Директорів львівських шкіл обиратимуть за конкурсом?

На посаду директора школи та дитсадка необхідно запровадити реальний, а не формальний конкурс. Так вважають активісти Української Галицької Партії, які працюють в освітній робочій групі.

Вони навіть виокремили 5 переваг такого способу призначення керівників навчальних закладів:

1

“Наразі у Львові система призначення керівних кадрів у системі освіти, здебільшого, передбачає цикл співбесід кандидата з керівниками органу управління, який здійснює призначення, та представниками окремих служб. Звісно, це не передбачає визначення рівня фахової компетентності претендента, з’ясування його комунікаційних, психологічних, менеджерських та інших особливостей тощо. У багатьох випадках така процедура є суто формальною”, – каже координатор робочих груп гуманітарного напряму Української Галицької Партії Віталій Ляска.

Обов’язкове проведення конкурсу на посаду керівника державного закладу освіти передбачає постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності” (від 13.10.15). Але для комунальних шкіл і садочків процедуру проведення конкурсу та його обов’язковість мають визначити органи місцевого самоврядування. Тобто управління освіти міської ради. Проте в управлінні освіти Львівської міської ради, у відповідь на звернення партійців, відповіли, що Постанова КабМіну для них має лише рекомендаційний характер і запроваджувати конкурсів вони не будуть.

“Доказом того, що управління освіти ЛМР не зацікавлене у чесній і прогресивній процедурі пошуку директорів, є також те, що за всі роки незалежності воно не запропонувало і не затвердило через міську раду жодного нормативного акту, який би регулював цей процес. Зокрема, немає “Положення про Порядок призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів Львова”, – каже Віталій.

3

Деякі міста в Україні вже розпочали реформу управління шкіл на локальному рівні. Зокрема, обов’язковий конкурсний відбір на посаду директора в грудні 2015 року затвердили у Броварах. На жаль, Львів, який завше був потужним освітнім осередком в Україні, опинився на узбіччі таких реформ і, відтак, складається враження, що міська влада очікує лише директив зверху, з Києва, не проявляючи жодної ініціативи чи бодай натяку на зміну в системі управління школами і садочками.

“У законопроекті “Про освіту” передбачено, що керівника навчального закладу обирають за результатами конкурсного відбору, після цього укладаючи з ним контракт. Це одна з найбільш прогресивних норм у цьому законопроекті, адже сьогодні більшість директорів працюють на умовах безстрокового трудового договору (чи строкового, продовження якого є звичайною формальністю). І якщо керівник безініціативний або не недостатньо володіє управлінськими рисами, то, з огляду на трудове законодавство, звільнити його є доволі проблематично”, – каже юрист, учасниця робочої групи з напряму освіта Ірина Моряк.

Насправді, впровадити конкурс на посаду директорів шкіл легко, потрібна політична воля, переконують партійці. Водночас вони зазначають, що процес запровадження конкурсу має бути максимально відкритим, зі залученням незалежних експертів, батьківських рад, і звичайно, з чітким дотриманням рекомендацій Кабінету Міністрів.

2

Віталій Ляска називає ще одну вагому причину, чому місто має бути зацікавлене у якісному врядуванні міською освітою загалом та кожною школою зокрема.

“У зв’язку з реформами і змінами до бюджету, тепер лише заробітна плата педагогів буде оплачуватися з державної субвенції, а всі решта видатки на освіту, включно з оплатою енергоносіїв, – за кошти міста. Саме тому місто має вміло управляти галуззю освіти, адже вона фінансуватиметься, практично, за кошти громади. Тому розвиток освіти міста – це відповідальність міської влади. І місто, і ми, львів’яни, маємо бути зацікавлені, щоб за наші гроші наші діти отримували якісну освіту”, – каже політик.

Нагадаємо, що контракт з директорами шкіл та садочків – це один із 5-и кроків, які пропонує освітня робоча група партії і які, на думку експертів, мають докорінно змінити систему освіти у Львові.

Андрій Филик

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!