Справжній монетизації субсидій – бути!

Сьогодні Уряд вніс зміни до скандальної постанови, проти якої боролися ОСББ

Відтак уже з березня 2019-го українці отримуватимуть зекономлені на енергоносіях гроші готівкою. Кабінет міністрів України схвалив старт виплати субсидій на спеціально відкриті картки “Ощадбанку” та скасував вимогу до ОСББ/ЖБК – укладати договір з “Ощадбанком” про обмін інформацією щодо отримувачів субсидій та подавати йому “реєстри нарахованих платежів”. 

Чому перший етап монетизації субсидій, який розпочався 1 січня цього року, представники ОСББ називали “псевдомонетизацією”? Про це та про інші зміни нам розповіла експерт з енергоефективності, директор управлінської компанії “Нове місто”, голова Асоціації ОСББ Яворівського району Галина Джулай.

Що змінилося для ОСББ/ЖБК?

Від 1 січня кожному мешканцю, який має право на субсидію і звернувся по неї вперше, мають відкрити рахунок в “Ощадбанку” та відшкодовувати на нього певну суму за комунальні послуги. Отримавши рахунок за комунальні послуги, людина йде – й платить різницю, якщо субсидія менша за суму нарахувань. І навпаки – якщо ви спожили енергоносіїв на меншу суму, ніж субсидія, на банківській картці залишаються гроші.

Але є одне “але”: квартплата. Якщо у вашому будинку створене ОСББ, то співвласники загальними зборами встановлюють суму квартплати,  яку мешканці сплачують за утримання будинку. Пам’ятаєте торішні вуличні акції і протести ОСББ за реальну монетизацію субсидій, які прокотилися цілою країною? Це тому, що у платіжках мешканцям субсидії та пільги ОСББ та ЖБК вказували, але грошей за них держава їм не відшкодовувала чотири місяці.

Торік грошей за субсидії держава не відшкодовувала ОСББ чотири місяці

Що ж змінилося? До сьогодні голови правлінь ОСББ заявляли: не змінилося нічого. Раніше держава повертала їм суми субсидій на поточні рахунки ОСББ/ЖБК. Торік пропонували – через спеціальні рахунки у держказначействі. А своєю постановою від 28.12.2018 року Уряду вирішив робити те саме – через “Ощадбанк”. Кожне ОСББ, начебто, мало укласти договір з “Ощадбанком” про обмін інформацією щодо отримувачів субсидій та подавати йому “реєстри нарахованих платежів”. Після цього – знову чекати своїх грошей… Дууууже довго.

Експерти та голови правлінь ОСББ/ЖБК виступили проти такого договору. Чому?

По-перше, жоден закон не зобов’язує до цього ОСББ, а підзаконний акт (постанова Кабінету Міністрів України) просто не може до цього зобов’язати. По-друге, це організаційно й економічно невигідно для ОСББ. По-третє, подання реєстру, згідно з вказаною постановою, є фактично вимогою про сплату внесків (про виконання грошового зобов’язання); адресувати таку вимогу ОСББ має право лише співвласнику, з яким пов’язане статутними відносинами.

“Ідея монетизації субсидій у безпосередніх стосунках “громадянин-держава”

“Справжня монетизація – це не так, щоб ОСББ надалі кредитували державу і невідомо скільки часу чекали повернення своїх грошей. Це має бути так, що ми виставляємо у платіжках мешканцям повну суму квартплати, а через рахунки в “Ощадбанку” держава їм повертає гроші за субсидію. Тому, відповідно до ст. 11 ЗУ “Про ЖКП”, ми відкрито заявляли: ідея монетизації субсидій у безпосередніх стосунках “громадянин-держава”. Ми їздили до Києва, ми були єдині у своєму рішенні, і ми досягли свого – нас таки почули”, – коментує ситуацію Галина Джулай.

ПСЕВДОМОНЕТИЗАЦІЯ: що (не) робити ОСББ

Ми зібрали доказову базу, чому запропонований донині шлях монетизації субсидій не влаштовував співвласників багатоквартирних буди

1.НЕ зменшувати суми нарахувань “субсидіантам” і пільговикам на суми нарахованих житлових субсидій і пільг.

ОСББ не має на це правових підстав. Такий механізм не описаний в Законі України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” та суперечив би його статтям 20 і 22, а також статті 11 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Тому всім співвласникам – у тому числі отримувачам житлових субсидій і пільг – правління ОСББ зобов’язане надавати квитанції/рахунки з повними нарахуваннями внесків.

2.Чи повинне ОСББ надавати інформацію на запит органів соціального захисту населення?

Так. Але лише ту, яку органи соцзахисту запитують у межах своєї компетенції, і законним власником (розпорядником) якої є ОСББ. Тобто, ОСББ може і повинне повідомляти про перелік і розміри внесків, встановлених загальними зборами, та про їх зміну.

3.ОСББ може зараховувати кошти за конкретного співвласника – пільговика чи субсидіанта, якщо такі надійдуть з Держказначейства або “Ощадбанку”

Але лише за умови, що в призначенні платежу (або супровідному списку) чітко зазначено, за кого і скільки сплачено. А от абстрактних “відшкодувань” без поіменного списку з конкретно зазначеними сумами ОСББ приймати не може.

Що далі?

Кілька днів тому на засіданні ГС “Асоціація ОСББ “Новояворівськ” голови правлінь ОСББ Яворівщини одностайно заявили, що їхні об’єднання не будуть брати участі у “псевдомонетизації” пільг та субсидій, яку нині реалізує Уряд. Голови ОСББ вимагали від Уряду якнайшвидше внести зміни до Постанови від 27.12.2018 року щодо порядку виплати субсидій та пільг мешканцям та запровадження справжньої монетизації пільг та субсидій, як цього вимагає Закон України “Про ЖКП”, який набув чинності ще 1 січня 2018 року.

А вже на початку лютого ОСББ та управлінські компанії Львова також заявили, що не будуть брати участі “в схемі монетизації” субсидій та пільг Уряду. Вимоги у людей були ті самі – дотримуватися Закону України “Про ЖКП”.

Відтак сьогодні, 6 лютого, як повідомляє РБК-Україна, Уряд прийняв рішення, що виплата субсидій готівкою стартує з березня 2019-го, а ОСББ/ЖБК можуть вказувати у платіжках для мешканців повну суму квартплати і не укладати жодних угод з “Ощадбанком”. Натомість, мешканцям повертатимуть загальну суму субсидії на банківську картку. Нагадаємо, раніше виплату субсидій готівкою планували запровадити аж з 1 жовтня 2019 року.

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

[recaptcha]

Report

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]