Кишенькова корупція

– Мамо, мамо, ти забула дати гроші на школу, а вчителька сказала, ми єдині з всього класу не здали.
– Доцю, я не маю грошей. До зарплати – ще два тижні, нам треба за щось продукти купувати.
– Ну добре, то, може, я не піду до школи? Бо на мене всі дивляться і пальцем показують.

Такі розмови нерідко відбуваються у львівських квартирах. Для когось 100 гривень – це копійки, а для когось – ціла проблема… Але навіть ті, хто з легкістю здає всі внески на школу, часом ставлять собі питання: “Куди йдуть мої гроші? Чи зроблять у школі нарешті двері до туалетних кабінок, чи куплять п’ятий магнітофон для проведення свят? Чи маємо ми на це хоч якийсь вплив?”.

Це питання ставлять собі й активісти Української Галицької Партії. Таке ніби дрібне питання відкриває нам широку проблему. З одного боку, батькам найлегше просто дати 50-100-200 гривень і нічого ні в кого не питати, а директорам найлегше просто взяти і на власний розсуд щось купити, поремонтувати, замовити. То для чого щось змінювати? Це найлегший шлях. Але він неправильний. Бо що ж виходить? Ми нарікаємо на проблеми в школі, але жодним чином не хочемо долучатися до їх вирішення. Тому все вирішується без нас. Навіть гірше: ми ненавмисне сприяємо корупції…

Латання цієї проблеми нічого не дасть. Тут потрібні системні зміни

Як має бути? Ми знаємо, що освіту повинна фінансувати держава, проте розуміємо українську реальність: додаткові гроші все одно здають і будуть здавати, бо бюджет покриває лише зарплати та комунальні послуги шкіл, іноді – якісь ремонти, все решта – перекладають на плечі батьків.

Чи може бути по-іншому? Так. І таку модель розробили і запропонували активісти Української Галицької Партії. Вони пропонують кардинально змінити підхід до використання батьківських внесків. Бо якесь латання цієї проблеми нічого не дасть. Тут потрібні системні зміни. Отож, Українська Галицька Партія пропонує, щоб при кожному навчальному закладі був створений благодійний фонд, і всі кошти батьків надходили на його рахунок. Це дозволить чітко побачити увесь обсяг батьківської допомоги школі, а також детально ознайомитися з використанням цих грошей. Якщо ми відмовимося від готівки в школах, ми зробимо маленький, але дуже впевнений крок на шляху боротьби з корупцією.

Як все відбувається зараз? Вчителі збирають кошти з дітей, директор збирає гроші від вчителів, потім замовляє майстрів і платить їм за роботу готівкою, а вони йдуть на базар і купують необхідні ремонтні матеріали теж за готівку. “Ну, що страшного?” – скажете ви. Але так ми, по-перше, ніколи не знатимемо, скільки точно коштів і на що було витрачено, а по-друге, підтримуємо тіньову економіку в країні. У нас є вибір: дати дитині гроші у кишеню чи заплатити в касі або через інтернет. Що ми вибираємо? Найлегше – просто передати гроші до школи, складніше – заплатити через банк, і в цій точці вибору починається маленька, але корупція.

Ми кричимо, що у владі всі крадуть, нам треба ще десять антикорупційних прокурорів і п’ять спеціальних законів. Але, насправді, нам просто потрібно почати з себе. І в цій маленькій справі з батьківським внесками – прийняти своє власне рішення. “Так, я хочу допомагати школі. Так, я хочу, щоб в класах було тепло і затишно. Але ні, я не хочу підтримувати тіньові схеми і маленьку шкільну корупцію”. Унікальний приклад Українська Галицька Партія показує унікальний приклад. Ми не просто критикуємо і кажемо, як не має бути. Ми пропонуємо чітке і зрозуміле рішення.

Наші партійці розробили ухвалу Львівської міської ради, яка забороняє готівкові розрахунки в школах. Натомість, пропонуємо створити благодійні фонди у кожній школі і прозоро використовувати кошти батьків і спонсорів. Також ми пропонуємо оприлюднювати і обговорювати з батьками потреби школи і разом визначати, що потрібно зробити в першу чергу. Все це ми прописали у спеціальному Положенні. Також розробили окремий довідник, який допоможе батькам створити ці благодійний фонди при школах та організувати їхню роботу. Наразі увесь цей шлях ми проходимо для Львова, а потім поширимо цей досвід і на інші міста Галичини.

Що в цьому унікального? Майже всі партії займаються тільки тим, що кричать, як все погано. Лише деякі кажуть, як має бути. І майже ніхто не береться за те, щоб зробити конкретну справу: продумати, обговорити, розробити рішення, оформити його в документ і винести на сесію міської ради. Це складніше. Легше – просто кричати про зраду. Ми вирішили йти шляхом конкретних пропозицій: це не так, має бути так.

Це маленька реформа,

і щоб її втілити недостатньо просто прийняти положення

Окрім цього ми ще й допоможемо міській раді впроваджувати це рішення: будемо зустрічатися з батьківськими комітетами, консультувати їх, супроводжувати створення таких фондів та їхню роботу. Адже наведення порядку з батьківськими коштами – це маленька реформа, і щоб її втілити недостатньо просто прийняти положення, треба пройти довгий і складний шлях. З таких маленьких реформ можуть складатися зміни в місті. І щоб робити їх, не обов’язково щось кричати з трибуни Верховної Ради, можна мати маленьку фракцію, з чотирьох депутатів у міській раді, яка хоче робити зміни в місті і готова брати на себе відповідальність.

Якщо Ви – активні батьки і хочете за літо створити батьківський фонд, щоб вже з вересня ефективно управляти шкільними коштами, то вам з радістю допоможуть юристи Української Галицької Партії. Ви можете звернутися у наш Громадський офіс.

P.S. Ухвалу про батьківські фонди розглядатимуть на найближчій сесії міської ради. У Галицькій Партії переконані, що її підтримають усі прогресивні партії, які проти корупції і за розвиток шкіл.

Наталія Лісна

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]