ОСББ: як стати господарем у себе вдома

Українська Галицька Партія уже кілька місяців проводить практичні навчання по різних містечках Галичини, а також за її межами щодо створення та діяльності ОСББ, енергомодернізації будинків. На ці зустрічі запрошують експертів, які мають практичний досвід.

Галина Джулай – експертка з енергозбереження, голова управлінської компанії “Нове місто” та засновниця Асоціації ОСББ Новояворівська. Нещодавно у Стрию відбулася зустріч представників ОСББ, а вже цього тижня Асоціація голів ОСББ Стрия подала звернення щодо створення Програми підтримки ОСББ.

Якщо ви ще думаєте створювати ОСББ чи ні, то от вам ще один приклад з досвіду експертки.

В одному ОСББ поміняли старі просторі вікна у під’їзді на енергозберігаючі. Це коштувало – 200 тис. грн. Держава за програмою “Теплий дім” відшкодувала 55% від суми, місто – за своєю Програмою – 62 тис, решта суми розділили на людей з ОСББ: вийшло оплатити з однієї квартири – від 90 до 240 грн одним платежем. Платіжки показали, що завдяки тільки цьому утепленню люди отримали – 15% економії за місяць.

Якщо у ваш будинок має більше 30-ти років і там жодного разу не було капітального ремонту, то це означає, що він по-трохи руйнується. Покращити стан будинку та зменшити суму у платіжці за комунальні послуги допоможуть ТОП-10 пунктів.

ТОП-10 кроків до розвитку ОСББ:

 • Створити ОСББ та всіляко допомагати йому.

До цього часу в Україні мали зникнути так звані ЖЕКи. І, де мешканці не створили об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – ОСББ, там обслуговувати житло будуть новостворені управляючі компанії. Такі компанії можуть як допомогти мешканцям, так і нічим не відрізнятися від ЖЕКу.

Створення ОСББ – не гарантує одномоментне вирішення всіх проблем. Адже це – тест, наскільки ти можеш бути господарем на території більшій від власної квартири. Тут потрібна спільна мета – покращення стану будинку.

Усі мешканці є власниками цілих житлових будинків, а не тільки квартир, вони є співвласниками загальних місць користування, інженерних мереж, даху, коридорів.

Є багато випадків, коли ЖЕКи не поспішають відпускати будинки в ОСББ. Звісно, їм не хочеться зменшувати свої доходи. Є випадки, коли представники міста та ЖЕКів розповсюджують неправдиву інформацію щодо ОСББ. Так відбувається зараз у Червонограді.

“Колишні працівники ЖЕКів та й міста – вводили в оману людей, запевняючи, що, якщо будинок стане ОСББ, то мешканці втратять субсидії, що не будуть мати світла, газу. Це неправдива інформація. Нашому ОСББ – 10 років. Усі пільги, субсидії зберігаються при ОСББ. Будинок має всі умови для життя – газ, електрику, воду, вивіз сміття. На наше подвір’я приходять подивитися, як на зразкове. Ми маємо чудовий дитячий майданчик”, – розповів голова ОСББ “Добробут” у Червонограді Ігор Пелех.

 • Долучитися до державної програми “теплих” кредитів.

Програма працює уже шість років. І багато ОСББ скористалися можливістю отримати співфінансування з державного бюджету. Якщо в складі ОСББ є родини – отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості квартир-субсидіантів. Уповноваженими на видачу “теплих” кредитів в рамках програми є державні банки: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк.
Ця програма орієнтована тільки для ОСББ. Нею не можуть скористатися управляючі компанії.

Така програма може допомогти вам поміняти покрівлю, утеплити будинок, оновити вікна, а людям – зберегти гроші за енергоносії

 • Долучитися до міської програми підтримки ОСББ.

Тут є два моменти. Коли така програма є, і коли її немає. У першому випадку потрібно подати заявку на цю програму. Якщо ж такої програми немає – виконайте пункти 3 і 4. Кожне місто матиме свої ОСББ. Саме вони рятуватимуть житловий фонд. Тому тут ніяк не обійтися без підтримки міського бюджету

 • Створити спілку з іншими ОСББ.

Чим більше у вашому місті активних голів ОСББ, тим вагоміше буде звучати ваші прохання до міської влади. Ви зможете допомагати один одному, будете ділитися досвідом

 • Прийти на бюджетну сесію.

Ніхто замість вас, не буде відстоювати ваші права. Ми можемо допомогти діяти. Ми можемо підказати. Але саме ногами ходити доведеться і вам

 • Вимагати від міської ради прийняти Програму відшкодування витрат на термомодернізацію будинків, які є ОСББ.

Маємо приклад двох міст. Стрий та Червоноград. Обидва міста мають понад 60 тис населення. І такі міста досі не було міської програми підтримки ОСББ. Стрияни об’єдналися і подали звернення

 • Писати мікропроекти, потім переходити до кількамільйонних проектів.

Галина Джулай рекондує спочатку подаватися на невеликі проекти, щоб зрозуміти, як вони працюють. А згодом переходити до великих проектів

 • Пам’ятати, що клаптикове утеплення будинку – руйнує його.

Через перепади температури будинку, де шматками утеплилися кілька квартир, руйнується сам будинок. Намагайтеся утеплюватися разом

 • Працювати гнучко.

Знаходити будівельні компанії, які будуть йти на поступки. Наприклад, за Програмами гроші приходять після закупівлі матеріалу. Потрібно знайти таку будівельну компанію, яка погодиться за таким принципом працювати

 • Використовувати тільки якісні матеріали.

У державній Програмі чітко прописано – закупівлю якісних матеріалів, наприклад, фірми Ceresit

 • Сортувати сміття.

Папір здавати окремо – та отримувати за це кошти. Менша кількість не сортованого сміття – окремо сортувати пластикові пляшки, папір та скло – менше платити кожному мешканцеві.

“Наші зустрічі не закінчуються тільки навчанням і цими 10-лайфхаками. Ми можемо підтримати і допомогти вам у створенні ОСББ, із заявою до міської ради щодо створення Програми відшкодування витрат на термомодернізацію будинків, які є ОСББ. Якщо вам це потрібно, звертайтеся до нас – допоможемо”, – зазначає експертка.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

  [recaptcha]