Марія Флейчук: “Найбільше корупції у культурі та спорті”

Чому тіньова економіка шкодить державі? Що таке “відмивання” коштів в Україні? Як запобігти занепаду української економіки? Про це під час Школи Галицького Політика у Львові розповіла Марія Флейчук, український науковець, яка спеціалізується на темі тіньової економіки.

Основними причинами корупції фахівець називає:

  • низький рівень оплати праці;
  • неефективна система антикорупційних засобів та недосконале законодавство у галузі протидії корупції;
  • нерозвинене, слабке громадянське суспільство, нездатне працювати самостійно;
  • двозначне законодавство, яке є важким для сприйняття громадянам та уможливлює розвиток корупційних схем;
  • встановлення численних валютних курсів та монополізація влади у чиновників.

Чи завжди корупція й тіньова економіка призводять до негативних наслідків? Марія Флейчук вважає, що в короткотривалому часовому проміжку вони можуть мати позитивні сторони, однак у довготривалому є однозначно злом для держави. Від негативних наслідків корупційних процесів, як стверджує науковець, передовсім потерпають три сфери: політична, економічна та соціальна.

Які зміни відбуваються?

Якщо є корупційні процеси, то в політиці унеможливлюється реалізація демократичних принципів; зміщуються її цілі – від загальнонаціональних до олігархізації влади; порушуються принципи верховенства закону; політичні та судові інститути стають неефективними; знижується імідж держави; зникає реальна політична конкуренція; зменшується довіра до влади та держава руйнується як інституція.

В економічній галузі розподіл та використання державних коштів і ресурсів стає неефективним; зростають комерційні та фінансові ризики; спотворюються ціни; знижується рівень конкуренції, а відповідно й економічний розвиток; зростає рівень тіньової економіки та податкові втрати; погіршується інвестиційний клімат, тобто знижується рівень інвестицій в економіку, промисловість.

“Руйнівною силою для економіки будь-якої держави є пільги”

“Ще однією руйнівною силою для економіки будь-якої держави є пільги”, – розповідає пані Марія. Оскільки ними користуються не лише люди, яким вони справді потрібні, а й ті, для яких це один із способів обійти закон. До прикладу, черга на запис до дитячого садка. Перевагу мають ті, хто направду потребують допомоги й підтримки від держави, а також ті, хто платить хабар. Формується список, однак остаточне рішення щодо прийняття дитини до дитсадка – прерогатива керівництва. Що це означає? А те, що більше шансів, аби дитина потрапити до садка, мають ті батьки, які “налагодили” стосунки з керівництвом.

“Потрібно бути свідомим того, що всюди,
де на рішення впливає людський чинник, – корупція”

У соціальній сфері зростає рівень соціальної нерівності, бідність; влада стає неспроможною вирішувати соціальні проблеми через корупційні втрати з бюджету; посилюється злочинність й зростає соціальна напруга; формуються мафіозні угрупування; порушуються права людей; відбувається моральна деградація окремих прошарків суспільства.

Що таке “відмивання коштів” та звідки взявся цей термін?

“Відмивання коштів – це використання грошей, одержаних внаслідок злочинної діяльності з маскуванням джерел їх походження”

Одна з найправдоподібніших версій походження цього терміну тісно пов’язана з махінаціями італійського мафіозі Аль Капоне. Відчуваючи сприятливий ґрунт для заробітку грошей кримінальними методами, мафіозне угрупування з Сицилії у 30-х роках 20 століття вирушає до Чикаго, де функціонує “сухий закон” й триває “Велика депресія”. По суті, найкращий час для брудних грошей. Однак який занепад не переживала б економіка Америки, тутешні закони врегульовані чітко й суворо виконуються. Тож першочергово у США, аби вберегти себе від ув’язнення, Аль Капоне підкупив правоохоронну систему. І не прогадав. Вона декілька разів рятувала його на суді. Як же мафіозі вдалось обійти суворі американські закони й легалізувати злочинно зароблені гроші? Він відкрив велику мережу пралень. Чому пралень? Тому що обіг коштів у цій справі відстежити неможливо.

“Якщо виокремити галузі, де “відмивання” коштів відбувається найбільше, то в Україні це – спорт та культура, – розповідає Марія Флейчук. – Там крутяться величезні суми грошей, об’єктивність витрат яких оцінити абсолютно неможливо. Ціну картини чи спортсмена можна визначити будь-яку. І на неї впливу не має ніхто, жоден мистецтвознавець чи спортивний тренер. Тому то й відмивання грошей у цих сферах не має меж і безперешкодно продовжується”.

“Якщо виокремити галузі, де “відмивання” коштів відбувається найбільше,
то в Україні це – спорт та культура”

Яка ситуація в Україні? За висновками Венеціанської комісії, щодо протидії відмиванню коштів українське законодавство є кращим і дієвішим від середньоєвропейського. Якщо перші директиви ЄС щодо цього питання з’явились у 1991 році, то сьогодні їх уже п’ять. Українські владні структури ухвалюють усі, без винятків пропозиції ЄС. Ухвалюють їх пакетами, аби тільки Україні дали можливість вступити до Європейського Союзу. У чому ж проблема? У тому, що ніхто не дотримується і не виконує законів Конституції України.  

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!