Галина Васильченко: “У розвинених країнах ринок землі давно сформований”

Верховна Рада схвалила законопроект №9355-5 про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення до 1 січня 2020 року, а Президент України Петро Порошенко підписав його 4 лютого 2019 року. Кілька тез про це від голови Львівського осередку УГП, економіста Галини Васильченко.

Чуда не сталося…

Ми таки далі залишаємося серед 5 країн світу, в яких досі діє мораторій на продаж землі (крім нас ще Північна Корея, Венесуела, Куба та Конго). Всі інші країни світу давно сформували свій ринок землі. Досвід наших сусідів показує, що лібералізація ринку землі сприяла відновленню економіки та зростанню ВВП.

Відсутність державної політики щодо формування ефективного землекористування створює загрозу розвитку монополізму великих агрогосподарств на ринку оренди землі.

Трохи передісторії і юридичних моментів

22 серпня 2018 року вступило в силу рішення Європейського суду, згідно з яким мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення визнаний таким, що порушує права людини, а саме право на власність, гарантоване Першим протоколом до Європейської конвенції з прав людини.

2 листопада 2018 року Конституційний суд України відмовився оцінювати конституційність мораторію, незважаючи на рішення ЄСПЛ.

4 лютого 2019 року Президент Порошенко підписав законопроект №9355-5 про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення до 1 січня 2020 року.

Тим часом у розвинених країнах ринок землі давно сформований, але з обмеженнями щодо права власності на землю та контролем за операціями купівлі/продажу землі!

Чому я за цивілізований ринок землі в Україні

Тому що:
– це можливість для власників вільно розпоряджатися майном і отримувати більший дохід;
– покращення інвестиційного клімату в країні;
– стимул для розвитку фермерських господарств;
– можливість для фермерів брати кредити під заставу землі і розвивати свої господарства;
– механізм для знищення тіньових схем продажу землі.

Що вже казати про 25% тих, що колись отримали свої паї, та вже померли, так і не скориставшись правом розпоряджатися своєю власністю!

Як би це мало виглядати в ідеалі:

–  пріоритетом державної політики в аграрному секторі має бути розвиток ефективного малого і середнього бізнесу із тими економічно обгрунтованими розмірами господарств, які давали б змогу бути успішними, а не постійно орієнтуватися на державні дотації;

– потрібна державна програма кредитування фермерів виключно для купівлі землі під помірні відсотки;

– необхідно прийняти закон про обіг земель сільськогосподарського призначення з обмеженнями щодо кількості землі у власності та етапами щодо права придбання землі для фізичних та юридичних осіб.

Додамо, в УГП діють експертні групи, зокрема освітня, медична, економічна. Експерти напрацьовують можливості змін у різних галузях. Декотрі вже втілюють на місцях, інші – пропонують для розгляду міністерствам чи ВР.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!