Історична будівля львівського СІЗО має бути власністю громади

У цьому переконана Українська Галицька Партія у Львові. Сьогодні під час пленарного засідання сесії голова фракції цієї політсили у Львівській міській раді Тарас Чолій попросив депутатів підтримати відповідне звернення до Міністерства юстиції України. Саме ця структура нещодавно оголосила про початок збору проектних пропозицій щодо будівництва нового Львівського слідчого ізолятора в межах реалізації проекту державно-приватного партнерства. Відтак, доля старого історичного приміщення “Бригідок”, яке є в самому центрі міста, опинилася під питанням. 

Львівський слідчий ізолятор розташований у центральній частині Львова, на вул. Городоцькій, 20, і є найстарішим СІЗО в Україні. Крім того, він дуже тісно пов’язаний з історією міста.

На цьому місці 1614 р., за кошти благодійниць Анни Фастковської і Ганни Порадовської, з дозволу Львівського архієпископа, побудували дерев’яний монастир для дівчат з благородних родин. У 1780-х роках австрійська влада облаштовувала тюрми у конфіскованих монастирях Львова, і 1785 року приміщення цього монастиря також пристосували під чоловічу в’язницю, яку назвали “Бригідки”.

1941

Під час перебування західноукраїнських земель у складі Польщі (1918–1939) “Бригідки” були однією з найбільших в’язниць краю. У її дворі виконували смертні вироки. На в’язничному подвір’ї розташовувалися каплиця, шпиталь і школа.

У вересні 1939 року радянська влада продовжила використовувати “Бригідки” як тюремні приміщення. Офіційно в’язниця отримала назву “Тюрма № 4”. Станом на 10 червня 1941 року у  цій в’язниці перебувало 706 в’язнів. В опублікованому списку розстріляних 24-28 червня 1941 року поіменно названо 324 особи.

Під час німецької окупації (1941–1944) будівля пустувала. Її відремонтували з приходом “других совітів”. У повоєнний час в “Бригідках” виконували смертні вироки – засуджених розстрілювали в підвалі пострілом у потилицю.

????????????????????????????????????

Сьогодні у “Бригідках” діє СІЗО №19, куди привозять в’язнів із усіх західноукраїнських областей, з яких формують групи для відвезення до місць ув’язнення.

Основні вимоги до проекту “Будівництво нового Львівського слідчого ізолятора та лікарні”, оприлюднені на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України, не враховують історичну й архітектурну (є зразком архітектури стилю бароко І пол. XVII – кін. XVIІI ст.) цінність об’єкту, його розташування в межах історичного ареалу міста Львова, близькість до сформованої цінної забудови вулиць Шолом-Алейхема і Городоцької.

Саме тому Галицька партія запропонувала від імені Львівської міської ради вернутися до Міністерства юстиції України з проханням передати будівлю “Бригідок” у комунальну власність громади                       м. Львова. Також у зверненні йдеться про потребу зобов’язати управління охорони історичного середовища Львівської міської ради розробити облікову документацію на вказаний об’єкт культурної спадщини і, відповідно до чинного законодавства, передати цю документацію в Львівську обласну державну адміністрацію для включення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Фото: Територія терору, lvivcenter.org

підписатись на розсилку новин
+
+

Повідомити про помилку