Гроші – в трубу

У вашій квартирі тепло, затишно, гаряча вода є постійно і вам навіть вдалося оформити  субсидію? Ніби, все незле. Але так здається лише на перший погляд. Насправді, ситуація у галузі теплопостачання критична у більшості міст України.

Львів, Тернопіль та Івано-Франківськ – не виняток. За гучними промовами мерів, виїздами на підприємства і красивими інтерв’ю ховаються насправді дуже серйозні проблеми. Мова йде про безгосподарність, відсутність стратегічного бачення та зловживання у галузі теплопостачання. Щоб не бути голослівними, ми готові все це показати та пояснити. Ми не будемо популістами і не кричатимемо про зниження тарифів, але покажемо, де ховаються проблеми і як ситуацію можна змінити. Важливий нюанс: навіть якщо у вас індивідуальне опалення, цей хаос у теплопостачанні вас теж стосується, і ми покажемо, як саме. Але про все по-порядку. А, можливо, вам зовсім байдуже до всього цього і вам здається, що вас це не стосується? Не поспішайте перегортати сторінку. Просто подумайте! Усі ці зловживання і витрати з бюджету, усе це – це насправді ваші гроші. Так, звісно, вам ніхто ніколи їх в руки не дасть, але за ці гроші ви могли б отримати значно потрібніші речі: нові дитячі садочки, нормальні автобуси, ремонти в поліклініках… Ми пропонуємо вам приділити 10 хвилин, аби зрозуміти, що ж насправді відбувається з теплопостачанням і чи є світло в кінці тунелю.

До чого тут Галицька Партія?

Люди в Україні звикли, що партії працюють лише під час виборів. Ставлять намети, роздають газети, клеять плакати. Хочете вірте, хочете – ні, але в Україні є й інші партії. Вони працюють кожного дня. Не в форматі ток-шоу на центральних телеканалах, а щодня – на зустрічах, виїздах, семінарах. Саме так працює Українська Галицька Партія. Ми аналізуємо ситуацію в країні і в містах та розробляємо стратегічне бачення розвитку різних сфер, шукаємо конкретні рішення болючих проблем. Хочемо вже за кілька років мати реальні плани дій у всіх ключових галузях. Цього року ми активно працюємо із проблемами освіти та економіки. І питання теплопостачання потрапили під наш приціл не випадково. Великі гроші, серйозні зловживання, складні проблеми. Треба з цим розібратися і знайти шляхи вирішення.

Економічна група Української Галицької Партії, в якій працюють активні партійці, економісти-науковці та експерти, цього року ретельно вивчала проблеми теплопостачання. Ми досліджували ситуацію і в Україні загалом, і у Львові, Тернополі та Івано-Франківську зокрема. Висновки – дуже невтішні. Ми або негайно почнемо зміни або міста рано чи пізно чекає колапс.  

12 нових дитсадків

Лише за один 2016 рік і лише в одному місті Львові теплопостачальні підприємства зазнали збитків на 208 мільйонів гривень. За ці кошти можна збудувати 12 нових садочків або відремонтувати 52 кілометри доріг. У сусідніх містах ситуація не набагато краща:  об’єми там менші, тож збитки також. В Івано-Франківську вони становлять 72 мільйони гривень за рік, а в Тернополі – 24,5 мільйонів гривень за рік.

23319065_1903411263032997_4809235943013015499_n

Це справді космічні збитки. І за них платимо ми з вами. Навіть якщо у вашій квартирі індивідуальне опалення, ви, все одно, платите. Адже ці 200 мільйонів – з нашого бюджету, і вони могли б бути витрачені на важливіші речі, ніж безгосподарність комунальних підприємств. Нам дуже потрібні нові садки, ремонти у школах та лікарнях, зрештою, нам потрібні нові ліфти та порядок у під’їздах. Міста мають так багато потреб, але водночас витрачають десятки мільйонів, щоб покрити безгосподарність комунальних підприємств!

Лише за один 2016 рік і лише в одному місті Львові теплопостачальні підприємства зазнали збитків на 208 мільйонів гривень. За ці кошти можна збудувати 12 нових садочків або відремонтувати 52 кілометри доріг

Де пропадає тепло?

Питання складне, і тут все дуже добре заховане від сторонніх очей. Але розібралися таки можна. Найбільше грошей зникає у так званих втратах під час транспортування тепла. Офіційно міста декларують теплові втрати на рівні 20-25%, але експерти знають все зсередини і чітко говорять: реальні втрати сягають 40%. І за ці втрати ми з вами платимо. До слова, у Європі втрати тепла – близько 4 %…

Тепло губиться не лише через старі теплотраси чи неремонтовані труби у будинках. Губиться воно у “каламутній воді” нашої системи теплопостачання. Ось як все працює. Комунальні підприємства виробляють, транспортують і продають тепло споживачам. Нібито, нормальна схема для будь-якого товару, але не для такого, як тепло в квартиру. Адже відсутність лічильників тепла в помешканнях, чи хоча б у будинках, дозволяла таким продавцям завищувати рахунки, посилаючись на показники власних лічильників чи формальні нормативи. А відтак – покривати свою безгосподарність і шалені втрати тепла в мережах. А платили за все це люди.

Міста мають так багато потреб, але натомість витрачають десятки мільйонів, щоб покрити безгосподарність комунальних підприємств.

Окремі спритники пішли ще далі – вони купували газ за пільговими цінами, нібито під виробництво тепла для населення, а насправді перепродували його промисловим підприємствам за ціною в 3-4 рази вищою. Подібну аферу НАБУ розслідує в Новояворівську та Новому Роздолі Львівської області, де фірми, підконтрольні нинішнім народним депутатам від БПП, штучно збільшували у звітах об’єм виробленого для населення тепла. За інформацією ЗМІ, це дозволило їм лише за 2 роки “покласти в кишеню” майже 800 мільйонів гривень.

imgonline-com-ua-Compressed-GmXDd5BWe83

Є один позитив: кілька місяців тому Верховна Рада нарешті прийняла закон, який зобов’язує встановити лічильники тепла для багатоквартирних будинків до 1 жовтня 2018 року. Вже зараз майже 70% будинків обладнано такими лічильниками, незабаром прилади обліку мають бути на всіх, без винятку. Це, безумовно, позитивний крок, який допоможе навести лад у тепловій господарці міст, але без зміни підходів і без ефективної та прозорої роботи теплопостачальних підприємств, проблему вирішити не вдасться.  

Без зміни підходів і без ефективної та прозорої роботи теплопостачальних підприємств, проблему вирішити не вдасться 

…Висновок тут простий: поки одне підприємство буде і виробляти тепло, і транспортувати, і продавати його, ми завжди матимемо “каламутну воду” і завжди платитимемо за безгосподарність зі своїх кишень.

Може бути дешевше

Тепло може коштувати дешевше. Це не популізм і не просто слова. Давайте глянемо, як зараз все працює. Є теплопостачальне  підприємство, яке подає нам тепло. Воно диктує “правила гри”. І якщо сьогодні у квитанції до оплати 1 тисяча гривень – ви заплатите, якщо наступного місяця буде 2 тисячі гривень – ви знову заплатите. І якщо в лютому прийде сума 2,5 тисяч гривень  – у нас знову не буде виходу. А як інакше? Є монополіст, і він диктує правила. Ви нікуди не подінетеся і змушені будете платити або робити субсидію. Так буде доти, доки працюватиме лише один “тепловий монстр”. А хіба може бути інакше? Може! У Європі ринок теплопостачання є відкритим, і серед постачальників тепла близько 40% – це приватні фірми. Чому це вигідно? Приватні компанії працюють значно ефективніше, ніж великі комунальні монстри. “Приватники” використовують інші види палива, а не лише газ, і тому можуть запропонувати нижчу ціну. Виграють від цього люди. Тепло стає дешевшим. Чому у нас так не може бути? Може. І закон навіть це дозволяє. І підприємці є, які готові виробляти тепло за нижчими цінами. Проте влада у цьому не зацікавлена. Не важко здогадатися чому… Навіщо випускати мільйонні потоки “живих” грошей зі своїх рук?

А я собі відключився…

Не дивно, що в такій ситуації багато мешканців просто відключаються та переходять на індивідуальне опалення. Але відключившись від мережі, люди не можуть “від’єднатися” від усіх проблем, пов’язаних з цією сферою міської господарки. З року в рік з бюджетів їхніх міст продовжують покривати багатомільйонні збитки комунальних підприємств теплопостачання, що утворюються внаслідок безгосподарності.

Європейські країни вже до 30-40% потреб тепла забезпечують за рахунок використання в рази дешевших відновлювальних видів палива, ми залишаємося в заручниках газу і платитимемо ту ціну, яку диктуватиме ринок

Напевно, для більшості громадян це якісь незрозумілі і далекі цифри. Але насправді це не так – це наші з вами гроші, адже основну частину міських бюджетів становлять кошти, відраховані від зарплат мешканців у вигляді податків. За ці кошти міста ремонтують дороги, будують школи, забезпечують лікарні. За ці кошти можна б було вирішити багато проблем, з якими ми стикаємося, виходячи за межі своєї квартири. Іншою проблемою для мешканців стає “вічна” прив’язка до єдиного і недешевого виду палива – газу. В той час, коли європейські країни вже до 30-40% потреб тепла забезпечують за рахунок використання в рази дешевших відновлювальних видів палива, ми залишаємося в заручниках газу і платитимемо ту ціну, яку диктуватиме ринок.

Так, на жаль, наші теплопостачальні підприємства працюють вкрай неефективно. Старі підходи, неефективне господарювання і суцільні збитки. В таких умовах центральне тепло не може бути вигіднішим за автономне. А от у Європі міста роблять ставку на централізоване опалення. В країнах, де кліматичні умови схожі до наших, маємо такі цифри: в Латвії 65% споживачів користуються центральним опаленням, у Данії – 63%, у Литві – 57%, Естонії – 62%. У нас ця цифра різко знижується. Люди не вірять у централізоване теплопостачання, не задоволені якістю і ціною, всіма способами намагаються від’єднатися. А так поволі нищиться і сама система теплопостачання, бо що більше людей від’єднується, то менш ефективно працює система і тепло в підсумку стає ще дорожчим.

Ну, і ще одна новина для тих, хто має індивідуальне опалення. Новий закон, який ухвалили цього року, зобов’язує власників автономного опалення спільно з іншими мешканцями будинку платити і за встановлення будинкових лічильників тепла, і за їх повірку. Тобто, сказати “моя хата скраю” вже не вийде…

Офіційно міста декларують теплові втрати на рівні 20-25%, але експерти знають все зсередини і чітко говорять: реальні втрати сягають 40%

Тепловики запевняють: все буде добре

Наші депутати  та експерти вирішили з’ясувати все ще глибше і відвідали підприємство “Львівтеплоенерго”. Тут про всі проблеми знають і на всі запитання мають відповіді. Виглядає на те, що на підприємстві справді працюють професіонали, але, на жаль, ситуацію це не врятує… Ви запитаєте “Чому?”. Усе просто. На “Львівтеплоенерго” працюють виконавці, а вся політика, насправді, робиться нагорі, у міській раді.  І з усього почутого випливає, що всі сторони зараз працюють, як “лебідь, рак і щука”. На підприємстві розповідають про наполеонівські плани: там ми збудуємо нову ТЕЦ і будемо виробляти електроенергію, тут будемо спалювати сміття, а тут варто впровадити “зонування”, і навіть приватні підприємства-тепловики готові “впустити” на ринок. Плани масштабні й амбітні. Все ніби правильно і мудро. Якби не одне “але”. Де все це написано? Хто це презентував депутатам, експертам, громадськості? Чому все робиться в “ручному режимі” і “під столом”? Чому мер розповідає про створення якогось енергохолдингу, а на підприємстві про це нічого не чули? Запитань залишається дуже багато. І професійні керівники підприємства може й хочуть як краще, проте наразі виходить, як завжди.

imgonline-com-ua-Compressed-EXXPY4dPbc

То що робити?

Ми, насправді, не хочемо сіяти #зраду і розповідати, як усе погано. Ми просто хочемо показати реальність і пояснити речі, які, можливо, трохи складні, проте дуже важливі. Ми уважно вивчаємо проблеми теплопостачання і продовжуватимемо робити це далі. Наша економічна група напрацьовує варіанти рішень, які допоможуть вивести цю галузь із кризи. Є кроки, які треба зробити першочергово. Ми переконані, що містам негайно потрібно розробити стратегію теплопостачання, і наші депутати та активісти вже звернулися з такою вимогою до міських голів Львова, Тернополя та Івано-Франківська. А ще ми вимагаємо провести зовнішній аудит теплопостачальних підприємств, аби побачити всі дірки, через які втікають наші гроші. І, звичайно, ми не є голослівними й готові брати активну участь у всій цій роботі. Експерти знають, що і як потрібно робити, проте чи допустять їх до цієї майже засекреченої сфери, побачимо вже незабаром.
Вже у наступному випуску газети ми розповімо, які саме кроки ми пропонуємо зробити вже зараз, аби наші міста не опинилися у тепловому колапсі. Далі буде…

Наталія Лісна

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!