Чи є тепло в кінці тунелю?

З настанням опалювального сезону помешкання Івано-Франківська опиняються ніби у різних кліматичних зонах. Одні мешканці кутаються у два светри, інші відчиняють кватирки, аби знизити градус. До цього додаємо дороговизну ресурсів, застарілі системи… І це ще не повний набір проблем, які накопичуються роками у галузі теплопостачання міст.

Мова йде про безгосподарність, відсутність стратегічного бачення та зловживання. Все це веде до нераціонального використання бюджету – наших з вами грошей. За ці кошти, які реально заощадити при ефективному управлінні підприємствами теплоенергетики, ми могли б отримати значно потрібніші речі: нові дитячі садочки, нормальні автобуси, ремонти в поліклініках… Українська Галицька Партія ґрунтовно дослідила тему і з’ясувала, що ж насправді відбувається з теплопостачанням і чи є світло в кінці тунелю. Наразі висновки дуже невтішні. Ми або негайно почнемо зміни, або на міста рано чи пізно чекає колапс, переконані партійці.

1302850748_dsc09755_novyjj_razmer

Центральне чи індивідуальне?
“Набрид колгосп! Хочу знати, за що плачу! Хочу сам вирішувати,  коли вмикати тепло, а коли – ні!” Ось такі прості вимоги до влади від людей, які залежать від центрального теплопостачання. Гігантська комунальна система, яку ми успадкували від Радянського Союзу, всім набридла. Сучасна людина хоче знати, за що платить, отримувати якісну послугу і раціонально використовувати ресурси.

Центральним опаленням в Україні обладнано 12,6 млн. квартир, тобто близько 65% житлового фонду. Перейти на індивідуальне опалення можливо, але треба переконати всіх сусідів зробити те саме, бо закон дозволяє відключатися від центрального тепла лише цілим будинком одразу.

Індивідуальне опалення – не є панацеєю у вирішенні проблем тепла. Як не дивно, але світ повертається до централізованого постачання. Країни ЄС все більше інвестують у модернізацію центральних мереж. Серед таких, зокрема, Варшава, Амстердам.

За що платимо?

У рахунку за тепло нічого конкретного, крім суми “до оплати” немає. Якщо вам не пощастило отримати субсидії чи встановити «індивідуалку», то залишається просто платити.  Ви, власне, той “гордий” громадянин, на якому тримається все теплопостачання, за рахунок якого існують комунальні та державні підприємства, а найголовніше  – завдяки таким, як ви,  МВФ надає Україні  кредити, а  Уряд реалізовує соціальну програму захисту малозабезпечених, надаючи  субсидії.

Між тим, держава в опалювальному сезоні 2015-2016 років “переплатила” за субсидіями більше ніж 4,5 млрд. гривень. Кошти просто зависли, і коли та в чиї кишені їх спишуть – залишається питанням.

Як справи у Івано-Франківську?

У сфері теплопостачання, тут, як і в більшості міст України, досі діють радянські стандарти управління та функціонують морально і фізично зношені системи. З одного боку, голова міста спонукає людей переходити на індивідуальне опалення. А з іншого, міський бюджет підтримує і щорічно дофінансовує збиткове комунальне підприємство, яке забезпечує центральним теплом більшість багатоповерхівок міста.  

Відтак 2016 року у статутний фонд ДМП “Івано-Франківськтеплокомуненерго” “влили” 14 млн. грн. бюджетних коштів. За висновками незалежного аудиту, підприємство не здатне самостійно здійснювати господарську діяльність. Уявіть, скільки корисного можна було зробити за ці кошти у місті: нові садочки, дороги, ремонти у лікарнях…

Логічне незадоволення якістю централізованого теплопостачання, постійне зростання тарифів привело до того, що з 2014 року на індивідуальне опалення перейшло більше, ніж 41% споживачів.

Тож маємо абсолютно розбалансований ринок тепла, а споживачі просто змушені покривати збитки. Влада мусить визначити план модернізації центральних мереж, зробити оптимізацію витрат у будинках, де є гібридне опалення (частина споживачів на центральному, а інша – на індивідуальному). Бо встановлення в місті двох котелень на біопаливі – звісно, добре, але цього зовсім недостатньо.

Економічна група Української Галицької Партії напрацьовує варіанти рішень, які допоможуть вивести галузь тепла із кризи. Серед першочергових кроків, які вбачають партійці, – містам негайно потрібно розробити та оприлюднити стратегію теплопостачання. Це велика брила, за яку ніхто не хоче братись, бо змінювати треба все і докорінно. Але мусимо починати…

Ольга Кравець

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!