Мова об’єднує

Більше 80 мовних активістів зі всієї України зібралися в Києві на Всеукраїнському форумі “Геть від Москви!”, який організувала Українська Галицька Партія. Одним із результатів зустрічі стало звернення до Верховної Ради України, в якому учасники висунули кілька вимог щодо дерусифікації України та утвердження державницьких позицій української мови.

Всеукраїнський Форум «Геть від Москви!» відбувся у столиці 24 лютого. Познайомитися, поділитися досвідом, обговорити можливості співпраці щодо мовних питань у різних галузях життя зібралися небайдужі українці з Донеччини, Дніпра, Одеси, Кропивницького, Луцька, Сум, Житомира, Києва та Київщини і Львова.

Серед головних спікерів форуму був громадський активіст, який першим отримав громадянський паспорт цілком українською мовою, без російськомовного перекладу, а також має величезний досвід боротьби за права української мови, – Святослав Літинський.

“Ми маємо багато різних, а зокрема, юридичних напрацювань, якими ділимося і готові ділитися далі. Ми розповіли, як діємо, і послухали, як працюють інші. Думаю, інші міста невдовзі приймуть подібні мовні ухвали, як це зробив Львів”, – каже Святослав.

До активної участі у Форумі долучилися й організатори безкоштовних курсів української мови та онлайн-платформи “Є-Мова”, члени та організатори ГО “Незалежні”, ініціативи “Мовна безпека” тощо.“Сьогодні я презентую два проекти: безкоштовні курси української мови, які ми вже організовуємо протягом п’яти років, та логічне продовження наших курсів – інтернет-проект “Є-Мова”. Це – онлайн-платформа для вивчення української мови. На сьогодні у пересічного українця, який є російськомовним, можливостей вивчити українську мову не так легко, тому що немає якоїсь такої комплексної платформи.

Тому наше завдання – і донести цю ідею до нашої цільової аудиторії, і презентувати перед громадськими активістами, які мовним питанням займаються. Тому дуже важливо, що такі заходи, як нинішній форум, відбуваються. Важливо, що тут зібралися активісти, які займаються питаннями мови в різних галузях: хтось захистом, хтось – популяризацією. І це дуже важливо, що ми маємо майданчик для зустрічі. Маю надію, що такі форуми стануть доброю традицією, що вони відбуватимуться принаймні щороку і збиратимуть усе більше учасників”, – зазначає Анастасія Розлуцька, кураторка проекту “Є-Мова”.

“Цей Форум є унікальним явищем. Такого я ще не бачив. Маємо добру нагоду познайомитися особисто з однодумцями, з якими досі спілкуємося у Facebook. Я зустрів сьогодні багатьох людей, з якими досі багато спілкуюся через соціальні мережі. Такі ініціативи допомагають розбудовувати українське громадянське суспільство. Адже нам часто банально не вистачає просто практики вислуховування один одного, спілкування. У Дніпрі багато з того, про що ми говоримо на Форумі, вже використовуємо, але ми також почули багато нового. Ситуація у нашому місті складна, але не безнадійна”, – вважає мовний активіст з Дніпра Єгор Гуськов.

Власним досвідом мовного активізму поділився з учасниками Форуму і Павло Черніцов з Кропивницького:

“Я повністю перейшов на українську мову з 15 років. Принципово. Саме тоді почалася війна з Росією. Україна – найбільша країна Європи, а має величезні проблеми зі своїми традиціями. Для мене досвід мовних активістів з різних регіонів був новим і цікавим. На жаль, я дуже часто чую від молоді про те, що нема різниці, в якому середовищі ми перебуваємо, якою мовою спілкуємося і що слухаємо, що читаємо. Тому, я дуже активно борюся за те, щоб були українські книги і українська музика. Намагаюся популяризувати мову, рекомендую одноліткам. Дуже багато проблем маємо в університетах, де продовжують нехтувати мовою викладання”.

Кожен зі спікерів отримав і десятки запитань про реальні проблеми, шукати рішення для яких учасники форуму намагалися спільно. Найбільше йшлося, зокрема, про російську мову в у вишах, школах та садочках.

Звернення до Верховної Ради України, яке одноголосно підтримали учасники мовного Форуму, озвучив Голова Політичної ради Української Галицької Партії Богдан Панкевич. У ньому – такі вимоги:

  • Прийняти Закон про українську державну мову;
  • Припинити принизливу практику квотування державної мови в ЗМІ. Перейти до квотування вживання російської мови та інших мов національних меншин пропорційно до частки представників національних меншин серед населення України;
  • Ініціювати комплексну програму дерусифікації – з метою подолання наслідків фальсифікації української історії, а також тривалих російських і радянських репресій проти української мови та культури;
  • Негайно змінити назви територіальних підрозділів «Укрзалізниці».

“Наш Форум “Геть від Москви!” довів, що мовним активістам зі всієї України дуже потрібен майданчик для співпраці та координації дій. Ми переходимо від захисту наших мовних до наступу проти “руского міра”, який веде як реальну, так й інформаційно-ідеологічну війну проти нашої держави. 2018 рік повинен стати роком становлення єдності в мовному питанні. Україна має стати українською. Щоб кожен громадянин нашої держави усвідомлював, що ми живемо у вільній та незалежній державі”, – каже головний організатор Форуму, голова Київської міської організації Української Галицької Партії Андрій Смолій.

Нагадаємо, ініціатива “Геть від Москви!” зародилася 2016 року у Львові в межах діяльності Української Галицької Партії. Від липня 2017 року вона постійно діє в Києві. Ініціатива «Геть від Москви!» – це комплекс заходів, серед яких перевірки різних публічних закладів на дотримання мовного законодавства, гаряча лінія, відстоювання прав українськомовного населення в судах тощо.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]