотична система. Замість комплексного підходу бачимо спробу вирішити проблему точковим ремонтом. При цьому ще й немає належного законодавства, щоб дотримуватись чіткого плану дій.

Законодавство. Експерти УГП відзначають сумну реальність із спеціальним законодавством у сфері енергоефективності та співпраці бюджетних установ з енергосервісними компаніями.

“Немає також правового механізму стимулювання мешканців до створення ОСББ та інших юридичних осіб, зацікавлених у вирішенні цих питань. Велика кількість законодавчих ініціатив так і залишається на рівні законопроектів. А вже діючі нормативно-правові акти не мають цілісного характеру. Передусім це стосується механізму нарахування та виплати субсидій, забезпечення державно-приватного партнерства у галузі енергоефективності, реформування житлово-комунального господарства”, – розповідає Галина Васильченко, експерт економічної групи.


Існує ще ринок ЕСКО-контрактів. Але в Україні він на початковій стадії розвитку, і то переважно для приватних підприємств, бо укласти договір з юридичною особою все ще непросто.

Велика кількість законодавчих ініціатив так і залишається на рівні законопроектів

Гроші. Їх завжди не вистачає – у жодному з бюджетів, у мешканців, у програм з підтримки фінансуванням проектів з енергоефективності. А банківське кредитування недостатньо розвинене та спокусливе – ставки все ще досить високі для населення. Хоч у перспективі це доволі дієвий інструмент для термомодернізації.

Застарілі методи: відсутність ОСББ, субсидії. Є ОСББ (чи інший юридичний аналог) – є можливість укладати контракти з енергосервісними компаніями (ЕСКО), брати кредитування та самотужки відповідати за свій будинок. А значить системно перетворити свій дім на сучасне в термоексплуатації помешкання. Субсидії взагалі вбивають мотивацію людей покращувати свій будинок. Це перетворюється на велику діру у бюджеті, що з часом лише зростатиме. Подібні державні подачки аж ніяк не зменшують тих шпарин, через які втікає тепло з наших осель.

А тому експерти УГП радять комплексно підходити до боротьби зі спільним ворогом.

Енергоефективність у Європі починається з менеджменту

Європейці теж не мають грошей, аби заплатити за комуналку! Що ж вони роблять? Тільки нарікають? Ні. Якщо вартість комунальних послуг у Європі різко дорожчає, проблему непосильних рахунків вирішують економією. Для цього шукають способи енергоефективності.


Фактично, Європа пройшла той шлях, який зараз стоїть перед нами. Наприклад, більшість українського населення робить ставку на субсидії. Але від них варто відмовлятись, бо це шлях в нікуди.

У розвинених країнах кількість отримувачів субсидій лише 1-2% (максимум 5%) населення.

Адже система житлових субсидій знижує рівень мотивації мешканців багатоквартирних будинків до впровадження заходів з термомодернізації. До прикладу, у розвинених країнах кількість отримувачів субсидій лише 1-2% (максимум 5%) населення. Відповідно, будинки, що вже давно потребують ремонтів, і далі нищаться. При цьому ще й тягнуть з населення немалі гроші за рахунки. Якщо так триватиме далі, ситуація лише погіршуватиметься.

Що ж вирішили у країнах Європи? Перше, що зробила Польща, Чехія, Угорщина та країни Балтії – організовувались в асоціації, аналоги українських ОСББ, чи кондомініуми, які керували будинками і виступали від їх імені перед надавачами послуг. Нові ОСББ змогли укладати угоди з постачальниками комунальних послуг, брати кредити, фінансувати заходи з термомодернізації будівель тощо. Завдяки цьому утеплювалися будинки, дахи і підвали багатоквартирних будинків, модернізувалися внутрішньобудинкові мережі, встановлювалися лічильники і регулятори споживання тепла, замінювалися вікна.

Ще одним важливим кроком в країнах ЄС було створення фондів енергоефективності. У фонди залучаються ресурси з бюджету ЄС, державних бюджетів, донорських і меценатських організацій, і це ефективне джерело фінансування заходів термомодернізації. Але вони не працюють з окремими мешканцями – і це ще одна з причин для створення асоціацій на зразок наших ОСББ, які мають юридичну силу.

Перші кроки, які слід перейняти Україні:

  1. остаточно відмовитись від ЖЕКів на користь ОСББ чи управляючих компаній;
  2. створити фонди енергоефективності;
  3. замість субсидій – повна термомодернізація будинків.

ЕСКО – вигідно усім

Для цього є особливий спосіб, про який в Україні знають ще дуже мало. Мова йде про роботу ЕСКО-компаній. Експерти економічної групи УГП вважають цей спосіб одним із реальних і ефективних механізмів для тепломодернізації багатьох об’єктів.

Що таке ЕСКО-компанія?

Енергосервісні компанії скорочено називають ЕСКО — від анг. ESCO, energy service company. Це відносно новий механізм фінансування термомодернізації будинків, шкіл, дитсадків, лікарень тощо. Полягає він в тому, що є приватний інвестор (ЕСКО-компанія), який готовий взяти на себе завдання ЖЕКів – провести аудит та комплексну термомодернізацію будівлі: утеплення фасадів, підвалів, горищ, заміну вікон, модернізацію освітлення, встановлення лічильників, індивідуальних теплових пунктів тощо. З ним можна підписати договір, згідно з яким проводяться усі роботи.

Чому вигідно укласти ЕСКО-договір?

Візьмемо до прикладу дитячий садок. Він фактично не вкладає ніяких фінансів (яких і так у нього немає) для проведення комплексної термомодернізації. Всі витрати бере на себе ЕСКО-компанія.

Скористатися ЕСКО-механізмом можуть будь-які споживачі енергоресурсів.

Садок далі сплачує звичні рахунки (але вже не ЖЕКу, а ЕСКО-компанії до закінчення дії договору). По завершенню садок отримує будівлю в чудовому стані. Після цього може розпоряджатись коштами на свій розсуд: іграшки нові купити, або ж харчування вдосконалити.
Скористатися ЕСКО-механізмом можуть будь-які споживачі енергоресурсів – приватні домогосподарства, ОСББ, підприємства, бюджетні установи чи місцева влада.

Яка вигода енергосервісним компаніям?

Собі в збиток, звісно, працювати ніхто не буде. Проте механізм заробітку ЕСКО-компаній простий. Інвестор (ЕСКО) заробляє за рахунок досягнутої економії на комунальних платежах, які вдалось досягнути через проведену термомодернізацію. Крім того, енергосервісна компанія зацікавлена виконати роботу як найякісніше. Оскільки це безпосередньо впливатиме на рахунки, а значить – і на прибуток.

Інвестор несе великі ризики, а жодних гарантій закон не передбачає.

“Найбільша проблема ЕСКО-механізму для житлового фонду– це відсутність актуального законодавства, яке б чітко оформило правила гри. Інвестор несе великі ризики, а жодних гарантій закон не передбачає. Немає також правового механізму стимулювання мешканців до створення ОСББ, зацікавлених у підвищенні енергоефективності своїх будинків”, – розповідає Галина Васильченко, координаторка економічної експертної групи УГП.

Можливість укладати EСКО-контракти з бюджетними установами виникла відносно недавно, з прийняттям низки законів у квітні-травні 2015. Хоча правове регулювання ще не є достатньо розвинутим. Тому нещодавно уряд розробив додаткові законопроекти, що мають забезпечити впровадження ЕСКО, зокрема, і законопроект “Про особливості здійснення закупівель енергосервісу”. Але механізм вже працює!

Де взяти гроші на утеплення будинку?
Щоб заощаджувати на опаленні, потрібно спочатку утеплити будинок.
“Приблизно на 1 кв. м. тепломодернізації (заміна вікон, встановлення пункту ІТП, утеплення фасаду і даху) треба 30 євро. На середню квартиру 60 кв. м. виходить близько 1800 євро. Це багато для пересічного українця і значна сума для окремого домашнього господарства”, – розповідає Галина Васильченко.
У цьому зацікавлені і самі мешканці, і держава.
Щоб модернізувати всі багатоповерхівки в Україні, потрібно 500 мільярдів гривень. Ця сума непідйомна для жодного з бюджетів – ні державного, ні місцевого. Але якщо утеплити фасад і замінити вікна на сходових клітках на енергозберігаючі, то економія буде складати 50%. У цьому зацікавлені і самі мешканці, і держава. Для цього існує низка програм (державних та місцевих, ЕСКО), якими українці можуть скористатися. Потрібно лише бажання від мешканців і правильний підхід.

“В одному ОСББ поміняли старі просторі вікна у під’їзді на енергозберігаючі. Це коштувало – 200 тис. грн. Держава за програмою “Теплий дім” відшкодувала 55% суми, місто – за своєю програмою – 62 тис, решта розділили на людей з ОСББ. Вийшло з однієї квартири – від 90 до 240 грн одним платежем. Платіжки показали, що завдяки тільки цьому утепленню люди отримали – 15% економії в місяць. А з квітня-травня цього року запрацює Фонд енергоефективності, куди будуть вливання грошей світового банку”, – розповідає Галина Джулай – експертка з енергозбереження, голова управлінської компанії “Нове місто” і засновниця Асоціації ОСББ Яворівського району.
4 міфи про дороге опалення багатоповерхівки
Платити на 75% менше за опалення — можливо. І при цьому зовсім неважливо, скільки років твоєму будинку. Такі результати вже мають львівські ОСББ, які замінили вікна, утеплили стіни і встановити ІТП, тобто провели повну чи часткову енергомодернізацію.

Водночас мешканці інших будинків і далі переконані, що такі дії — це:

1. Дорого
2. Відповідальність когось іншого
3. Не актуально зараз — зима закінчилась
4. Неможливо вирішити самотужки

Ці міфи легко спростовують економічні експерти УГП. Проаналізувавши ситуацію в Україні, перспективи та існуючі програми як тут, так і закордоном, експерти вивели формулу заощадження. Для того, щоб в рази менше платити за опалення потрібно:

  • Об’єднатись в ОСББ (тобто взяти відповідальність за свій будинок)
  • Скористатися державною і муніципальною програмою «теплих кредитів» (коли держава чи місто відшкодовує значну частину витрат)
  • Поступово проводити заміну вікон, утеплення стін та інші енергоефективні заходи
  • Розвивати інфраструктуру для термомодернізації через залучення спеціальних енергосервісних компаній на вигідних умовах (ЕСКО-договори).
  • Поступово відмовитися від субсидій, скерувати ці гроші на заміну вікон, утеплення фасаду, встановлення ІТП та ін.

Про все це УГП буде розповідати більш детально, щоб показати, що жити в комфорті — реально і не захмарно дорого.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]