26.05.2021
Напередодні Дня Героїв команда Українська Галицька Партія. Івано-Франківщина спільно з активістами Галицької районної організації УГП, нашими депутатами, учасниками бойових дій на Сході України і місцевими жителями у с. Вікторів прибрали та облаштували територію довкола пам’ятного знака героям.
Його у 2015-му році громади Вікторова, Сільця та Тязева встановили на честь Січових Стрільців, Українських повстанців, Героїв Небесної Сотні та всіх борців, які загинули за волю України. А біля могил Січових Стрільців і двом невідомим воїнам активісти висадили кілька кущів гібіскуса.
Такі заходи для нашої команди вже є традиційними – щороку прибираємо старі цвинтарі та занедбані могили воїнів. Ініціативу активно підтримують і місцеві жителі.
До слова, Артур Пірус – учасник бойових дій на Сході України, голова Галицького районного об’єднання воїнів АТО та депутат міської ради Галицької ТГ від УГП є ініціатором проєкту “Відродження”. Спільно з однодумцями у рамках проєкту відновлюють занедбані та знищені могили учасників національно-визвольної боротьби за Україну. Організовують акції та заходи щодо відновлення занедбаних цвинтарів, хрестів і меморіальних скверів, встановлення пам’ятних знаків та дошок пошани загиблим Героям України.
Він зауважує, що багато могил було знищено. Зокрема, такі є і на Івано-Франківщині:
“Край центральної дороги поблизу Галича під Вікторівським лісом є могила. Це між селами Крилос і Тязів на перетині дороги, яка з’єднується з головною магістраллю. Цієї могили вже й не було. За радянських часів її майже зрівняли із розлогим колгоспним полем. Вона існувала в мовчазному зеленому горбку, по-сирітськи притулившись до поля, і чекала свого воскресіння”.
Це могила – усусусівська-стрілецька Голгофа молодих українських патріотів-героїв, що впали під Вікторовом у 1915-му році. Після двотижневої позиційної боротьби у Вікторівському лісі, під час якої УСС відсунули ворога під сам Галич, 27 червня російські війська подалися у дальший відворот. 28 червня УСС зайняли Галич та переходи на Дністрі. Першою увійшла до колишньої столиці княжої держави сотня Д. Вітовського. Населення привітало УСС з великою радістю як переможців та рідне військо. Того дня на ратуші міста замайорів жовто-блакитний прапор”.
Нагадаємо, що День Героїв України здобув більшої уваги та популярності в останні роки. До здобуття Україною незалежності свято відзначали підпільно, а з проголошенням незалежності почало набувати розголосу. А саме свято стосується всіх борців за волю України: від лицарів Київської Русі, козаків, гайдамаків, опришків, січових стрільців, вояків Армії УНР, ОУН-УПА, і аж до героїв Небесної сотні та нинішньої російсько-української війни.
Українська Галицька Партія переконана, що такі заходи з відновлення та підтримки могил та пам’ятних знаків – найменше, що зараз люди можуть зробити для наших героїв, які віддали за нашу державу найцінніше – свої життя. Тому опікуватися про їхню пам’ять і гідну шану у громадах – наш спільний обов’язок.
Анна Кучерак-Зоря