Має бути тепло

Експерти, науковці, депутати та “тепловики” обговорили стратегію теплостачання міста. Під час масштабної дискусії проаналізували низку гострих проблем галузі та запропонували шляхи їх вирішення. Подію ініціювала Українська Галицька Партія.

Під час дискусії розглянули 3 ключові питання:

1) Стратегія розвитку системи теплопостачання: централізоване чи індивідуальне опалення? Досвід​ ​ міст​ ​ України​ ​ та​ ​ Європи,​ ​ пошук​ ​ оптимального​ ​ рішення​ ​ для​ ​ Львова.

2) Диверсифікація джерел виробництва тепла: газ чи альтернативні джерела теплової енергетики?

3) Запровадження конкурентного ринку теплопостачання у Львові: можливості, перешкоди, шляхи​ ​ реалізації.

Серед учасників були експерти, науковці, підприємці, представники теплопостачальних підприємств, ОСББ.

imgonline-com-ua-Compressed-FvSb0DCl1nAw5893

В Українській Галицькій Партії вважають, що місту потрібно негайно звернути увагу на такі проблеми у сфері теплопостачання:

  1. Львів не має стратегії теплопостачання. Документа, який має показати напрямки розвитку і перспективи цієї сфери, просто не існує. Є низка технічних документів, але вони не мають нічого спільного зі стратегією. Влада міста не обговорює свої плани ні з громадськістю, ні з експертами, ні з депутатами, ні з бізнес-середовищем міста.
  2. Втрати тепла при транспортуванні досягають критичної межі. За офіційною інформацією, вони становлять 22-25%, проте керівництво міста неодноразово декларувало, а експерти підтверджували, що реальна цифра втрат сягає 40%. Варто зазначити, що у Європі ці втрати становлять 4-5%.
  3. Ринок теплопостачання є монополізований. Це породжує зловживання та не сприяє зниженню ціни на тепло. Конкуренція на цьому ринку могла б суттєво покращити ситуацію. Хоча законодавство дозволяє під’єднання до мережі представникам приватних структур, у Львові зробити це практично нереально.
  4. Місто потребує “теплового” зонування. Різні райони Львова мають кардинально іншу ситуацію з теплопостачанням. Наприклад, у Галицькому районі Львова котельні, які залишилися, працюють  неефективно, адже більшість споживачів давно перейшли на індивідуальне опалення. Тож центральна частина міста могла би бути зоною індивідуального опалення.
  5. Поєднання в одному підприємстві генерування і транспортування тепла призводить до неефективного господарювання та зловживань. Розподіл теплопостачальних підприємств на ті, що генерують і ті,  що транспортують тепло, дасть змогу зменшити втрати та забезпечити прозорість діяльності підприємств.
  6. Теплопостачальні підприємства Львова працюють неефективно та зазнають значних збитків. Так, лише за минулий рік ця сума становила 209 мільйонів гривень. За ці кошти можна було б збудувати 12 нових дитячих садочків або відремонтувати 52 км доріг. Щоб налагодити ефективну роботу підприємств, потрібно почати з зовнішнього аудиту, який необхідно зробити вже на початку наступного року. Кошти на це потрібно закласти у міському бюджеті на 2018 рік.

imgonline-com-ua-Compressed-C004dgE8Kb8J

Нагадаємо,  фракція Української Галицької Партії звернулася до міського голови з вимогою якомога швидше розпочати розробку стратегії теплопостачання міста та запропонувала свою допомогу у цій роботі. Зокрема, економічна група Української Галицької Партії, в складі якої працюють активні партійці, економісти-науковці та експерти, цього року ретельно вивчала проблеми теплопостачання. Досліджували ситуацію і в Україні загалом, і у Львові, Тернополі та Івано-Франківську зокрема. Свої висновки та пропозиції партійці та експерти представили під час круглого столу.

imgonline-com-ua-Compressed-wiwnGp65s80Думки експертів:

Ростислав Терлецький, експерт з теплопостачання (м.Івано-Франківськ):

“Централізоване теплопостачання житлових багатоквартирних будинків, яке дісталося нам у спадок від часів СССР, на сьогодні перебуває в кризі. Теплотраси, котельне обладнання і внутрішньобудинкові мережі майже зношені та розбалансовані. Для більшості споживачів його якість є незадовільною, а вартість – невиправдано високою.

Лише постійні “вливання” бюджетних грошей ще утримують цю галузь від економічного та й технічного колапсу. Що робити?  Рішення – дуже непрості та дороговартісні, але – реальні. Це – комплекс технічних,економічних та юридичних рішень, заходів і змін. Починаючи від формування комплексних Стратегій та планів енергомодернізації галузі теплопостачання для кожного міста та районів, і завершуючи масованою роз’яснювальною роботою влади з населенням. Важливим є визнати такі принципи нової системи теплопостачання та ГВП: 1. Генерування тепла має бути централізованим, колективним (будинковим, квартальним, централізованим…), а от споживання має бути індивідуальним, навіть для багатоповерхівок. Тобто, споживач повинен мати можливість точного  регулювання, навіть покімнатного. Сучасний рівень технологій та обладнання дозволяє це робити не за захмарні кошти! Споживання – облік – і тоді – платіжка. Тільки це найбільше вмотивує людей економити, рахувати та провадити заходи з енергоощадності. А колективне генерування тепла не лише з газу, а й із застосуванням сучасних технологій є набагато вигіднішим з економічних, екологічних та безпекових аспектів”.

imgonline-com-ua-Compressed-pxXf3OehRzA5ekUX

Степан Пакіж, директор ЛМКП “Львівтеплоенерго”, в.о директора ЛКП “Залізничнетеплоенерго”:

“Такі круглі столи повинні бути для всіх. Тому що має бути розуміння всіх: як споживача, так виробника, так і чиновника. Що більше ми будемо робити круглих столів, до яких будемо залучати людей і все це пояснювати, то більше буде розуміння, що треба робити. Ми проговорили ситуацію, розуміємо, що хотілося б мати альтернативу. Так, хотілося б того, але є проблема. Є прогалини в законодавстві, є прогалини у взаємовідносинах, є прогалини в розумінні. Їх треба стирати. Має бути відповідальність. Якщо підприємці взялися за роботу, вони повинні нести за це відповідальність. Я підтримую альтернативу. Підтримую, тому що має бути конкуренція, але це повинно бути виваженим як з технічного боку, так і з екологічного. Процес реалізації цього є складний”.

Василь Коцюк, голова  асоціації ОСББ “Сихівчани”, член Національної Ради зі створення і розвитку ОСББ у Львівській області при Мінрегіонбуді:

“Я порахував: для того, щоб зробити в одному будинку повністю санацію,  треба приблизно три з половиною мільйони гривень. Щоб поміняти всі труби, утеплитися, замінити всі вікна, навести порядок. І тоді ми побачимо, що є велика економія. Ми почали з малого: поставили економні лампочки – і зменшили майже в 4 рази споживання енергії. І це відчутно. Коли приходимо на збори і бачимо, що ми платили, наприклад, 60 копійок з квадратного метра, а зараз платимо, наприклад, 14 копійок. Це відчутно. Ми показали на маленькому прикладі, якщо поставити теплові лічильники в кожну квартиру, якщо поставити лічильники на гарячу  воду і на холодну, щоб все було електронно, тобто лічильники класу C, тоді ми побачимо, що не буде втрати енергії, люди почнуть економити. Бо зараз тими субсидіями людей розбалували, ніхто не хоче робити нічого, тому що “А, мені і так держава дасть!”.  Я вважаю, що це треба переглянути”.

Тарас Кравець, в.о завідувача кафедри теплоенергетики теплових та атомних станцій національного університету “Львівська політехніка”:

“Нам дісталося багато старих радянських будинків, які не є пристосовані до економії тепла. Треба розглянути кожен будинок, теплотраси, які є, і потужність “Теплоенерго” однозначно буде падати. Не треба буде стільки, бо дуже багато втрачається через неякісні конструкції цих будинків. Для Львова комплексно треба питання розглянути. Кожен будинок, кожен район, кожна котельня є індивідуальна. Треба зібрати таке коло фахівців, юристів, економістів, технарів. Однозначно, це є спільна справа. Подивитись, яка точка зору буде найкраща. І цим шляхом треба йти. Ми не такі багаті, щоб купувати собі дешеві речі. Краще брати менше, але якісніше, і мати спокій”.

imgonline-com-ua-Compressed-kRCqCx2ecvbS1

Роман Левицький, керівник компанії, що працює на ринку теплопостачання:

“Ми працюємо на ринку тепла і виробляємо тепло з альтернативних джерел енергії. На сьогоднішні дійсно лише “Львівтеплоенерго” має кадровий потенціал та матеріально-технічне забезпечення, щоб працювати в умовах аварії, надзвичайних ситуацій і коли є порив мереж. Мережі не мають прориватися, вони мають працювати належним чином. Бо тривалий період бракувало коштів на їх відновлення. При будівництві котельні ніхто не розраховує на втрати, які будуть при надзвичайній ситуації, бо її по суті не має бути.

Ми загалом підтримуємо модель єдиного продавця, коли ми могли б здійснювати продаж теплової енергії в мережу. А оператор далі розподіляє, яким споживачам воно піде. За таких умов на початку опалювального сезону або бюджетного року можна проводити аукціон, де виробники теплової енергії з альтернативних джерел повідомляли б, яку кількість теплової енергії вони можуть генерувати. А оператор – його придбати і відповідно розподілити між споживачами. Але для цього потрібно працювати над об’єднанням теплових мереж”.

Галина Васильченко, координатор економічної експертної групи Української Галицької Партії:

“Галузь теплопостачання і її проблеми є дуже актуальними. Ми пропонували перші кроки, які необхідно здійснити в системі реформування теплопостачання, і наші думки під час круглого столу підтвердилися. Потрібне проведення незалежних аудитів комунальних теплопостачальних підприємств,  потрібен перегляд концепції схем теплопостачання, розробка стратегії і стратегічного бачення. Також підтвердилися наші думки про те, що генерування та транспортування тепла потрібно розділяти. І мали б бути відповідні структури, кожна з яких відповідає за свою сферу. Звісно, мова також йде про створення конкурентних умов на ринку тепла, забезпечення механізму функціонування незалежних приватних виробників на ринку теплопостачання. Однією  з важливих пропозицій є створення робочої групи з вузькопрофільних фахівців, експертів, які, власне, розроблять стратегічне бачення реформування галузі спільно з Львівською міською радою та “Львівтеплоенерго”.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]