fbpx

Ігор Макарук: “Стосунки між людьми і стосунки між державами – поняття різні”

А ви знали, що в Польщі немає такого поняття як “олігарх”? А за їхніми кандидатами на виборах ніхто не “стоїть”? Голова Яремчанського осередку УГП Ігор Макарук каже, що насправді багато поляків підтримують українців, хоча й нарікають, що ми забираємо їхні робочі місця.

Про стосунки України й  Польщі, які останнім часом переживають все нові і нові виклики, та про те, як з того боку кордону виглядає, що відбувається в Україні, розповідає кандидат політичних наук, громадський діяч, письменник, автор понад тридцяти наукових статей та монографій, голова Яремчанського осередку Української Галицької Партії Ігор Макарук. Як доцент кафедри міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника він нещодавно проходив стажування в університеті Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (Польща).

Я перебував у Польщі протягом місяця. Брав участь у різних заходах та конференціях. Загалом, вперше в житті довелося бути за кордоном тривалий період. Тому збоку міг побачити процеси, які відбуваються в  Польщі та в Україні. Порівняти життя. Можливо, подивитися на певні речі з іншої точки зору. Враження досить позитивні.

Під час конференції на відділенні міжнародних відносин я мав 15 хвилин виступу. І десь до години часу мені ставили запитання про Україну. Одне з них було про олігархів. Сподіваюсz, що мені вдалось все правильно пояснити.

“Виявляється, що там немає такого поняття як “олігарх”. І поляки не розуміють, що це таке, і з чим ми боремось”

На початку листопада в Польщі відбулися вибори до органів місцевої влади. Відмінності з нашими, звісно, є. Наприклад, такого, що хтось “стоїть” за якимось кандидатом, там немає. Вибори проходять досить прозоро.

Так, деякі політичні сили Польщі намагаються отримати певні дивіденди в своїй політичній боротьбі, якось використовуючи історичний аспект стосунків між українцями і поляками. Є спроби маніпулювати цим. Проте на державному і побутовому рівнях у протистоянні з Росією всі підтримують Україну. І коли в Азовському морі Росія захопила українські кораблі та моряків, то в Польщі під стінами російського посольства відбулись акції протесту на підтримку України.

Загалом, ставлення до України позитивне. Хоча говорять, що зараз стосунки між Польщею та Україною не найкращі. Але ж стосунки між людьми і державами – різні поняття. Наприклад, 11 листопада Польща відзначила 100-річчя своєї Незалежності. Одна з наших конференцій була приурочена цій даті. Там виступав професор, порівнював сучасну Польщу і Польщу за Речі Посполитої. Багато говорив про втрачені землі. Тому, безперечно, думка про відновлення територій, які колись належали польській державі, побутує. І час від часу є намагання посіяти певний конфлікт між українцями і поляками, щоб не відбулося тісного зближення між двома народами. Водночас цей конфлікт підігрівають ззовні. Маю на увазі нашого східного сусіда.

Поляки позитивно ставляться до українців. Проте є багато нарікань, що українці забирають робочі місця у поляків. Хоча, як свідчить статистика, економіка Польщі зараз прогресує. І величезна заслуга в цьому саме українців. Та й самі поляки їздять на роботу за кордон. По місту та в Інтернеті багато таких оголошень, де їх запрошують працювати у Німеччину, Нідерланди тощо.

Щоб покращити міждержавні стосунки, маємо пліч-о-пліч протистояти тим викликам, які існують у світі, тісно співпрацювати. Адже багато чого сьогодні залежить від Польщі — держави, яка перебуває в центрі Європи. І якщо вона хоче позиціонувати себе лідером, то має стати об’єднавчою ланкою.

Мені вдалося поспілкуватись зі студентами, які навчаються в Польщі. Тим паче, що серед них багато українців. Зокрема, на відділенні міжнародних відносин є студенти не тільки з Західної України, але й Полтави, Кременчука, Умані, Харкова, південних регіонів. Представлена майже вся Україна. Більшість їде туди навчатись за програмою “Подвійний диплом”. А хтось через те, що термін навчання там менший: 3 роки на бакалавраті і 2 роки в магістратурі.

“Більшість студентів, все-таки, планують повернутися в Україну”

Розуміють, що не всім вдасться залишитися. Та й Польща не зацікавлена в цьому. Якщо 5 мільйонів українців, які зараз там працюють, навчаються, залишаться, то ця кількість стане серйозною силою, яка може впливати на певні суспільні процеси в державі. Та й на високі посади, ті ж самі міжнародні відносини, є поляки. Українці, якщо туди і проб’ються, то це дійсно будуть найкращі, найталановитіші.

“Полякам цікавіше в подальшій перспективі, щоб українці, здобувши освіту в Польщі, повертались в Україну, будучи пропольсько налаштованими”

Я принципово всюди виступав українською, хоча польською можу розмовляти. Один зі студентів, хлопчина з Кременчука, був моїм перекладачем на виступах. Вважаю, що завжди можна порозумітися, коли є бажання. Якщо будуть стосунки між людьми хороші, то і на рівні держави вони теж стануть добрими. І ніщо не зможе посварити наші народи.

“У світі, на жаль, про Україну нічого не знають. А якщо і знають, лише те, що поширює російська пропаганда”

Тому міжнародні стосунки є сьогодні надзвичайно важливими. Україна має робити все, щоб покращити свій імідж за кордоном. Тому для України принциповим є вміло презентувати і дієво позиціонувати себе як важливого і стратегічного  партнера на міжнародній арені.

Розмовляла Анна Зоря

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

[recaptcha]

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]