fbpx

“А ми тую стрілецькую славу збережемо!”

Як історія січових стрільців ожила в Розвадівській громаді

Січові стрільці, старі авто, виставка світлин УСС, урочиста молитва у храмах та над могилами українського війська, стрілецька ватра – так упродовж двох днів Розвадівська громада відзначала 100-річчя проголошення Західноукраїнської народної республіки.

 

“У Розвадові, Пісочній, Черниці, Надітичах, Верині був Вишкіл УСС – велика військова тренувальна база Українських січових стрільців. Тут був полігон для формування загонів, які згодом стали офіційним військом Західноукраїнської народної республіки.  У селах нинішньої Розвадівської громади у 1916-1918 роках вирувало громадське, творче, військове життя.

Тут видавали газети, тут народжувалися відомі стрілецькі пісні, тут приймали навіть деякі громадсько-політичні рішення. На той час Розвадів був в центрі подій і формували цю державу і робили свій вплив”, – розповідає Мирослав Брегман, співорганізатор урочистостей.

І тоді, сто років тому, до стрільців часто навідувалися дуже поважні на той час особи: найвищі військові старшини Української Галицької Армії, офіцери австрійського війська. А 1917-го знамено Легіону Залізної Остроги УСС у Розвадівській церкві освятив сам митрополит Андрей Шептицький. І воно збереглося тут до сьогодні. Саме його тримали під час Літургії військові реконструктори товариства “Пам’ять”, які взяли участь у святкуванні 11 листопада.

Тому історія ЗУНР для мешканців сіл, які увійшли  у Розвадівську ОТГ, кажуть організатори, є особливою.

“Багато старших людей розповідають різні цікаві родинні перекази про часи військового вишколу на наших теренах. Є легенда про старий дуб у Верині. Біля нього робили знимки січові стрільці. І так само громада села разом з реконструкторами сфотографувалися навпроти цього дуба цьогоріч. А потім всі разом відвідали стрілецьку могилу на цвинтарі. У кожному селі ми вшанували з людьми або могили, або пам’ятні знаки”, – пояснює секретар ради Розвадівської громади, співорганізаторка всіх заходів Христина Огоновська, яка є головою осередку Української Галицької Партії у Миколаївському районі. Саме ця політсила організувала всі урочистості в громаді.

Символічно, що серед реконструкторів, які взяли участь у заходах, зміг бути цього дня і чоловік п. Христини – Іван Огоновський, нинішній офіцер й учасник російсько-української війни. А також – ветеран війни на сході з Жидачева Роман Стадник, військові реконструктори з Миколаївського району Орест Федас та Василь Деревенко, волонтери і реконструктори з Жидачева – Мар’ян Кушнір та Володимир Гаврон.

Історія сьогодні є дуже важливою, переконані організатори, бо вчить не повторювати помилок та дає добрий приклад звитяги. В числі урочистих заходів жителям сіл Верин та Черниця запропонували до перегляду фільм “Легіон” про УГА, а в холі сільради Розвадова відкрили виставку копій історичних світлин, на яких зображені січові стрільці або події, пов’язані з ними. Переглянути її тут можна впродовж року.

“Такі заходи нам дуже потрібні сьогодні. Щоб ми не забували тих хлопців, які поклали свої життя за Україну, щоб підтримували тих, хто воює за Україну сьогодні, щоб пам’ятали, що в нас – війна з російським агресором і в боротьбі брали за приклад Українських січових стрільців і всі разом будували сильну, незалежну Україну”, – каже Христина Огоновська.

Андрій Филик

Останні відео

Ми у Facebook

ПОВІДОМИТИ ПРО ПОМИЛКУ

[recaptcha]

Повідомити

Дякуємо, ваше повідомлення відправленно!

Форма замовлення!

[recaptcha]