Для чого громаді статут?

Віталій Біловус, юрист, заступник голови ЛОО Української Галицької Партії.

На рахунку Української Галицької Партії вже два унікальні Статути громади – Львова та Розвадівської ОТГ. У Львові партійці ініціювали напрацювання цього важливого документа, активно працювали у робочій міжфракційній групі, вносили власні пропозиції і закріпили там багато інструментів участі для громади. В Розвадівській ОТГ запропонували зразок сучасного статуту і разом із громадою доопрацювали його, відповідно до реалій, які тут є. У результаті ми маємо не тільки унікальний досвід та велику перемогу, а й зразок документа, на основі якого можна напрацьовувати відповідні статути конкретних громад. Проте у новостворених ОТГ не завжди розуміють, що таке Статут.

Кожна об’єднана територіальна громада вже на початку свого існування мала б визначитися з власним Статутом. Можна взяти готовий, шаблонний, для галочки, і такий дають на своїх сайтах різні громадські та державні організації. Але такий документ ніяк не враховує особливостей вашої громади. Бо в Статуті громади мають бути враховані всі особливості громади. Цей документ має бути “живий”, щоб кожен знав як і міг ним користуватися, щоб він вирішував реальні питання і завдання, які є важливі саме для вашої громади.

Статут – це як мала Конституція для громади. Він визначає, куди вона рухається, які питання є важливими для неї, які напрями розвитку пріоритетні. Бо, на відміну від загальнодержавних законів чи інших нормативних приписів, Статут є спеціально розроблений тут, на місці, він враховує всі особливості громади. Статут ОТГ з центром у великому місті відрізнятиметься від статуту містечка, села чи статуту ОТГ у горах.

Статут – це як мала Конституція для громади.

Статут є фундаментом для подальшого розвитку громади, адже в ньому закладаються принципи, на яких буде розвиватися громада:

  • публічність та підзвітність влади і комунальних підприємств;
  • доступність та якість адміністративних послуг;
  • запровадження електронних сервісів;
  • середньострокове планування доходів і витрат громади;
  • облік та ефективне використання ресурсів громади;
  • формування привабливого інвестиційного клімату;
  • призначення на посади на конкурсній основі;
  • вплив мешканців громади на прийняття рішень через громадський бюджет, електронні петиції, місцеві ініціативи, громадські слухання.

 

Статут, який грунтується на перелічених принципах, гарантує широкі права громадян, чітко визначену форму звітності органів управління, модернізацію управлінських процесів і застосування інтернет-технологій у різних сферах життя громади.

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]