Іван Щурко: “Не люблю російську мову, люблю свою українську”

Іван Щурко – голова Львівського обласного осередку Української Галицької Партії.

У радянські часи, які я ще трохи застав, була така неформальна практика, що в неросійськомовні регіони союзу скеровувалися і заохочувалися найкращі педагогічні кадри з російської мови.

В мене також була така вчителька російської мови – Ніна Ніколаєвна (на жаль, не пам’ятаю прізвища). Російська інтелігентка, приходила на уроки в білих рукавичках, з вишуканим білим “дипломатом”, влучно цитувала класиків і знала сотні віршів. Вона любила свою мову і пробувала нас вчити її любити. Любови не вийшло, але російську знаю добре.

Натомість була інша – моя перша вчителька і класна керівничка Захарків Христина Теодорівна. Дочка репресованого православного священика, лагідна і вишукано україномовна. Також було багато цитат і віршів, тепла і ніжності до рідної мови. Тут точно йшлося про любов!

Багато років після закінчення школи, коли я її відвідував, вона знайшла мій твір (напевно, за 3-ій клас) про те, як я провів літні канікули. Кожного зі своїх сотень учнів, вона зберегла якийсь “момент усвідомлення”, яскравий образ чи мовний викрутас.

Зберігаю той наївний твір дотепер. Є там приблизно така цитата, яка у 1986 році могла завдати моїм батькам і вчительці багато клопоту: “…нових російських слів за літо вивчив мало, бо не люблю російську мову, люблю свою українську…”

“…нових російських слів за літо вивчив мало, бо не люблю російську мову, люблю свою українську…”

Обидві ці вчительки відійшли в засвіти. А я донині, з вдячністю, пам’ятаю багато таких яскравих образів і моментів, які мене будували.

До чого це все? Цінуйте своїх вчителів! Любіть свою мову, бо вона важлива! Вона будує десь на рівні генетики і робить нас українцями. Зрілі народи не шкодують ресурсів і зусиль для утвердження та розвитку власної мови. Історія і її знання є нашим фундаментом, а мова – найміцнішим цементом.

Вітаю прийняття закону про мову!

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]