ЗВЕРТАЄМОСЯ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

Українська Галицька Партія разом з товариствами депортованих підготувала петицію до Президента України та звернення до всіх народних депутатів, щоб нарешті надали політичну і правову оцінку насильного переселення українців у 1944-1951 рр. Що необхідно зробити владі? Ухвалити закон на захист депортованих за національного ознакою. Надати постраждалим статус депортованих. Передбачити компенсації для примусово виселених і їхніх нащадків.

Автор (ініціатор): Ігор Предко, дослідник теми депортації 1944-1951 р.

Шановний пане Президенте України!

У 1944-1951 рр. комуністичними тоталітарними режимами СРСР та Польської Республіки з політичних і національних мотивів було насильно виселено депортовано на територію УРСР понад 520 тисяч українців з місць їхнього постійного проживання на етнічних землях Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини. Процес депортації супроводжувався насильством, вилученням поколіннями нажитого майна. Одночасно майже 800 тисяч поляків було переселено з українських територій до Польщі.

На об’єктивну політичну та правову оцінку цих подій та виплату компенсацій за втрачене майно переселені українці та їх спадкоємці сподіваються від України своєї держави вже 30 років. На сьогодні безпосередніх потерпілих залишилось зовсім мало, тому не можна далі відтягувати вирішення цього питання.

Мова йде саме про відповідальність держави Україна (як правонаступниці УРСР) перед своїми громадянами, і не стосується міждержавних чи міжнаціональних відносин.

Республіка Польща вже вирішила питання з відновлення історичної справедливості і захисту прав своїх громадян та запровадила компенсації за майно, втрачене громадянами Польщі в результаті переселення, в тому числі із території сучасної України.

В Україні у 2014 р. ухвалено і діє Закон (1223-VII) “Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою”. Цей закон вже визначає статус осіб, депортованих за національною ознакою (зокрема осіб кримськотатарського народу). У цьому законі також справедливо передбачені виплати спадкоємцям депортованих на основі оцінки вартості майна. Проте його дія не поширюється на насильно виселених депортованих українців із Закерзоння.

У Верховній Раді України неодноразово реєструвались проекти законів про визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки. На даний час на розгляді ВР перебувають законопроекти №2038 та №5188, які пропонують внесення змін до закону “Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою”. Проте депутати вкотре затягують з їх розглядом. Прийняття такого законопроекту створить правові підстави для визнання примусового переселення українців у 1944-51 рр. з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки – депортацією.

Звертаємось до Вас, Пане Президенте України, з вимогою нарешті на 30-му році незалежності нашої держави ініціювати розробку, внесення та прийняття законопроекту про зміни до діючого Закону “Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою”, де була б надана об’єктивна політична і правова оцінка насильного переселення у 1944-51 рр. українського населення з території сучасної Польщі як депортації за національною ознакою та надати постраждалим статус депортованих осіб.

Наполегливо просимо запровадити в законодавстві справедливий механізм розрахунку компенсацій на основі оцінки вилученого майна. Враховуючи сьогоднішню економічну ситуацію – це може бути тимчасово обмежений відсоток виплат за втрачене майно. Набагато важливіший справедливий механізм нарахування, ніж сума компенсації.

Наполегливо просимо передбачити в законодавстві норми, згідно з якими у разі смерті депортованої особи, виплата компенсацій має здійснюватись спадкоємцям.

Підписати петицію можна за посиланням:

https://petition.president.gov.ua/petition/119092

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

    [recaptcha]