Народжувати без страху

Про це говорили на Форумі у Тернополі

Понад 70 тернополянок, акушер, інструктор з гімнастики і йоги для вагітних, психолог і ціла кімната малечі, яка бавиться серед конфетті, – таким був Форум “Право на гідні пологи” у Тернополі.

Тільки нова актуальна інформація про медичні протоколи ведення пологів, нові знання про самопочуття мами і все для того, щоб мама і малеча почулися щасливими від першої миті удвох. Партійки Української Галицької Партії Юлія Гвоздович, Ірина Яремчук і Мар’яна Кузько зібрали прогресивних активісток, щоб об’єднати зусилля для боротьби за сучасні і комфортні умови у пологових Тернополя.

Ми зібрали 5 думок, які допоможуть матерям та тим, хто планує народжувати.

  • Дітей у ХХІ столітті більше не видавлюють!

Нема згоди – нема довіри. Щоб не бути голослівними, активістки ГО “Природні права Україна” провели масштабне опитування тернополянок, які народжували у 2018-ому. І дізналися цікаві речі.

“У Тернополі дуже низький відсоток прихильників методу видавлювання дитини – всього 17%. Проблема, яка стосується всіх регіонів, – інформована згода про медичні маніпуляції. Це один із вирішальних моментів у пологах, які формують враження жінки від пологів. Пацієнтці мають доступно пояснювати всі медичні втручання, і на підставі цих пояснень вона приймає рішення”, – каже Євгенія Кубах, співзасновниця, керівник проектів ГО “Природні права Україна”.

Жінки не завжди знають свої права.

Кілька сотень тернополянок опитали активістки ГО “Природні права Україна” напередодні Форуму. І дізналися: жінки не завжди знають свої права, а лікарі інколи ігнорують інструкції МОЗу. Хоча у Тернополі ситуація покращується.

“Опитування жінок-породіль на Тернопільщині приємно дивує. Бо, порівняно з іншими областями, тут спостерігаємо позитивну тенденцію: тернопільські лікарі з жінками комунікують, заборонених методів не використовують, використовують медичні протоколи тощо”, – каже Євгенія Кубах.

За результатами анкетувань будемо мати порівняльний аналіз у регіонах і на основі таких досліджень сформуємо топ кроків, які треба зробити для покращення умови у пологових.

  • Діалог з адміністрацією: через відкритість – до довіри

Як би ми не захоплювалися історіями про щасливе перебування родини у заморських пологових, пора будувати щось схоже у себе вдома. До такого висновку дійшли активістки у Львові. Так народився всеукраїнський рух за право на гідні пологи

“У Львові пологовими ми займаємося понад три роки. За цей час нам вдалося досягти багато покращень, але цього недостатньо. Власне для глобальних змін ми запровадили цілу загальноукраїнську кампанію у великих містах. У Львові ми домоглися ремонтів пологових, в одному ще триває ремонт. У львівських пологових нарешті увімкнули цілодобову гарячу воду в одному з пологових, встановили кнопки виклику у палатах, покращили харчування для породіль. Ми тісно співпрацюємо з міськими і обласними пологовими Львова і коли виникають нештатні ситуації, спільно їх вирішуємо. Стараємося, щоб жінки доносили свої проблеми до адміністрації. Спочатку жінок не дуже сприймали, мовляв, до пологових дарма чіпляються. Ми подавали запити про держзакупівлі для пологових, просили опублікувати інформацію про склад бригад – усе для того, щоб забезпечити довіру жінок. Доки буде закритість у фінансуванні пологових, до того часу буде недовіра”, – розповідає засновниця руху, депутатка УГП Львівської міської ради Юлія Гвоздович.

На форумі у Тернополі Юлія Гвоздович і Мар’яна Кузько поділилися успішним кейсом “Львів – місто мами”. Завдяки діалогу між мамами і владою вдалося чимало.

“Цікава річ: жінки після народження дитини про поганий досвід не говорять. Але ми це намагаємося змінити ситуацію, довіряти один одному, – каже Маряна Кузько. – Ми хотіли б привернути увагу до надання пологової допомоги в Україні і запропонувати дієві механізми для змін на основі анкетування, яке ми проводимо. І вже у червні на круглому столі з МОЗ будемо говорити про те, щоб ініціювати зміни наступили на всеукраїнському рівні”.

  • Коли є розуміння жінки, тоді менше ускладнень у пологах

Про те, що проблеми у пологових таки є, говорять не лише породіллі і активістки. Самі лікарі визнають, що не все так, як має бути.

“Основна помилка моїх колег-акушерів – неадекватне поводження з породіллями. Тут справа не у недотриманні медичних протоколів, а чисто у людському відношенні, психологічному кліматі у пологовому. Тому дуже важливо, щоб поруч був чоловік чи мама – жінці потрібен психологічний комфорт. Відколи у нашій країні практикують партнерські пологи, жінки стали частіше народжувати, а кількість ускладнень у пологах скоротилася до 70%”, – Іванна Наконечна, акушерка з Тернополя, уже 15 років проводить Школу щасливого матринства святої Анни.

  • Післяпологової депресії може не бути, якщо почати підготовку ще до вагітності

Народила, виписали, страждає наодинці. Післяпологова депресія – не винахід останніх років, а поширена проблема, про яку жінки не наважуються говорити уголос. Психологи закликають не соромитися і наважитися прийти на прийом. А краще – почати психологічну підготовку задовго до пологів.

“Психологічна підготовка до пологів не менш важлива, ніж фізична. Бо від цього багато в чому залежить, чи не виникне потім післяпологова депресія, різні фобії. Часто жінки нехтують психологічною допомогою перед пологами, бо є мама поруч, яка все знає і допоможе. З одного боку, це так. Але психологічна допомога є кращою. Але це не завжди спрацьовує, досвід каже про інше. Жінки самі проживають свою післяпологову депресію, жінка залишається сама вдома і страждає наодинці. Минає півроку, починаються ускладнення і тоді жінки вже йдуть до психіатра, а не психолога, бо тут уже спостерігаються серйозні симптоми – щось ввижається, вчувається, здається, з’являються нав’язливі думки.

Материнство має бути в радість і задоволення

Тут уже потрібне серйозне медикаментозне втручання. А цього всього можна було уникнути, якщо б жінка підготувалася перед пологами. З появою на світ дитини змінюється життя жінки – догляд за малюком, освоєння нової ролі мами, менше часу на себе. Собі потрібно допомогти це сприйняти. Тому перед пологами варто виділити час на підготовку нефізичну і взагалі підготовку до вагітності. Деколи собі треба допомогти самостійно. Материнство має бути в радість і задоволення”, – розповідає Світлана Гліган, психолог, консультант в методів позитивної психотерапії.

  • Гімнастика вчить краще почуватися у пологах

Ліля Парій уже 12 років веде групи для вагітних. Їй щодня доводиться розвіювати міфи про фізичну активність для майбутньої мами.

Гімнастика для вагітних важлива тому, що у такий спосіб жінка почувається комфортніше під час вагітності і так краще готує себе до пологів. На заняттях багато проговорюється, дуже багато є вправ, які підводять жінку до пологів і вчать вміти почувати себе добре під час пологів. Буває, що жінка думає, що їй не можна рухатися, коли лікарі кажуть про гіпертонус матки, але це не так, бо гімнастика для вагітних – це не фітнес, це не класичне навантаження, а розвантаження м’язів хребта. Ми працюємо з полотнами, це витягує хребет, допомагає поліпшити самопочуття і настрій. Якщо жінка відчуває себе добре і має відчуття свого тіла, то вона може займатися вдома. Але якщо жінка сумнівається, краще ходити на заняття з кваліфікованим інструктором, який підкаже і підкоригує навантаження і спосіб виконання вправ”, – розвіює міфи Ліля Парій, інструктор з гімнастики для вагітних, інструктор з йоги.

Гімнастика для вагітних – це не фітнес.

Тернопіль став шостим містом, в якому уже відбувся такий форум. Він матиме продовження – невдовзі топ-10 проблем у тернопільських пологових і будемо будувати діалог з владою для їх вирішення.

Ініціатива виступає платформою між сім’ями, які чекають на дитинку, лікарями і владою. Ми зрозуміли з опитування, над чим нам треба працювати у нашому місті. Треба покращувати комунікацію між лікарями і породіллями, будувати місточки довіри між ними. тож на основі цих даних будемо працювати з представниками МОЗ, щоб поліпшити ситуацію у пологових”, – підсумовує Ірина Яремчук, координаторка проекту “Право на гідні пологи”, заступниця голови політради УГП.

Львів, Івано-Франківськ, Ужгород, Житомир і Черкаси – тут жінки уже об’єднали зусилля! На черзі Вінниця і Київ! Чекайте такий форум уже невдовзі у своєму місті!

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]