Право на гідні пологи. Від місцевої ініціативи до всеукраїнського руху

Олена – мати двох дітей і готується стати мамою втретє. Але вона вже має негативний досвід перебування в пологовому будинку Івано-Франківська. Розповідає про погані умови – старі ліжка, санвузол. А про їжу годі й казати.

Ярослава буде народжувати вдруге. Знаючи відгуки про Івано-Франківські пологові, тут народжувати не наважилася взагалі. І зараз теж буде їхати в пологовий іншого міста.

Юля Гвоздович, мати двох дітей, депутатка міської ради Львова від Галицької Партії, розповідає, коли народжувала вперше, зовсім не знала своїх прав. Терпіла хамське ставлення і платила навіть 20 грн за те, щоб медсестра допомогла підвестися з ліжка. Після цього Юля з іншими активними мамами об’єднались у громадську організацію “Батьки в дії” і взялися за зміни у пологовому. І їм справді вдалося домогтися у Львові кількох важливих речей.

Юлія Гвоздович
Юлія Гвоздович

Жінки мають права!

Про свій досвід Юлія Гвоздович розповіла на першому Форумі “Права на гідні пологи”, який відбувся в Івано-Франківську. Організувала Форум теж наша партійка, засновниця громадської ініціативи “Нове життя в нових умовах” Наталія Сербин.

“В Україні є дуже велика проблема із захистом прав жінок під час пологів і загалом умов у пологових будинках. На жаль, багато людей вважають нормальними такі умови і те ставлення до жінок, яке зараз є у пологових. Адже історично склалося так, що жінка має народжувати у сильних болях, важких стражданнях і взагалі не має права вибору. Але ж це не так! Сьогодні ми хочемо голосно на всю Україну заявити, що так не має бути. Жінки мають права!”, — розповідає про Форум Наталя Сербин.

Під час свого виступу активістка презентувала результати діяльності ініціативи. За короткий час, адже ініціатива існує всього три місяці, жінкам вдалося сформувати 11 вимог до влади Івано-Франківська, розпочати процес створення громадської ради при міському пологовому будинку. Ініціатива має власний сайт та велику аудиторію у Фейсбуку.

Форум

На цьому активістки не спиняються і будуть домагатись реалізації усіх вимог, щоб умови народження дітей ставали кращими.

Жінка – не об’єкт, а особистість

Форум включав у себе великий правовий блок, де учасники київської громадської організації “Природні права Україна” розповіли жінкам про протоколи надання акушерської та гінекологічної допомоги.

“Жінка – не об’єкт певних медичних маніпуляцій, а особистість і основний учасник пологів, – наголосила у своєму виступі голова організації Анна Петровська. – І від цієї тези мають відштовхуватися лікарі, медперсонал, влада – всі, хто має відношення до забезпечення якісних умов та прав жінки на гідні пологи”.

Форум

А ви знали, що:

☑️ гінекологічний огляд із дзеркалом є необов’язковим,

☑️ переношеною вважається вагітність більше 42 тижнів,

☑️ замість вживання полівітамінів, МОЗ рекомендує збалансоване харчування,

☑️ у пологи можна брати з собою двох осіб,

☑️ первинний огляд новонародженого має відбуватись на грудях матері,

☑️ прийом Крістеллера (тиск на живіт під час пологів) офіційно заборонений,

☑️ положення пологів на спині не рекомендується?

Олена, хоч і йде народжувати вдруге, відкрила для себе те, що не всі аналізи є обов’язковими і не потрібно їх здавати що десять днів, якщо показники у нормі.

Форум став корисним джерелом інформації для жінок, які будуть народжувати. Перед ними виступала і професійна доула Лідія Коноваленко (ГО “Доули Львова”), і психолог-сексолог Аурелія Боляк (Школа розвитку жіночності “Дайкіні”, Івано-Франківськ), і лікар акушер-гінеколог з Києва Аліна Дунаєвська.

Форум

Малими кроками до змін

Форум “Право на гідні пологи” став майданчиком, що об’єднав тих, хто вже має досвід і майбутніх мам, усіх, хто готовий говорити і відстоювати свої права під час вагітності і пологів.

Аналогічні форуми вже планують провести в 9-х містах України. Але і це ще не все, бо навіть зараз надходять нові пропозиції до організаторів і з інших міст, де жінки теж вимагають змін. Наступний форум відбудеться у Львові 9 грудня.

Форум

Ініціативу Наталії Сербин підхопила Юлія Гвоздович і ГО “Батьки в дії”. Вони стануть основними організаторами наступної події у Львові.

Українська Галицька Партія підтримує ініціативу своїх членкинь. У партії вже сформована медична експертна група, яка буде вивчати питання пологових на законодавчому рівні. І пропонуватиме зміни до відповідних законів, аби покращити умови народження дітей.

Активістки ж сподіваються, що такі зібрання переростуть у справжній всеукраїнський рух жінок за свої права. І це принесе якісні зміни по всій Україні. Тоді Олені не треба буде хвилюватися за стан палати та харчування, Ярославі не треба буде шукати кращого пологового в інших містах і всі жінки зможуть безпечно та комфортно народжувати в гідних умовах.

Наталя Федоляк

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]