Андрій Кавчук: “Що це за ухвала про мову?”

Уже на перше засідання Львівської міської ради у вересні має бути винесений проект ухвали про мову у публічному просторі Львова – ініціатива Української Галицької Партії. Багато активних людей підтримують партійців УГП: українці мають право на українську. Ми сподіваємося на підтримку депутатів із інших фракцій міської ради. А про те, що саме передбачає запропонована ухвала, ми розпитали її головного співавтора, координатора ініціативи Української Галицької Партії “Геть від Москви!” Андрія Кавчука.

11009910_908646322528767_7465329127592653739_n“У межах ініціативи “Геть від Москви!”, ми, спільно з активістами, розробили проект ухвали щодо захисту і популяризації української мови у Львові. Її зареєстрував у ЛМР наш депутат Мирослав Данилків. На такий крок ми змушені були піти тому, що в Україні досі не прийняли адекватного патріотичного закону, який би врегулював статус державної мови. Досі діє так званий закон Ківалова-Колєсніченка, який прийняли 2012 року і його досі розглядає Конституційний суд та не скасувала Верховна Рада.

Ми маємо 10 Статтю Конституції, яка визначає, що державною мовою в Україні є українська, але фактичний стан справ доволі плачевний. На перший погляд, начебто, у Львові нема проблеми з українською мовою, але протилежне показав досвід нашої ініціативи та те, що ми бачимо в соцмережах… А останнім часом у Львові почастішали випадки обслуговування клієнтів російською мовою. Маємо наслідки того, що сюди приїхала значна кількість переселенців. Це добре, що Львів готовий допомогти людям у скруті, але водночас ми не можемо йти на поступки у найважливіших питаннях, як національна ідентичність, або використання у публічному просторі державної української мови.

“Це добре, що Львів готовий допомогти людям у скруті, але водночас ми не можемо йти на поступки у найважливіших питаннях, як національна ідентичність”

Саме тому ми розробили проект ухвали, який

  • покликаний врегулювати питання функціонування української мови у публічному просторі і визначити її як обов’язкову у сфері обслуговування, торгівлі, закладах громадського харчування;
  • також українська мова є обов’язковою для посадовців і представників органів як державної, так і місцевої влади;
  • усі вивіски і атрибутика суб’єктів господарювання (підприємців) має бути виконана українською мовою, за винятком випадків, коли вивіска розміщена як торгова марка, зареєстрована іноземною мовою.
  • за будь-яких умов обслуговування, за замовчуванням, має відбуватися українською мовою. Є винятки: коли сам споживач просить про те, щоб його обслужили іноземною мовою і таку можливість може забезпечити надавач послуг;
  • також в ухвалі прописаний обов’язок до продавців продавати товари з маркуванням українською мовою. Це важливо, бо сьогодні постачальники і продавці товарів дуже часто оминають цю вимогу законодавства. І часто покупці бачать на товарах маленькі наліпки, на яких дрібним шрифтом українською коротко написано інструкцію, склад, але сам товар повністю маркований іноземною. Це позбавляє споживача права на отримання інформації державною мовою.

Хочу наголосити, що проект ухвали був вперше поданий наприкінці липня під час сесії ЛМР. Після цього ми отримали негативну відповідь від ЛМР, яка була доволі дивна. З одного боку посадовці Ратуші вказали на те, що справді питання мови є надзвичайно важливим, міська рада “дуже стурбована” і робить все від неї залежне, щоб українська була захищеною і використовувалася у публічному просторі.

Водночас, там наведено, в цій відповіді, дуже багато посилань і норм зі закону Ківалова-Колєсніченка, про який я згадував. І висновок – що начебто ЛМР не має повноважень, аби приймати такі локальні нормативні акти. Ми з активістами і юристами ініціативи опрацювали зауваження Львівської міської ради до проекту ухвали і подали свої заперечення. Власне, обгрунтували, чому ЛМР має право приймати такий місцевий акт з юридичної точки зору і з фактичної – чому це питання таке актуальне для Львова. Під час озвучування запиту на сесії Мирослав Данилків наводив фотофакти того, як ігнорують українську мову у Львові. Наші активісти та юристи проводили рейди по великих торгових центрах і менших магазинах. Ми зафіксували випадки, коли права споживачів на отримання інформації державною мовою відверто порушувалися.

“…Начебто ЛМР не має повноважень, аби приймати такі локальні нормативні акти. Ми з активістами і юристами ініціативи опрацювали зауваження Львівської міської ради до проекту ухвали і подали свої заперечення”

Але після того, як ми кілька разів навели свої аргументи посадовцям ЛМР, вони врахували наші обґрунтування, і проект ухвали був зареєстрований з певними коректуваннями. На сьогодні ухвала проходить погодження у структурних підрозділах ЛМР. Але у різних чиновників знову виникають різні зауваження. Ми їх аналізуємо наразі, але сподіваємося, що проект ухвали про мову буде винесений на розгляд ЛМР найближчим часом, і буде підтриманий депутатами міської ради та, після цього, принаймні у Львові ми матимемо правовий документ, на підставі якого кожен українець – як мешканець Львова, так і гості, зможуть захистити своє право на українську мову”.

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!