Медична реформа на Львівщині під великим питанням

Створення госпітальних округів у Львівській області не відбудеться. Таким є рішення Уряду, прийняте 11 квітня 2018 року. Відтак, очевидно, що реформу ланки вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в області проводити не збираються. І нам залишаться ті самі лікарні в обласному центрі, до яких добиратися зі Сколе чи Добромиля аж ніяк не 60 хвилин, як того вимагає один із головних принципів медреформи… Маємо коментар експертів нашої економічної групи.

“Це розпорядження Кабінету Міністрів України повністю ігнорує принципи формування госпітальних округів, задекларовані МОЗ України, та йде всупереч з основними пріоритетами здійснення адміністративно-територіальної реформи”, – відразу зазначає доктор економічних наук Віктор Борщевський.

Як каже закон, “госпітальний округ – це функціональне об’єднання закладів охорони здоров’я, розміщених на відповідній території, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню такої території”.

Основними критеріями для його створення є можливість для пацієнта дістатися з будь-якого населеного пункту до багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування на території округу не більше, ніж за одну годину (зона обслуговування такої лікарні мала бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 км). Такі вимоги МОЗ України висувало до органів місцевого самоврядування.

Проте 11 квітня 2018 року своїм Розпорядженням №240-р “Про затвердження складу госпітального округу Львівської області” Кабінет Міністрів України затвердив створення на всій території Львівщини лише одного госпітального округу. Він має охопити 20 адміністративних районів та 2,5 млн мешканців!

Єдиний госпітальний округ на Львівщині має охопити 2,5 млн мешканів на території понад 21 800 км².

“У сусідніх із Львівщиною областях України, чисельність мешканців яких є значно меншою, створено від 3 (Волинська) до 5 (Івано-Франківська) госпітальних округів. І навіть це викликало на Волині протести, лідери яких називали створення “лише трьох” госпітальних округів “геноцидом місцевого населення”, – каже експерт.

Маємо всі підстави вважати, що мешканців Львівської області свідомо позбавляють можливості отримувати якісні медичні послуги.

Адже, об’єктивно можна передбачити, що основна частина інвестицій і фінансових ресурсів, які будуть скеровувати та виділяти на розвиток медицини, акумулюватиметься у центрі округу, тобто у Львові. Саме тут перебуватиме центр прийняття відповідних управлінських рішень. У результаті такої “антиреформи”, більшість районних і міських лікарень, особливо у віддалених від Львова районах, поступово занепадатимуть, як би гучно обласні та міністерські чиновники не декларували пріоритетність їх розвитку.

Цікаво, що ініціатором створення єдиного госпітального округу на всю область є місцеві обласні чиновники. Тому виникає цілком справедливе запитання: чиї інтереси владоможці Львівщини поставили вище за право мешканців багатьох районів отримувати якісну медичну допомогу?

Проведення адміністративно-територіальної реформи передбачало, що госпітальний округ стане інструментом співробіт­ництва громад, що вони зможуть ухвалювати спільні рішення щодо закладів вторинної медичної допомоги у містах обласного значення, районах та ОТГ. У випадку ж Львівщини наразі цей намір і принцип перетворили на протилежність – тотальну централізацію. Створення єдиного госпітального округу стає тепер інструментом диктату та небезпечного експериментування обласних чиновників над містами, районами та громадами.

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!