Переїжджаємо в село?

Галицька Партія ініціювала Форум об’єднаних громад

Усі в тікають з сіл. Молодь до міст. Старші  – на заробітки. Чи вірите ви, що за 5-7 років усі почнуть повертатися назад у села? Виглядає нереально, але насправді таке цілком може статися. Села об’єднуються, створюють об’єднані територіальні громади (ОТГ)  і починають жити новим життям. Про те, як все найкраще організувати, говорили цього тижня на “Форумі ОТГ: громада може більше!”. Його ініціювала Українська Галицька Партія, яка активно допомагає селам у процесі об’єднання.

Відтак на Тернопільщині зібралися майже 90 представників ОТГ чи ініціативних груп для їх створення з Дніпропетровської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської та Хмельницької областей.

Люди-ентузіасти з’їхалися, щоб обговорити процес децентралізації та обмінятися досвідом.

Під час Форуму спікери обговорили, що найбільше гальмує процеси децентралізації.  Це – і страх селян втратити свої землі, і складні бюрократичні механізми, і небажання сільських голів приєднуватися до інших громад. Якщо ж децентралізацію не впровадити вже, то демократичні зміни в Україні відтягнуться ще на десятки років.

“Найбільша проблема – це проблема невмотивованих людей. Коли ми створювали Хоростківську ОТГ, то справжнім демотиватором для селян стала географічна віддаленість транспортних сполучень. Але, завдяки просвітницькій роботі, цей недолік ми перетворили у стимул саморозвитку. Сьогодні ми комунікуємо з Гусятином та Теребовлею у питаннях освіти, медицини, логістики. У нас виходить конструктивний діалог. Себто, як кажуть, намагаємося вбити одним пострілом двох зайців. Ефективно працюють та розвиваються Хоростківський цукровий та спиртзавод, аграрний сектор. Люди тепер мають і хочуть реалізовувати свої ініціативи”, – розповідає Оля Лівель, заступник голови Хоростківської міськради у гуманітарній сфері.

Стихійні сміттєзвалища – ще одна важлива проблема для багатьох громад. Більшість із них намагаються вирішити її спільно, укладаючи угоди з мешканцями, вивозять відходи на санкціоновані полігони  централізовано.

Однією з найважливіших тем Форуму стало обговорення нових бюджетів ОТГ.

“Наша Іванівська громада збільшила бюджет до 14 мільйонів гривень. 60% становлять ПДФО, співпрацюємо з програмою DOBRE. За три останні роки ми спромоглися відремонтувати дороги. Мешканці громади більше не скаржаться на погане транспортне сполучення між селами. Також ми поміняли вікна та двері у школах, перекрили дахи, закупили мультимедійне обладнання. Тепер батьки не здають гроші на ремонти. Ми придбали апаратуру для СБК, відкрили пожежну частину, зробили вуличне освітлення. І це ще не вичерпний перелік”, – розповідає голова Іванівської ОТГ на Тернопільщині Руслан Шафранович.

Богдан Курцеба, секретар Мостиської міської ради, каже, що процес об’єднання громад є важким, але недаремним. Адже бюджет Мостиської ОТГ теж збільшився. ПДФО у Мостиській ОТГ сьогодні становить 60%  від всіх коштів, там придбали екскаватор, грейдер, КАМаЗ, відремонтували багато шкіл та будинків культури. Проте видатки теж збільшилися. Тому підняли вартість проїзду у громадському транспорті. Інколи знайти кошти на певну потребу, каже п. Курцеба, теж важко, але села сьогодні вже мають більше можливостей.

“Не відтягувати обрання старост. Одразу формувати положення про їх діяльність. Створити статут громади. Організувати ЦНАПи (Центри надання адміністративних послуг). Створити проектний відділ і активно шукати гроші для реалізації ініціатив громади”, – це найважливіші кроки, які радить громадам зробити насамперед експерт інформаційно-правового центру “Наше право” Юрій Танасійчук.

В Українській Галицькій Партії працює експертна група “Система влади”. Політсила підготувала проект інноваційного статуту для громад. Його партійці пропонують взяти за основу новоствореним ОТГ. Наразі вже кілька громад опрацьовують цей документ, додають туди власні акценти, обговорюють з мешканцями та планують затвердити сесією місцевих рад. Статут – це мала конституція громади. Він дозволяє контролювати владу, ініціювати та втілювати власні ініціативи, впливати на рішення депутатів, старост та голови ОТГ, підкреслюють експерти.

 

Позитивні результати децентралізації, однозначно, надихають і мотивують людей. Створення ОТГ – це виклик, проте починати зміни потрібно з власного дому. Українська Галицька Партія пропонує допомогу у цьому непростому процесі.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!