14.05.2019
Віталій Біловус, юрист, заступник голови ЛОО Української Галицької Партії.
На рахунку Української Галицької Партії вже два унікальні Статути громади – Львова та Розвадівської ОТГ. У Львові партійці ініціювали напрацювання цього важливого документа, активно працювали у робочій міжфракційній групі, вносили власні пропозиції і закріпили там багато інструментів участі для громади. В Розвадівській ОТГ запропонували зразок сучасного статуту і разом із громадою доопрацювали його, відповідно до реалій, які тут є. У результаті ми маємо не тільки унікальний досвід та велику перемогу, а й зразок документа, на основі якого можна напрацьовувати відповідні статути конкретних громад. Проте у новостворених ОТГ не завжди розуміють, що таке Статут.
Кожна об’єднана територіальна громада вже на початку свого існування мала б визначитися з власним Статутом. Можна взяти готовий, шаблонний, для галочки, і такий дають на своїх сайтах різні громадські та державні організації. Але такий документ ніяк не враховує особливостей вашої громади. Бо в Статуті громади мають бути враховані всі особливості громади. Цей документ має бути “живий”, щоб кожен знав як і міг ним користуватися, щоб він вирішував реальні питання і завдання, які є важливі саме для вашої громади.
Статут – це як мала Конституція для громади. Він визначає, куди вона рухається, які питання є важливими для неї, які напрями розвитку пріоритетні. Бо, на відміну від загальнодержавних законів чи інших нормативних приписів, Статут є спеціально розроблений тут, на місці, він враховує всі особливості громади. Статут ОТГ з центром у великому місті відрізнятиметься від статуту містечка, села чи статуту ОТГ у горах.
Статут – це як мала Конституція для громади.
Статут є фундаментом для подальшого розвитку громади, адже в ньому закладаються принципи, на яких буде розвиватися громада:
Статут, який грунтується на перелічених принципах, гарантує широкі права громадян, чітко визначену форму звітності органів управління, модернізацію управлінських процесів і застосування інтернет-технологій у різних сферах життя громади.