Чи стануть Грибовичі уроком для інших?

Грибовичі — це місце, де гримнуло. А насправді фактично кожне сміттєзвалище в Україні — це окрема сумна історія. Івано-Франківщина — не виняток.

За п’ятсот метрів до села

Раніше активісти Української Галицької Партії уже звертали увагу влади та громадськості на ситуацію із полігоном побутових відходів в урочищі Деренівка поблизу села Котиківки Городенківського району. Тут під сміттєзвалище виділено 2,7 га землі. От тільки розрослось воно більше ніж на 10 га, експлуатується ще з 70-х років ХХ століття, а документи належним чином не оформлено й досі. У 2011 році сільрада, а вслід за нею й ОДА надали дозвіл на організацію тут санкціонованого полігону. Та на тому справа зупинилась. Але зупинилась юридично, а фактично сміття з Городенки та району сюди везли і везуть. Причому, як запевняє сільський голова Котиківки, активіст Української Галицької Партії іван Вережак, ніяка техніка сам полігон не обслуговує. В результаті звалище вийшло далеко за свої межі і потроху підбирається до села. Адже сміттєвози уже не можуть добратись до полігону і викидають відходи просто на під’їзну дорогу. Як стверджує іван Вережак, нині центральну дорогу та несанкціоноване звалище розділяють трохи більше як п’ятсот метрів.
«Смітником ніхто не займається. Адже, попри відсутність тут будь-яких робіт із впорядкування полігону, ніхто не слідкує за тим, хто і що сюди вивозить. Полігон перетворився на несанкціоноване сміттєзвалище. А це становить пряму загрозу життю і здоров’ю жителів навколишніх сіл, збереженню худоби та сільськогосподарських угідь», —  переконаний сільський війт.
Депутати Української Галицької Партії в міській раді Городенки та іван Вережак як сільський війт звернулись з офіційними листами до комунального підприємства «Городенка-Житлосервіс», яке мало б обслуговувати полігон. Але відповіді так і не отримали, незважаючи на те, що встановлений законом термін на відповідь давно закінчився. «Їм просто немає що нам сказати», — коментують бездіяльність підприємства городенківські активісти. Наразі ще чекають відповіді від міського голови Городенки Степана Яворського, до якого теж направлено офіційний запит.
Тим часом селяни готові до рішучих дій — неодноразово на сходах села із зали лунали вигуки про блокування під’їзної дороги до полігону, допоки ситуацію зі сміттям не буде врегульовано.

Корупція на смітті

«Насправді до обласного екологічного фонду надходять чималі кошти через присутність на Івано-Франківщині  великих підприємств, що сплачують чималий екологічний податок. То чому за частину цих коштів не можна впорядкувати сміттєзвалища? Але так повелось, що проблеми сміття влада завжди відсовує і ніколи не доходить до їх вирішення. А питання будівництва сміттєсортувальних та сміттєпереробних підприємств наштовхується на бюрократичні перешкоди, часто зумовлені політичними та корупційними чинниками», — переконана голова івано-Франківського осередку УГП, громадська активістка Наталія Сербин.
ілюстрацією до слів п. Наталі може стати ситуація в Надвірній. Тут міська рада ініціювала проведення тендеру щодо будівництва нового полігону ТПВ та сміттєсортувальної лінії в урочищі «Чобіток». Занонсувала виділення під це коштів у майже 73 млн. грн. Але уже двічі тендер «провалено», попри те, що було з десяток охочих фірм взятись за цю роботу і декотрі з них вкладались у значно менші суми. Найдорожчий проект коштував 68 млн. грн., найдешевший — 28,5 млн. грн. Але тендерна комісія відхилила всі пропозиції, посилаючись на невідповідність документації, на зауваження з боку Торгово-промислової палати, які згідно із законом,  взагалі не мають брати до уваги. В результаті тендер досі не проведено. Є підозри, що переможцем хочуть оголосити одну фірму, яку лобіює сам мер Надвірної, але вона не запропонувала найменшої ціни. Тому тендер з надуманих причин знову перенесли, аби та конкретна фірма змогла відкорегувати свій проект.
«У нас кожне сміттєзвалище має свою особливу сумну історію. У Грибовичах вона закінчилась справжньою екологічною катастрофою з людськими жертвами. Чи стане це уроком для влади? Подивимось. Але будемо тримати це питання на контролі. Нині ми готуємо звернення до голови ОДА із вимогою надати звіт про роботу кожного сміттєзвалища в області. Тоді разом з екологами будемо вивчати проблему і пропонувати рішення», — ділиться планами Наталія Сербин.
Активісти Української Галицької Партії запрошують громадськість до співпраці. Тож якщо вам близькі теми екології або ви маєте власні ідеї вирішення цих проблем,  звертайтесь у громадську приймальню УГП:
пл. А. Міцкевича в Івано-Франківську, буд. 8, офіс 17.

Наталя Капустинська

Джерело – газета “Галичина”

Останні відео

Ми у Facebook

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]