Іван Щурко: “Нам потрібен мораторій на варварство”

Іван Щурко, архітектор, член Української Галицької Партії:

Сьогодні в Україні маємо сотні фактів руйнування пам’яток архітектури й історичних будівель у буферних зонах об’єктів “ЮНЕСКО” та в історичних ареалах міст. Україна щороку отримує щораз жорсткіші зауваження та вимоги щодо стану збереження та управління об’єктами світової спадщини. Безповоротно знищуються силуети міст, їх історична планувальна структура. Мораторій на нове будівництво в охоронних зонах, у такому випадку, міг би призупинити варварське нищення історичних будівель і дати час, аби впорядкувати пам’яткоохоронне законодавство та запропонувати ефективні способи фінансування реставраційних робіт.

Ще в жовтні 2014 року, Кабмін схвалив проект Закону України “Про введення мораторію на будівництво об’єктів в охоронних зонах та на прилеглих територіях об’єктів всесвітньої спадщини, історично сформованих частинах населених пунктів, внесених до Списку історичних населених місць України”.

E38C6AF1-310A-4C3E-BD1B-61D50A9C1A2B_w1023_r1_s

Власне, проект цього Закону і розробило Міністерство культури, розмістивши його в себе на сайті в кінці липня 2014 року. А постав він з необхідності зупинити незаконне будівництво, яке ведеться вже багато років на історичних територіях майже всіх міст України. Іншими словами: це спроба уникнути гуманітарної катастрофи – поступового знищення культурної спадщини України. Всі інші спроби зробити це (звернення до чиновників, прокурорів, суддів) виявилися не ефективними – ці люди (організації), насправді, пов’язані між собою.

Відтак, було багато гучних заяв, обґрунтувань і закликів про невідкладність і першочерговість законопроекту про мораторій. Зокрема, міністр культури п. Євген Нищук, у засобах масової інформації, заявляв: “Вже довгий час ми стикаємося з проблемою незаконних забудов на тих територіях, які відносяться до всеукраїнської і світової спадщини. Перш за все, це стосується Київської, Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької областей та міста Києва, де розташована переважна більшість об’єктів всесвітньої спадщини. У той же час це є і зобов’язання України перед ЮНЕСКО”.

За три роки, що минули, Уряд так і не запропонував комплексних рішень щодо збереження історичної спадщини, не забезпечено належного фінансування чи нормативного забезпечення. Зокрема практично жодних кроків не зроблено для адаптації пам’яткоохоронного законодавства у рамках реформи децентралізації. З’являється щораз більше непорозумінь щодо відповідальності та компетенції місцевих та центральних органів охорони культурної спадщини, чим успішно користуються спритні і недобросовісні забудовники.

Та й законопроект про запровадження мораторію чомусь залишився лише на папері. А це була добра нагода  зберегти архітектурну спадщину в історичних середовищах наших міст.

У разі прийняття, цей законопроект міг дати тимчасову паузу для того, щоб впорядкувати пам’яткоохоронне законодавство, забезпечити механізми надійного захисту пам’яток, виробити чіткі і логічні процедури погодження проектної документації для робіт на пям’ятках чи в історичному середовищі, забезпечити ефективні механізми збереження та управління об’єктами світової спадщини “ЮНЕСКО”.

Від імені Української Галицької Партії, ми готуємо звернення до міністра культури України п. Євгена Нищука щодо ситуації, яка склалася у сфері збереження історичного середовища Львова. Вимагаємо негайної реакції на факти порушення пам’яткоохоронного законодавства у нашому місті – як з боку забудовників, так і з боку окремих чиновників Львівської міської ради. Також закликаємо повернутися до ідеї описаного вище законопроекту.

Фото: Галини Терещук, “Радіо Свобода”

підписатись на розсилку новин
+
+

Повідомити про помилку