Ірина Моряк: “Ми показуємо, що зміни можна творити самому”

Ми вже звикли до того, що далекі села поволі занепадають. Молодь прагне вирватися з таких сіл, щоб отримати хорошу освіту, а потім – і роботу. Поволі вони втрачають зв’язок з малою Батьківщиною. Але не всі. У Перемишлянському районі Львівської області кільканадцять молодих людей об’єдналися у громадську організацію «Розвиток краю». Про що їм ідеться, чим займаються і що планують робити, знає співзасновниця та голова ГО, заступник Голови громадської ради при Перемишлянській районній державній адміністрації, а також помічниця голови секретаріату Української Галицької Партії Ірина Моряк.

Зміни у селі – це дуже непросто. Було б добре, якби наші люди вміли контролювати владу, а не лише нарікати. Бо якщо ти знаєш, що за твоєю діяльністю стежать, це змушує працювати краще, не бути байдужим до своєї роботи. І тут йдеться не тільки про критику, а й про об’єктивну оцінку тих справ, які є добрими. Якщо громада стежить, то вона теж небайдужа, вона включається у головні процеси. Вона співдіє. На жаль, у наших селах цього нема. Більшість людей звикли, що з району керують, як має бути, сільський голова щось там виконує, що йому кажуть. І “все зле, ніхто нічого не робить”. Як змінити цю ситуацію? Як змусити сільського голову та депутатів звітувати, виконавчий комітет – вести облік землі, подавати інвестиційні проекти, відповідати на звернення, оприлюднювати прийняті рішення на сесії, керівника народного дому – працювати відповідно до плану, депутатів – відвідувати пленарні засідання, заклади освіти –  виготовити технічну документацію на школу, провести табір, інтерактивні заняття, тренінги, семінари, лекції, місцеву молодь – проводити толоки, садити дерева, встановлювати смітники і багато-багато іншого? Треба показати приклад. Треба часом показати, як, допомогти. Але не робити за них. І звісно, самому нічого не вдасться. Для цього потрібна команда однодумців, яким не байдужа доля села, які готові боротися за зміни.

І тут йдеться не тільки про критику,
а й про об’єктивну оцінку тих справ, які є добрими

Діяльність ГО “Розвиток краю” спрямована на роботу з дітьми та молоддю, які мають бути рушійною силою у селі. За рік діяльності нам вдалося провести чимало заходів, спрямованих на християнське та національно-патріотичне виховання. Це, зокрема, гаївки, конкурси або, наприклад, поїздка 50-ти дітей з Дунаєва та Чемеринець (Перемишлянщина) на дитячий книжковий форум до Львова, річковий сплав по Дністру, піша проща до Унева, історичні пікніки, спільні перегляди кінофільмів, мовний табір тощо.

Важливою для нас є проектна діяльність. Готуємо та подаємо на конкурси проекти в межах регіональних програм та програм міжнародних організацій. Ці проекти стосуються покращення матеріально-технічної бази сільських Народних домів, шкіл, покращення інвестиційного клімату в населених пунктах. Цьогоріч ми підготували та подали на конкурс 3 мікропроекти. Йдеться про заміну покрівлі в Чемеринецькій ЗОШ 1-2 ступенів; заміну покрівлі даху в Народному домі села Чемеринці; зовнішній ремонт фасаду в Народному домі Дунаєва. ГО “Розвиток краю” також звернулася за виділенням коштів, які надійшли на соціально-економічний розвиток Перемишлянського району для закупівлі музичних та інших матеріально-технічних засобів для Народного дому села Чемеринці на суму 50 тис. грн., закупівлі музичних та інших матеріально-технічних засобів для Народного дому села Дунаєва на суму 40 тис. грн. та облаштування дитячого майданчика у селі Дунаєві на суму 50 тис. грн.

Хочемо впровадити у Перемишлянському районі громадський бюджет,
прийняти положення про місцеві ініціативи…

У нас була ідея створити Дунаївську ОТГ. І ми наполегливо працювали в цьому напрямі: провели низку громадських слухань, роз’яснювали людям суть реформи децентралізації, готували swot-аналізи та розрахунки про фінансовий стан майбутньої ОТГ, навіть провели акцію-перформанс у Львові (“Реформи йдуть, як фіра їде”).

Віднедавна я є заступником голови Громадської ради при Перемишлянській райадміністрації. На жаль, голова цієї громадської ради не часто з’являється на її  засіданнях. Тому я сама ініціюю та веду засідання, стежу, щоб плани діяльності управлінь та відділів адміністрації виконувалися тощо. Хочемо впровадити у Перемишлянському районі громадський бюджет, прийняти положення про місцеві ініціативи, розробити критерії для справедливого розподілу коштів з державного бюджету місцевим бюджетам…

Ми намагаємося виховувати свідомих та активних лідерів громад

На цей рік у нас ще багато планів та ідей. На початку липня ГО “Розвиток краю” у співпраці з кількома іншими ГО, організовуєФорум можливостей”. Це дуже цікава подія для Перемишлянщини, в якій візьмуть участь голови сільських рад, керівники народних домів та закладів освіти, успішні вихідці з Перемишлянського району. Також ми активно будемо долучатися до організації міжнародної наукової конференції “Дунаївські зустрічі – 2017”.

Ми намагаємося виховувати свідомих та активних лідерів громад. Робимо це на реальних прикладах успішних проектів, показуємо, що зміни можна впроваджувати самому, тут, на місці. Говоримо про проблеми сіл і робимо все, щоб думки місцевих мешканців чули ті, хто може прямо чи опосередковано впливати на долю краю.

Я вірю, що молодь врятує село. Ми сильні, коли разом. Наша найбільша цінність – у командному дусі. Тішуся, що, працюючи пліч-о-пліч, починаємо розуміти, що чекати на зміни “згори” не варто, ми вже переконалися, що багато всього довкола можна змінювати вже, і самому. Просто поїхати з села – не єдиний вихід.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!