Крейда та парти – не за гроші батьків

Як контролювати батьківські внески, обговорили у Тернополі

Батькам у школах та садочках часто кажуть здати гроші на вікна, двері, і навіть на крейду з ганчірками. Втім, вони не завжди впевненні, що всі зібрані кошти спрямували саме на ці потреби, а не комусь у “кишеню”. Навіть ті, хто з легкістю здає гроші на школу, часом ставлять собі питання: “Куди йдуть мої гроші? Чи зроблять у школі нарешті двері до туалетних кабінок чи куплять п’ятий магнітофон для проведення свят? Чи маємо ми на це хоч якийсь вплив? Чи може бути по-іншому?”. Може.

Українська Галицька Партія на цю тему нещодавно провела зустріч-дискусію “Благодійні внески в освіті: шлях до прозорості” у Тернополі. Активісти зібрали небайдужих батьків, експертів, вчителів. Цікаво, що останні прийшли зі своїми учнями. Відтак діти мали змогу висловити свої побажання.

“У нас вже є низка напрацювань освітньої експертної групи Української Галицької Партії, які ми обговорюємо з учасниками, ділимося інструментами, які батьки вже можуть втілювати у школах, де навчаються їхні діти”, – коментує Ірина Яремчук, голова міської організації Української Галицької партії.

Жвава дискусія, викликана гостротою наявної проблеми у дитячих садках та школах загалом, виявила багато протиріч, пов’язаних із непрозорим фінансуванням. Насамперед варто розрізняти благодійні внески та оплату послуг: кожен навчальний заклад повинен мати затверджений перелік платних послуг (харчування, екскурсії, вистави тощо). Кошти від них зараховуються на спеціальний фонд закладу, як і благодійні внески.

Відтак серед головних проблемам – непрозоре використання грошей та “подвійне фінансування” навчальних закладів. Відомо, що кошти з бюджету надходять у загальний фонд, відповідно, їх цільове призначення важко переорієнтувати. Керівники ДНЗ мають обмежений вплив, щоб це змінити. Батьки скаржаться, що часто змушені здавати гроші на ті потреби, які вже враховані у міському бюджеті.

Із 37 дитсадків Тернополя 8 взагалі не прозвітували про використання коштів

Також у дитсадках та школах спостерігається закритість, неповнота та незрозумілість інформації про розподіл та використання коштів. Наприклад, моніторинг, який здійснили експерти освітньої групи Української Галицької партії у дитсадках Тернополя, показав, що із 37 дитсадків 8 взагалі не прозвітували про використання коштів. Натомість ті, що висвітлили свої звітні документи, робили це, здебільшого у вільній формі і за різні терміни. Така ситуація зумовлює необхідність впровадження єдиного дієвого механізму, який би налагодив прозорість використання коштів та дав змогу батькам контролювати керівників навчальних закладів.

Освітні навчальні заклади потребують фінансової автономії

“Для забезпечення прозорості, ми вважаємо, варто запровадити фінансову автономію освітніх закладів. Для того, щоб це зробити, першочергово, треба внести зміни до статуту школи. Також школа має подати запит в орган управління освітою, щоб вони прийняли про виведення освітнього закладу з централізованої бухгалтерії”, – пояснює юрист освітньої експертної групи Марта Рутковська.

Експерти освітньої групи Української Галицької Партії пропонують впровадити зміни у систему фінансування ДНЗ та шкіл. На їхню думку, є три кроки для істотного покращення ситуації:

  1. автономізація закладів – ДНЗ та школи самостійно зможуть визначати напрями руху коштів, закуповувати товари, роботи, впроваджувати інноваційні підходи в управлінні;
  2. розширення повноважень батьків – батьки матимуть змогу брати участь у визначенні директора навчального закладу, у стратегічному плануванні, впливатимуть та моніторитимуть діяльність дитсадків;
  3. створення єдиної системи прозорого використання коштів – є універсальні електронні системи для спрощення та прозорості управління у навчальних закладах.

В Українській Галицькій Партії переконані, що лише активна позиція батьків, їх небайдужість зможуть змінити теперішню ситуацію на краще.

Фото: prozoro.in.ua, ukr.media, Уніан, 24 канал

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]