fbpx

Наталія Рохова. 10 думок про успішність ОТГ

Наталія Рохова – експерт з місцевого розвитку, комунікаційний менеджер проекту “Партнерство міських та сільських громад, як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку”, координатор реалізації проектів “U-Lead”. Кілька важливих думок про об’єднання та передумови успіху територіальних громад вона озвучила під час форуму “Громада може більше”, який Українська Галицька Партія провела нещодавно у Бібрці, на Львівщині.

1. З владою треба співпрацювати. Успіх громади залежить від того, наскільки зумієте сформувати ланцюжок: влада-громада-бізнес. Якщо у вас утворюється така взаємодовіра, то успіх вам забезпечений. Якщо ви зможете активізувати громаду, побачити активних людей, небайдужих, патріотичних, які переймаються життям громади, – і залучите їх до своєї діяльності, до тих управлінь і відділів, які ви створите, то успіх вам забезпечений.

Зробити так, щоб громада, долучившись до процесу, зрозуміла, що влада наша –  перед нами. Ми її обрали, вона відповідальна, але сама вона без нас нічого не варта.

2. Громади мають широкі повноваження.  Нещодавно передали повноваження по землі. З 1 січня 2019-го року готуються повноваження щодо виділення  паїв і земельних часток. Тобто ні районна державна адміністрація, ні районна рада цими землями не будуть розпоряджатися, а лише – об’єднані громади.

3. Об’єднана громада прирівнюється повноваженнями і ресурсами до міста обласного значення. Якщо до децентралізації реальним суб’єктом місцевого самоврядування було тільки місто обласного значення, то після децентралізації до нього прирівнялася ще й об’єднана територіальна громада.

4. Що передбачають прямі міжбюджетні стосунки? По-перше, громада не повинна чекати, поки держава прийме бюджет, вона може вже працювати над своїм бюджетом і приймати його, не прив’язуючись до державного бюджету. По-друге, 60 відсотків ПДФО залишаються територіальній громаді. У жодній державі світу немає такого показника по відрахунках від ПДФО. Це має бути великий імпульс і великий поштовх до об’єднання.

5. В об’єднаних громадах залишається єдиний податок. Сьогодні громади мають можливість самі влаштовувати розмір місцевих податків і зборів. Громади отримують 100% прибутку від комунальних підприємств та організацій.

6. Надходження від державного бюджету. Відповідно до “Закону про добровільне об’єднання громад” протягом 5-ти років після об’єднання держава надає допомогу у вигляді інфраструктурної субвенції.

Якщо у 2015-ому році на всі 159 громади, які об’єдналися, було передбачено 1 мільярд інфраструктурної субвенції, то на 2017 рік – 1,5 мільярда. А цього року вони отримали 1,9 мільярда. Громад за цей час збільшилося. Відтак, якщо взяти в розрізі, то 2015 року це було приблизно 1100 на одного жителя. Сьогодні цей показник – приблизно 700-800 гривень. Виграли ті, які об’єдналися раніше. Проте сьогодні підтримка є з іншого боку.

7. Є міжнародні організації, які підтримують децентралізацію в Україні. Це європейський проект “U-Lead”, за яким на підтримку децентралізації передбачено 97 мільйонів євро.  “U-Lead” покриває всі області. Завдяки йому, сьогодні в кожній області створено Центр розвитку місцевого самоврядування. Його завдання підтримувати громади від початку об’єднання і до того моменту, коли громада повинна написати соціально-економічні проекти. Цього вони також навчають. “U-Lead” забезпечує постійну методичну консультативну підтримку громади. Вони проводять тренінги, навчальні програми, організовують обмін досвідом між об’єднаними громадами. Започатковуються нові традиції в Україні: одні об’єднані громади їдуть до інших громад, де діляться досвідом, своїми напрацюваннями. Відтак є можливість побачити, що десь вже працює, і запровадити це у своїй громаді.

8. Найбільше співпраці між громадами – у питаннях поводження з твердими побутовими відходами. Дуже успішним є проект Тульчинської громади (Вінницька область). Почали вони свою проблему вирішувати ще в 2011 році. В них вона стояла дуже гостро. Тульчинський міський голова звернувся до сусідніх населених пунктів, до сільських рад, і вони домовилися, що розпочнуть власними силами робити все, що можуть. Вони зверталися у всі інстанції, від яких можна отримати якусь допомогу, консультативну, фінансову. І їх підтримали.

Спочатку розробили дорожню карту, як будуть вирішувати проблеми. Зробили аналіз і аудит свого збиткового комунального підприємства. Напрацювали таку стратегію розвитку комунального підприємства, щоб воно вийшло на прибутковість. Створили план заходів: від роздільного збирання сміття і до будівництва спільного сучасного полігону для збирання твердих побутових відходів. Сьогодні – це успішний проект. Громада успішно впоралася зі своїм завданням і ділиться досвідом.

9. Центр розвитку місцевого самоврядування навчає старостів, голів громад, фахівців. Якщо не вистачає фахівців цього центру, то вони залучають відповідних фахівців з Центрального офісу реформи.

10. Інші конкурси. Є великі можливості для залученню інвестицій і міжнародної технічної допомоги. Успішні громади користуються різними можливостями. Вони відстежують інформацію про всі можливі конкурси, які можуть допомогти їхньому ОТГ. І як тільки з’являєтьcя конкурс – вони швидко пишуть проект.

Також Наталія Рохова додала, що створення в ОТГ Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) – добре впливають на громади. Оскільки кошти за надання адміністративних послуг залишаються в ОТГ.

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

[recaptcha]

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]